Sprawdź, gdzie możesz znaleźć pomoc - pamiętaj, nie jesteś sam_a!
Wybierz odpowiednią kategorię lub przejrzyj całą stronę.
Co ważne objawy kryzysu mogą być zbliżone do objawów zaburzenia psychicznego. W kryzysie istotne jest to, że jest on powiązany z konkretnym zdarzeniem krytycznym i po zastosowaniu metod interwencji kryzysowej jego objawy z czasem ustają. Natomiast objawy zaburzeń psychicznych wymagają innych form pomocy, na przykład diagnozy, konsultacji psychologicznej czy psychoterapii.
Bez względu na to, czy mierzysz się z kryzysem czy podejrzewasz u siebie zaburzenie psychiczne - poszukaj wsparcia i pomocy!
Numery telefonów zaufania oraz kilka słów o Ośrodkach Interwencji Kryzysowej i szpitalach psychiatrycznych.
Potrzebujesz porozmawiać o swoich problemach “na już” i/lub podzielić swoimi trudnymi emocjami? A może chcesz podpytać, gdzie dokładnie znaleźć pomoc i co robić?
Warto zadzwonić wtedy na jeden z telefonów zaufania - dyżurujący tam Specjaliści udzielą Ci wsparcia. Kontakt jest zazwyczaj anonimowy i darmowy. Więcej szczegółów oraz dokładne godziny funkcjonowania danego telefonu znajdziesz klikając w wybrany numer.
Doświadczając kryzysu warto zgłosić się do specjalistycznego ośrodka interwencji kryzysowej, który oferuje bezpłatną, natychmiastową i zazwyczaj interdyscyplinarną pomoc w sytuacji kryzysu. Na terenie każdego powiatu powinien znajdować się przynajmniej jeden taki ośrodek.
W ośrodkach interwencji kryzysowej pracują interwenci kryzysowi, czyli osoby posiadające specjalistyczną wiedzę z zakresu psychologii kryzysu. Ośrodki interwencji kryzysowej udzielają pomocy w zakresie wszystkich rodzajów kryzysów – od kryzysów rozwojowych po kryzysy traumatyczne. To, czy dana osoba doświadcza kryzysu psychologicznego, zależy od jej subiektywnego odczucia względem danej sytuacji. Te same wydarzenia dla jednych mogą być kryzysami, a dla innych nie. Wsparcie instytucji trwa dopóki sytuacja związana z kryzysem nie zostanie opanowana. Do przykładowych powodów zgłoszenia się do ośrodka interwencji kryzysowej należą:
Do ośrodka interwencji kryzysowej można zgłosić się również w przypadku, gdy ktoś nam bliski doświadcza kryzysu, a my chcielibyśmy dowiedzieć się w jaki sposób możemy tę osobę wesprzeć i co możemy zrobić. W takiej sytuacji pomoc będzie miała charakter bardziej psychoedukacyjny i wspierający.
Niektóre ośrodki interwencji kryzysowej oferują także możliwość tymczasowego noclegu, skierowaną głównie dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia zdrowia i/lub życia (np. kobietom i/lub dzieciom doświadczającym przemocy domowej).
Czasami w przypadku kryzysu psychicznego niezbędny jest pobyt w szpitalu psychiatrycznym, aby poczuć się lepiej. Znajdziesz tam całodobową pomoc zespołu Specjalistów_tek - często lekarzy psychiatrów, jak i psychologów/psychoterapeutów.
Dzięki przybyciu na oddział można przeprowadzić obserwację pacjenta podczas trwania doby, zdiagnozować i na podstawie wszystkich zebranych informacji, dobrać efektywne metody i techniki leczenia oraz zabezpieczenie farmakologiczne.
Skierowanie do szpitala psychiatrycznego może wystawić każdy lekarz - zarówno psychiatra, jak i na przykład lekarz rodzinny. W sytuacji krytycznej można natomiast dzwonić na numer 112.
Przeczytaj, jak zadbać o siebie!
Warto zmienić pokój czy przestrzeń, w której się przebywa, zmienić nasze otoczenie. Udaj się w miejsce, w którym czujesz się bezpiecznie, z dala od potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów/sytuacji. Być może do takiego, w którym będą inni ludzie gotowi do rozmowy lub w którym będzie można w spokoju zatelefonować do bliskiej osoby czy na telefon zaufania.
Warto spróbować zrobić choć niewielki krok, by rozproszyć trudne myśli i odzyskać nad nimi kontrolę/zmienić nieco postrzeganie sytuacji. Zapisz wcześniej czynności, które mogą pomóc w przekierowaniu myśli. W trudnym momencie spróbuj wykonać jedną z nich. Może to być, np. słuchanie muzyki/rozmowa z bliską osobą/czytanie książki/ćwiczenia fizyczne/sprzątanie itp.
Pamiętaj o tym, że nie jesteś sam_a. Powiedz komuś o tym, jak się czujesz - czasami nawet najbliższe osoby mogą nie zauważyć, że jest u nas gorzej, dopóki im tego nie powiemy. Podzielenie się swoimi emocjami i myślami oraz wsparcie drugiej osoby może być niezwykle cenne.
Jesli mierzysz się z kryzysem i czujesz, że potrzebujesz wsparcia i/lub podejrzewasz u siebie zaburzenia psychiczne (np. depresję) - skorzystaj z pomocy Specjalisty_tki! W przypadku kryzysu warto umówić spotkanie u psychologa, który jest dodatkowo Interwentem Kryzysowym. W przypadku zaburzeń psychicznych, warto umówić się do psychologa, który jest również Diagnostą Psychologicznym.
Regularne wizyty u psychologa/psychoterapeuty mogą być stałym wsparciem w kryzysie/chorobie, jednak w niektórych sytuacjach (np. w przypadku depresji) branie dodtkowo leków będzie niezbędne. Wtedy niezbędna będzie także wizyta u psychiatry.