Darmowy test „Czy doświadczam kryzysu?” to narzędzie przesiewowe oparte na kryteriach diagnostycznych i definicji kryzysu. Składa się z 20 pytań i pomaga ocenić nasilenie objawów. Wynik może być impulsem do zadbania o siebie i poszukania wsparcia.
Kryzys emocjonalny jest ostrą, ale przejściową reakcją na sytuację, którą interpretujemy jako zagrożenie. Według amerykańskiego psychiatry, Geralda Caplana, kryzys psychiczny to stan, w którym jednostka doświadcza silnego napięcia, które jest spowodowane tym, że osoba nie jest w stanie poradzić sobie z daną sytuacją za pomocą znanych jej mechanizmów adaptacyjnych. Oznacza to, że dotychczasowe sposoby radzenia sobie- zawiodły.
Kryzys, w zależności od jego rodzaju może być spowodowany:
- nagłym, nieprzewidywalnym zdarzeniem życiowym, np. śmiercią bliskiej osoby, rozwodem, zdradą, utratą pracy, wypadkiem, chorobą, doświadczaniem przemocy lub byciem jej świadkiem (kryzys sytuacyjny);
- reakcją na nowe okoliczności w życiu człowieka, przejściem do nowego etapu rozwoju, np. dojrzewanie, narodziny dziecka, przejście na emeryturę (kryzys rozwojowy);
- wydarzeniami, które dotykają całe społeczności i destabilizują ich życie, np. wojny, pandemia, katastrofy naturalne, kryzysy gospodarcze (kryzys środowiskowy);
- wewnętrznym lękiem związanym z sensem życia, wartościami i tożsamością, np. utrata celu życia, poczucie pustki, kryzys wiary (kryzys egzystencjalny).
Charakterystycznymi objawami kryzysu psychicznego są m.in.:
- Objawy emocjonalne: silne poczucie niepokoju, lęku, rozdrażnienie, przygnębienie, trudność w opanowaniu emocji, chwiejność emocjonalna (nagłe zmiany nastroju); - Objawy poznawcze: trudności z koncentracją, paraliż decyzyjny, dezorganizacja myślenia, natłok myśli, które często są zniekształcone przez naszą tendencję np. do katastrofizacji (zniekształcenia poznawcze); - Objawy behawioralne: izolacja społeczna, chaotyczne działania lub ich ,,zamrożenie’’ (całkowity brak działań), zmiany we śnie oraz apetycie, zachowania autodestrukcyjne (sięganie po środki psychoaktywne, samookaleczanie, a w skrajnych przypadkach również myśli i działania samobójcze).
Dana sytuacja życiowa może u każdego z nas wywoływać różne reakcje. Dla części z nas pewne wydarzenie może wywołać objawy charakterystyczne dla kryzysu psychicznego, a u innych- wręcz przeciwnie, motywuje do działania. To, jak reagujemy na dany stresor, wynika m.in. z indywidualnych cech, które posiadamy, wcześniejszych doświadczeń życiowych, naszej odporności psychicznej, obecności wsparcia społecznego, a także dostępności i skuteczności znanych nam dotychczas mechanizmów radzenia sobie ze stresem.
Test, to darmowe narzędzie przesiewowe, które pozwala na wstępną analizę nasilenia objawów charakterystycznych dla kryzysu emocjonalnego. Kwestionariusz składa się z 20 stwierdzeń opartych na kryteriach zawartych w DSM-5, ICD-10 (zaburzenia adaptacyjne, ostra reakcja na stres) oraz definicji kryzysu Geralda Caplana. Do każdego stwierdzenia możesz odnieść się na skali od zdecydowanie tak do zdecydowanie nie. Test zajmie Ci około 5 minut, a wyniki pomogą Ci określić Twoje nasilenie objawów związanych z kryzysem.
Test oparty jest na skali Likerta, na podstawie której, dana osoba ocenia na ile zgadza się z danym stwierdzeniem: 5 pkt- zdecydowanie tak, 4 pkt- raczej tak, 3 pkt- trudno powiedzieć, 2 pkt- raczej nie, 1 pkt- zdecydowanie nie.
Uwaga! Jeśli odpowiedź na pytanie o brak chęci życia jest twierdząca- to sygnał, że potrzebujesz pomocy. Zgłoś się po pomoc do zaufanej osoby lub do ośrodka interwencyjnego, Centrum Zdrowia Psychicznego lub na oddział ratunkowy do najbliższego szpitala. Możesz także bezpłatnie zadzwonić pod numer 800 70 2222, który jest całodobową linią wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym.