Left Arrowwróć do nurtów terapeutycznych

Psychoterapia systemowa

​Jeśli odczuwasz napięcie, masz trudności w relacjach z bliskimi lub często pojawiają się konflikty – terapia pomoże Ci zrozumieć mechanizmy wpływające na Twoje interakcje. Nauczysz się rozwiązywać konflikty, poprawiać komunikację i budować zdrowsze więzi.

Borderline
Explanation default

Czym jest psychoterapia systemowa?

Psychoterapia systemowa to podejście terapeutyczne, które koncentruje się na interakcjach i relacjach między osobami, a nie tylko na jednostce. Zakłada, że problemy emocjonalne czy trudności w życiu wynikają często z niewłaściwych wzorców komunikacji i dynamiki w relacjach z innymi, szczególnie w rodzinie, w pracy czy w grupach społecznych. Celem terapii systemowej jest zrozumienie, jak te relacje wpływają na zachowanie i emocje osób w danej grupie, oraz jak można je poprawić.

Psychoterapia systemowa traktuje problemy w kontekście szerszego systemu, w którym dana osoba funkcjonuje. To podejście pozwala dostrzec, jak zmiany w jednym obszarze (np. w rodzinie) mogą wpłynąć na inne aspekty życia. Dzięki temu, uczestnicy terapii uczą się nowych sposobów komunikacji, rozwiązywania konfliktów i wzmacniania relacji.

Jedną z głównych zalet tego podejścia jest jego ukierunkowanie na poprawę jakości interakcji, co ma bezpośredni wpływ na samopoczucie uczestników terapii. Terapia systemowa jest skuteczna w leczeniu problemów rodzinnych, małżeńskich, a także w pracy z grupami, pomagając przywrócić harmonię w relacjach i rozwiązywać trudności w sposób zrównoważony.

Dla kogo jest psychoterapia systemowa?

Psychoterapia systemowa sprawdza się szczególnie w pracy z parami, rodzinami i grupami, ale może być także skuteczna w pracy indywidualnej. To podejście będzie pomocne dla osób, które mierzą się m.in. z:

SYMPTOM_1

Trudnościami w relacjach

Problemy w komunikacji, brak zaufania lub sprzeczne potrzeby mogą prowadzić do napięć międzyludzkich. Trudności te wpływają na samopoczucie, wywołując stres, frustrację i poczucie osamotnienia.
SYMPTOM_2

Potrzebą zrozumienia swojej roli w systemie

To dążenie do odnalezienia sensu i miejsca w relacjach. Jej brak może prowadzić do zagubienia, napięć i poczucia bycia niedocenianym lub wykluczonym.
SYMPTOM_3

Kryzysami życiowymi

Nagłe, trudne wydarzenia zaburzające dotychczasowe funkcjonowanie jednostki lub rodziny. Mogą wywoływać silne emocje, napięcia i konflikty, ale też stać się impulsem do rozwoju.

Jak wygląda psychoterapia systemowa?

Psychoterapia systemowa może mieć formę indywidualną, ale najczęściej prowadzona jest z parami, rodzinami lub innymi grupami, których członkowie są ze sobą w relacji. Jej głównym celem jest zrozumienie i poprawa wzajemnych interakcji.

Zazwyczaj:

  • Skupia się na relacjach i kontekście – nie analizuje jedynie objawów jednej osoby, ale przygląda się, jak funkcjonuje cały system (np. rodzina), w którym dana osoba żyje.

  • Uwzględnia perspektywę wszystkich uczestników – psychoterapeuta dba o to, by każdy mógł wyrazić swoje potrzeby i zostać usłyszanym, co sprzyja lepszemu zrozumieniu siebie nawzajem.

  • Jest procesem wspólnego odkrywania – nie chodzi o szukanie winnych, ale o zrozumienie, jak powstają trudności i co można zmienić, by relacje były bardziej wspierające.

Psychoterapia systemowa daje przestrzeń do zmiany wzorców komunikacji, budowania większej bliskości i zrozumienia oraz rozwiązywania konfliktów w sposób, który wzmacnia więzi.

Thumbnail

Specjaliści pracujący w nurcie psychoterapii systemowej

Psychoterapia systemowa to podejście, w którym nie musisz radzić sobie z trudnościami samodzielnie. Nasi specjaliści to doświadczeni psycholodzy i psychoterapeuci, którzy na co dzień pracują z osobami, parami i rodzinami, pomagając im zrozumieć i poprawić dynamikę ich relacji. Dzięki zastosowaniu sprawdzonych technik terapeutycznych, oraz wiedzy z zakresu podejścia systemowego, pomagają w odkrywaniu wzorców zachowań, które wpływają na interakcje i wspierają w wypracowywaniu zdrowszych sposobów komunikacji. Profesjonalne wsparcie skierowane jest na wspólną pracę nad poprawą jakości relacji i rozwiązywaniem trudności w kontekście społecznym i rodzinnym.

Katarzyna Dzwonnik

Katarzyna Dzwonnik

Psycholożka, Psychoterapeutka
Małgorzata Juźwińska

Małgorzata Juźwińska

Psychoterapeutka certyfikowana
Monika Tywoniak

Monika Tywoniak

Psycholożka, Psychoterapeutka w trakcie szkolenia
Magdalena Stawicka

Magdalena Stawicka

Psycholog, Psychoterapeuta w trakcie szkolenia
Denis Sokołowski

Denis Sokołowski

Psychoterapeuta w trakcie szkolenia
Agata Lamparska

Agata Lamparska

Psycholożka, Psychoterapeutka

Nie wiesz, jak wybrać psychologa?

Skorzystaj z naszego Formularza, który zaproponuje Ci specjalistów na miarę Twoich potrzeb i możliwości.

Psychoterapia systemowa - porównanie z innymi nurtami

CechaTen trendInne trendy
Skupienie na relacjach✅ Tak🔄 Zależnie od nurtu
Strukturalność sesji🔄 Dostosowana do potrzeb🔄 Zależnie od nurtu
Rozumienie trudności w kontekście systemu✅ Tak❌ Rzadko
Praca z rodziną/grupą✅ Główna metoda🔄 Rzadziej
Liczba sesji🔄 Dostosowana do skali trudności🔄 Zależnie od nurtu

Najczęściej zadawane pytania o psychoterapię systemową

Psychoterapia systemowa budzi wiele pytań, zarówno wśród osób, które rozważają jej rozpoczęcie, jak i ich bliskich. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które pomogą lepiej zrozumieć ten nurt i sposób, w jaki może wspierać w radzeniu sobie z trudnościami. Odpowiedzi te zostały opracowane we współpracy z doświadczonym psychoterapeutą pracującym w nurcie systemowym. Pamiętaj, że każda sytuacja jest inna – dlatego w razie wątpliwości warto skonsultować się bezpośrednio ze specjalistą.

Podejście systemowe sprawdza się w bardzo wielu obszarach – od trudności wychowawczych, przez konflikty w rodzinie lub parze, po wspieranie osób doświadczających kryzysów emocjonalnych, zaburzeń odżywiania, uzależnień czy problemów zdrowotnych. Z terapii systemowej mogą korzystać także osoby, które czują, że „coś w relacjach nie działa”, ale nie potrafią tego dokładnie nazwać.

To zależy od sytuacji i celu terapii. Czasami korzystne jest, by uczestniczyła cała rodzina lub para – zwłaszcza wtedy, gdy problem dotyczy wspólnego funkcjonowania. W innych przypadkach wystarczy praca z jedną osobą, by zauważyć realne zmiany w całym systemie. Psychoterapeuta systemowy zawsze dostosowuje sposób pracy do konkretnej sytuacji – nie ma jednego, sztywnego schematu.

Tak. To jedna z unikalnych cech tego podejścia – zmiana w systemie może zacząć się od jednej osoby. Pracując indywidualnie, można zrozumieć własną rolę w relacjach, nauczyć się nowych sposobów komunikacji czy stawiania granic. Nawet jeśli inni członkowie systemu nie uczestniczą w psychoterapii, Twoja zmiana może wpłynąć na to, jak układają się Wasze relacje.

Masz więcej pytań na temat psychoterapii systemowej?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o psychoterapii systemowej lub potrzebujesz wsparcia informacyjnego, nasz specjalistyczny chat jest dostępny dla Ciebie przez całą dobę. Możesz bezpiecznie i anonimowo porozmawiać z systemem zaprojektowanym we współpracy z ekspertami w dziedzinie zdrowia psychicznego, który dostarczy Ci rzetelnych informacji oraz pomocnych wskazówek.

Pamiętaj jednak, że chat nie zastępuje konsultacji ze specjalistą. Jeśli rozważasz rozpoczęcie terapii lub zmagasz się z trudnościami, warto porozmawiać bezpośrednio ze specjalistą.

Dodatkowe materiały

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź naszego Bloga, a także Forum Psychologiczne! Znajdziesz tam merytoryczne artykuły, odpowiedzi Specjalistów_ek, praktyczne przykłady i wskazówki oraz wiele inspiracji.

Trudności w wyrażaniu emocji i poczucie niezrozumienia przez bliskich - jak odzyskać siebie
Często czuję się niezrozumiały przez otaczające mnie osoby. Nie potrafię rozmawiać o tych emocjach, miewam chęci powiedzieć o tym co czuję, jednak nie potrafię tego przedstawić, gdy nadarza się taki moment. Ciężko zebrać mi to w słowa, może pojawia się też obawy zbagatelizowania, czy też niezrozumienie ze strony bliskich. Mam żonę, psa, mieszkamy razem. W trakcie etapu dzieciństwa wiele widziałem, wiele słyszałem. W dzieciństwie często dostrzegałem problemy rodziców, głównie finansowe, w czym często uczestniczyłem widząc to wszystko. Rzadko moglem pozwolić sobie na coś więcej, jednak byłem świadomy, że rodzice robią co mogą. W tamtym czasie postanowiłem, że u mnie będzie inaczej. Jestem osobą, która zawsze chętnie pomoże bliskim nie oczekując nic wzamian, często sam tą pomoc oferuje. Jestem osobą, która lubi porządek, ideał, dużo analizuje. Z żoną jestem rok po ślubie, znamy się od kilku lat, od 4 lat razem mieszkamy. Rodzina jest dla mnie priorytetem, własne cele, własne wydatki nie istnieją dla mnie. Chciałbym lepszego życia dla swojej rodziny niż sam miałem, nie chciałbym mając w przyszłości dziecko obarczać je problemami. Staram się upiększać nasze życie, dbać o otoczenie, utrzymywać pewien standard. Dbać o żonę, zmieniam się nawet na lepsze, więcej słuchając. Czuję, ze zatracam w tym trochę siebie. Nie potrafię rozmawiać o emocjach. Często czuję, że rodzice, żona, bliscy nie liczą się z moim zdaniem, nie traktują mnie na poważnie, nigdy nie pytają co tak naprawdę chciałbym od życia, ciągle tylko oczekiwania, aby zmienić pracę na lepszą, bo kierowca dostawca przecież nie brzmi dobrze, nie zagwarantuje przyszłości, a po coś robiłem magisterkę. Jestem osobą ambitną, ale nie da się ukryć, że wszystko kosztuje i kieruje się w pracy jedną zasadą, praca to tylko pieniądz, aby ułatwić życie, zapewnić standard, utrzymać rodzinę, dać rodzinie coś więcej od życia niż sam miałem w dzieciństwie. Żona miała tego trochę więcej, stąd pewnie inne podejście. Nie mogę odnaleźć siebie, robię zawsze to co trzeba. Sprzątam, dbam o dom, podwórko, samochody, wszystko robię na czas. Bliscy postrzegają, że przesadzam, że "nakręcam się", gdy staram się poznać wszystko konkretnie od a do z, analizując. Więcej myślę o innych niż o sobie samym. Sam nie wiem dlaczego to piszę, co chciałbym usłyszeć, ale być może uzyskam to, czego nawet nie wiem, że szukam.

Bezpłatne konsultacje – psychoterapia systemowa

Jeśli zastanawiasz się, czy psychoterapia systemowa będzie odpowiednia dla Ciebie, zrób pierwszy krok i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji ze specjalistą. Rozpoczęcie terapii to ważna decyzja, która wiąże się z emocjami, a często także z obawami finansowymi. Dlatego specjaliści oferują darmowe konsultacje, abyś mógł poczuć się pewniej przed podjęciem decyzji o terapii.

Specjaliści pracujący w nurcie systemowym korzystają ze sprawdzonych metod terapeutycznych, które są dostosowywane do Twojej indywidualnej sytuacji oraz potrzeb, koncentrując się na dynamice Twoich relacji i interakcji z innymi.


Kiedy warto skorzystać z bezpłatnej konsultacji?

  • Gdy zmagasz się z trudnościami w relacjach z bliskimi, partnerem lub współpracownikami.

  • Kiedy czujesz, że Twoje interakcje z innymi utknęły w trudnych schematach, które wpływają na Twoje samopoczucie.

  • Jeśli masz poczucie, że nie potrafisz wyjść z trudnych sytuacji rodzinnych czy społecznych.

  • Gdy chcesz zrozumieć, jak Twoje zachowanie wpływa na innych i jak możesz poprawić te relacje.

  • Jeśli chcesz znaleźć nowe rozwiązania w sytuacjach, które wydają się bez wyjścia.


Potrzebujesz bezpłatnej rozmowy z psychoterapeutą systemowym?

Nie odkładaj tego na później – umów się na bezpłatną, pierwszą konsultację już dziś. Wczesne wsparcie to większa szansa na skuteczną i krótszą terapię.

Zobacz również

Bibliografia

  • Nichols, M. P., & Schwartz, R. C. (2006). Family therapy: Concepts and methods (7th ed.). Pearson Education.

  • Dallos, R., & Draper, R. (2010). An introduction to family therapy: Systemic theory and practice (3rd ed.). Open University Press

  • Gurman, A. S., & Kniskern, D. P. (2008). Handbook of family therapy (2nd ed.). Routledge

  • Dallos, R., Vetere, A., & Banach-Witkowska, J. (Red.). (2016). Psychoterapia systemowa i narracje więzi. Zastosowania w zróżnicowanych warunkach klinicznych. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Logo twójpsycholog
BadgeCheckIconZweryfikowano treść

TwójPsycholog

Powyższe informacje nie zastępują kontaktu z lekarzem

Zobacz, którzy specjaliści udostępniają bezpłatne konsultacje psychologiczne i łatwo umów pierwszą wizytę.