Od jakiegoś czasu mam problem chyba z jakimś odrealnieniem

Witam mam 15 prawie 16 lat i od jakiegoś czasu mam problem chyba z jakimś odrealnieniem. Powiem krótko, od bardzo dawna bardzo dużo siedziałem w swojej głowie tzn. myślałem układałem jakieś nierealne scenariusze, które mnie zaczynają niszczyć. Niedługo umawiam się do psychologa, bo udało mi się przełamać i zapytać o to rodziców, ale ciężko mi, niby mam znajomych, ale dużo więcej jestem w własnych myślach co dla mnie nie ma sensu, nie mogę się zrelaksować, tak jakby cały czas czuje spięcie w głowie, czy ktoś może odpowiedzieć, o co może chodzić. Dodam jeszcze, że zaczęło się to podczas treningu, chwilę po śmierci prababci, nadużywałem kofeiny i poczułem się, jakbym miał stracić przytomność i do teraz dziwne rzeczy się dzieją tj. czuję się jakbym miał umrzeć i wtedy nie mogę się uspokoić wcale czasami mija, a czasami nie.

Gracjan

2 tygodnie temu
Jakub Okoczuk

Dzień dobry,

to jest zdecydowanie dobry pomysł, aby udać się do specjalisty. Warto skonsultować się wraz z rodzicami u psychoterapeuty z doświadczeniem i umiejętnościami w pracy w szerszym kontekście tj. uwzględniający w pracy system rodzinny.

Z poważaniem

Jakub Okoczuk

2 tygodnie temu
Karolina Łagodzka-Dubikowska

Dzień dobry,

Objawy, o których Pan pisze mogą wynikać z różnych zaburzeń - potrzeba specjalisty, aby zrobić dokładną diagnozę. Gratuluję decyzji o pójściu do psychologia i przełamania się.
Przy poczuciu spięcia warto też rozważyć odstawienie kofeiny na kilka tygodni i poobserowować swój organizm bez niej.

Życzę dużo zdrowia!

Pozdrawiam serdecznie
Karolina Łagodzka-Dubikowska

2 tygodnie temu
Kornel Miszk

Dziękuję za podzielenie się swoją historią. To, co opisujesz, jest złożonym i trudnym doświadczeniem, ale dobrze, że zdecydowałeś się na rozmowę z rodzicami i planujesz wizytę u psychologa – to bardzo ważny krok.

Twoje uczucie odrealnienia, spędzanie dużo czasu w myślach i tworzenie nierealnych scenariuszy mogą być reakcją na stres, lęk lub trudne emocje, zwłaszcza w kontekście niedawnej straty prababci. To, że odczuwasz napięcie w głowie i trudno Ci się zrelaksować, może sugerować, że Twoje ciało i umysł są w stanie zwiększonego napięcia i stresu.

Czasami, gdy przeżywamy trudne emocje, nasze umysły próbują sobie z nimi radzić, tworząc różne myśli i scenariusze, które mogą wydawać się niekontrolowane. Może to prowadzić do uczucia odrealnienia, czyli poczucia, że rzeczywistość jest nieco oddalona lub nierzeczywista. Doświadczanie takiego stanu po utracie bliskiej osoby, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu stres (np. związany z nadużywaniem kofeiny), nie jest rzadkością.

Ważne jest, abyś wiedział, że nie jesteś sam w tym, co przeżywasz. Wizyta u psychologa pomoże Ci zrozumieć, co się dzieje i jak możesz sobie z tym poradzić. Psycholog może zaproponować strategie radzenia sobie z lękiem i odrealnieniem oraz pomóc w zrozumieniu, co leży u podstaw tych odczuć.

W międzyczasie, warto spróbować kilku technik, które mogą pomóc w złagodzeniu napięcia, takie jak głębokie oddychanie, medytacja czy aktywność fizyczna, która pozwala skoncentrować się na ciele, a nie na myślach. Staraj się także ograniczać kofeinę, ponieważ może ona nasilać uczucie niepokoju i odrealnienia.

Najważniejsze, abyś nie tracił nadziei – to, co czujesz, można zrozumieć i nauczyć się z tym radzić. Wsparcie psychologa będzie tutaj kluczowe. To dobrze, że podjąłeś ten krok, i z czasem, z odpowiednim wsparciem, możesz poczuć się lepiej.
Pozdrawiam,
Kornel Miszk
Psycholog Terapeuta

2 tygodnie temu