Kto może pomóc osobie zmagającej się z zaburzeniami psychicznymi?

Dzień dobry, Co się robi w sytuacji ,gdy ktoś choruje psychicznie, nie radzi sobie z czynnościami dnia codziennego i z załatwianiem spraw dla swojego domu ,a nie ma kto z nim być i mu pomagać. Kto wtedy pomaga takiemu człowiekowi?

Anonimowo

w zeszłym tygodniu
TwójPsycholog

Dzień dobry,

w takiej sytuacji na początku najlepiej podjąć również współpracę z psychologiem/ psychoterapeutą i/lub psychiatrą. Jeśli chodzi o pomoc instrumentalną i informacyjną to można wybrać się do okolicznego Środowiskowego Domu Samopomocy lub Ośrodka Pomocy Społecznej. W przypadkach nagłych i kryzysowych należy zgłosić się do miejscowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej, gdzie czeka pomoc psychologiczna, prawna, medyczna i socjalna.

Pozdrawiam

w zeszłym tygodniu
Patryk Falerowski

Dzień dobry,

W sytuacji, gdy osoba chorująca psychicznie nie radzi sobie z codziennymi obowiązkami, a nie ma nikogo bliskiego, kto mógłby jej pomóc, istnieje kilka form wsparcia, które mogą okazać się pomocne:

Ośrodki Pomocy Społecznej - Można tam uzyskać pomoc w organizacji codziennych spraw, takich jak zakupy, sprzątanie czy załatwianie formalności. Pracownik socjalny może pomóc w ocenie sytuacji i zaplanowaniu dalszej pomocy.

Asystent osobisty lub opiekun - Niektóre gminy oferują możliwość przydzielenia asystenta osobistego dla osób z niepełnosprawnością, w tym także osób z problemami psychicznymi.

Stowarzyszenia i fundacje - Oferują pomoc psychologiczną/terapeutyczną, w tym grupy wsparcia, warsztaty, zapewnienie wyżywienia (a czasem i miejsca, w którym można przebywać).

Jeśli ma Pani/Pan kontakt z kimś, kto znajduje się w takiej sytuacji, warto zachęcić tę osobę do skorzystania z wymienionych form wsparcia lub samemu zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej, by uzyskać dodatkowe informacje na temat dostępnej pomocy.

Pozdrawiam,

Patryk Falerowski

w zeszłym tygodniu