
Beata Matys Wasilewska
Dzień dobry
Lęk jest naturalną emocją, która jest związana z utratą bezpieczeństwa. Mija, gdy człowiek odzyska kontrolę nad sytuacją i ponownie poczuje się bezpieczny. Niekiedy lęki i niepokoje pojawiają się, gdy nie ma realnego zagrożenia w danym momencie, lecz człowiek myślami analizuje sytuację, w której mogłoby mu coś zagrażać.
Organizm reaguje tak samo na niebezpieczne sytuacje wydarzające się w rzeczywistości czy w sferze ludzkich wyobrażeń. Stąd jest to trudne do wytłumaczenia osobie postronnej, która nie widzi zagrożenia, a słyszy, że człowiek odczuwa lęk tylko na podstawie tego, co sobie w myślach wyobraził.
Warto zmierzyć się z tym tematem na spotkaniu z terapeutą.
W rozmowie terapeuta pomoże nie tylko ustalić źródło niepokojów, ale także wskaże konkretne techniki w pracy nad lękiem. Istotne jest, by przeżywane przez człowieka emocje były przez niego opanowane, inaczej mogą przyczyniać się do rozwoju psychicznych zaburzeń.
Pozdrawiam
Beata Matys Wasilewska

Marta Paturalski
Witam,
Lęk jest naturalną emocją, która towarzyszy codziennemu życiu. Stanowi normalną reakcję na stresujące wydarzenia, np. wystąpienie publiczne, ważny egzamin czy konfrontacja z agresywnym psem. U niektórych osób jednak uczucie niepokoju utrzymuje się dłużej i przybiera na sile, nawet gdy stresująca sytuacja już dawno minęła.
Lęk może też mówić o innych rzeczach, w zależności od kontekstu i osobistych doświadczeń. Może sygnalizować poczucie zagrożenia, niepewności, obawę przed nieznanym, strach przed porażką, krytyką lub odrzuceniem, a także może być reakcją na traumę z przeszłości.
Zachęcam do poznania własnego lęku, czyli przyjrzenia się, co go wywołuje, nasila, jakie myśli towarzyszą tej emocji, jakie strategie i sposoby wykorzystuje do codziennego radzenia sobie z trudnymi emocjami.
Pozdrawiam
Marta Paturalski

Nadal nie znasz odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie?
Umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów!
Dobierz psychologa