Czy moja psychoterapia działa?

Kwestionariusz zawiera 21 stwierdzeń o codziennym funkcjonowaniu i relacji z terapeutą. Pomoże Ci zauważyć zmiany, wyzwania i swoje odczucia. Wypełnisz go w ok. 5 minut, oceniając doświadczenia z ostatnich 2 tygodni.

psychoterapia
Explanation default

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia to proces, w którym w naturalny sposób pojawiają się momenty zwątpienia, niechęć, pytania o sens spotkań, a także o to, czy widoczne są realne zmiany. Ten krótki test pomoże Ci zatrzymać się i zadać sobie pytanie: czy to, co dzieje się w moim procesie psychoterapii, rzeczywiście mi pomaga?

Psychoterapia to profesjonalna forma pomocy psychologicznej, oparta na rozmowie i relacji terapeutycznej. Jej celem jest lepsze zrozumienie siebie, swoich emocji, myśli i zachowań, a także radzenie sobie z trudnościami psychicznymi. Proces ten odbywa się w bezpiecznym, wspierającym środowisku, gdzie terapeuta pomaga klientowi rozwijać nowe sposoby myślenia, przeżywania i działania. Psychoterapia może być stosowana w leczeniu zaburzeń psychicznych (np. depresji, lęków), ale również wspierać rozwój osobisty czy poprawę jakości życia.

Sprawdź, czy Twoja psychoterapia działa - wypełnij bezpłatny test online

Psychoterapia jest procesem dynamicznym i wielowymiarowym – obejmuje zarówno zmiany w samopoczuciu klienta/pacjenta i występowania objawów jak i jakość relacji terapeutycznej oraz subiektywne poczucie sensu pracy terapeutycznej. Liczne badania wskazują, że odczuwana poprawa w terapii nie zawsze jest liniowa – wahania, chwile zwątpienia czy chwilowe pogorszenie są częścią procesu zmiany (Hill i in., 2015; Lambert, 2013).

Jak działa kwestionariusz?

Kwestionariusz zawiera 21 stwierdzeń dotyczących Twojego codziennego funkcjonowania oraz relacji z terapeutą. Oceniając je, masz szansę uważniej przyjrzeć się temu, co już się zmieniło, co nadal stanowi wyzwanie, oraz jak czujesz się w relacji terapeutycznej. Zaznacz odpowiedź na skali od 1 (zdecydowanie się nie zgadzam) do 5 (zdecydowanie się zgadzam), która najlepiej oddaje Twoje doświadczenia z ostatnich dwóch tygodni psychoterapii. Wykonanie testu zajmie ci około 5 minut.

WAŻNE! Test nie został poddany formalnej ocenie trafności i rzetelności. Jego głównym celem jest pomoc w refleksji oraz subiektywnym monitorowaniu postępów, a nie pomiar diagnostyczny. Test może być też punktem wyjścia do rozmowy z Twoim terapeutą.

Pamiętaj, że wynik testu odzwierciedla Twoje aktualne odczucia i spostrzeżenia na temat terapii i własnego samopoczucia. Może on być w pewnym stopniu kształtowany przez Twój obecny stan emocjonalny, poziom stresu, zmęczenia, a także mechanizmy obronne, które pomagają nam radzić sobie z trudnymi emocjami. To oznacza, że nie istnieją odpowiedzi „prawidłowe” lub „nieprawidłowe” — test jest narzędziem do autorefleksji, a nie oceną. Jeśli coś w Twoich odpowiedziach Cię zaskoczyło, wzbudziło niepokój lub po prostu chcesz to omówić, warto poruszyć te kwestie na sesji terapeutycznej. Wynik testu może być dobrym punktem wyjścia do wspólnego przyjrzenia się procesowi terapii.

Maria Ciba
BadgeCheckIconZweryfikowano treść testu przez:

Maria Ciba

1. Czuję się słyszany_a i rozumiany_a przez mojego terapeutę.
2. W trakcie sesji poruszamy tematy, które są dla mnie naprawdę ważne.
3. Wiem, na czym polega mój cel terapeutyczny i dążymy do niego wspólnie.
4. Mam poczucie, że sposób pracy terapeuty pasuje do moich potrzeb.
5. Wierzę, że to, co robię w terapii, pomoże mi wprowadzić realne zmiany.
6. Czuję, że jestem szanowany_a przez mojego terapeutę.
7. Mam poczucie, że mój terapeuta troszczy się o mnie jako osobę.
8. Zauważam zmiany w swoim codziennym funkcjonowaniu od momentu rozpoczęcia terapii.
9. Częściej potrafię rozpoznać i nazwać swoje emocje.
10. Czuję się mniej zestresowany_a w codziennych sytuacjach.
11. Lepiej radzę sobie z relacjami interpersonalnymi niż wcześniej.
12. Mam więcej energii do działania.
13. Rzadziej obwiniam się za rzeczy, na które nie mam wpływu.
14. Rzadziej doświadczam uczucia bezsensu lub pustki.
15. Lepiej śpię lub czuję się bardziej wypoczęty_a.
16. Częściej odczuwam satysfakcję z życia.
17. Potrafię dostrzec swoje mocne strony.
18. Czuję się mniej samotny_a niż wcześniej.
19. Terapia pomaga mi lepiej rozumieć siebie i swoje reakcje.
20. Mam poczucie, że moja terapia ma sens — nawet jeśli nie zawsze jest łatwa.
21. Ogólnie rzecz biorąc, moje ostatnie spotkania terapeutyczne były dla mnie pomocne i adekwatne do moich potrzeb.