Partner izoluje się, odchodzi, nie ma w nim radości. Co robić?

Dzień dobry, co zrobić w sytuacji, kiedy partner od jakiegoś czasu jest całkowicie bez humoru, ciągle smutny , bez chęci do niczego , nie pomaga w domowych obowiązkach , mamy dziecko nie interesuje się co ma w szkole, co się dzieje u nas. Postanowił mnie zostawić, nie chce podjąć jakiejkolwiek próby rozmowy, ani pomocy, nie chce iść do psychologa. Mówi, że nie ma powodów do radości. Że jest mu dobrze w ciszy i samotności. Nie poznaję swojego partnera. Nie wiem co robić. Proszę o jakąś radę.

Karolina

2 tygodnie temu
Beata Matys Wasilewska

Dzień dobry .

Opisane przez panią zachowania i nastroje partnera mogą świadczyć  o stanach depresyjnych lub innych zaburzeniach psychicznych u partnera.  Być może w ostatnim czasie miały miejsce jakieś trudne wydarzenia w życiu partnera, które wpłynęły na jego nastrój oraz postawę wobec pani i dziecka.. Podejmowane przez panią próby rozmów nie odnoszą rezultatów prawdopodobnie dlatego, że jego stan myśli i odbioru rzeczywistości jest zakłócony.

Wskazana byłaby konsultacja nie tylko psychologiczna, lecz psychiatryczna. Rozumiem, że partner odmawia wizyty. Niekiedy dobrym rozwiązaniem w taki przypadku jest konsultacja z lekarzem rodzinnym i zgłoszenie niepokojących objawów u partnera. Jeśli partner nie zgodzi się na taką konsultację to warto samej się wybrać i porozmawiać z lekarzem, które zasugeruje konkretne rozwiązania medyczne.

Z poważaniem

Beata Matys Wasilewska

2 tygodnie temu
Patryk Falerowski

Dzień dobry,

Sytuacja, w której się Pani znajduje, musi być niezwykle trudna i frustrująca, zwłaszcza gdy partner zamyka się w sobie i odmawia wsparcia. Objawy, które Pani opisuje, mogą sugerować głębsze problemy emocjonalne, takie jak depresja, która często manifestuje się brakiem energii, smutkiem, wycofaniem z relacji oraz trudnościami w podejmowaniu decyzji.

Proszę pamiętać, by nie traktować tego jako osobistą porażkę, ale jako sygnał, że coś głębszego może dziać się ze zdrowiem psychicznym partnera. Ważne jest wyrażenie swojego zaniepokojenia w sposób empatyczny, bez wywierania presji, pokazując, że zależy Pani na jego dobrostanie i że jest Pani gotowa wspólnie szukać rozwiązań.

Jeśli partner stanowczo odrzuca wszelką pomoc i unika rozmowy, równie istotne będzie, aby zadbać o swoje potrzeby emocjonalne i dobro dziecka. Warto rozważyć skorzystanie z pomocy psychologa dla siebie, aby uzyskać narzędzia do radzenia sobie z tą trudną sytuacją. Specjalista pomoże Pani zarówno wspierać partnera, jak i zadbać o własne granice oraz zdrowie psychiczne.

Pozdrawiam,

Patryk Falerowski

2 tygodnie temu
Ewa Perłowska

Pani Karolino,

jeżeli obserwuje Pani, że wycofanie, apatia partnera pojawiły się w pewnym momencie Waszego związku i znacząco zmieniły jego funkcjonowanie, jak najbardziej uzasadniona jest konsultacja ze specjalistą. Kryzys w związku, który objawia się tym, że partner chce Panią zostawić, nasuwa myśl o terapii par, jednak bardziej priorytetowe wydaje mi się rozpoczęcie terapii indywidualnej, która miałaby na celu zadbanie o nastrój i motywację partnera, wypracowanie narzędzi radzenia sobie z trudnościami. Na podstawie tych informacji, które Pani podała, polecam też konsultację z psychiatrą, być może pomocna okaże się farmakoterapia - po to, żeby partner był w stanie podjąć terapię, czuł motywację do dbania o lepszy stan. Ważne jest też, żeby w całej tej sytuacji zadbała Pani o to, żeby nie być sama z tą sytuacją. Może dobrym pomysłem jest poinformowanie o niej innych bliskich partnera - rodziny, przyjaciół - i poproszenie ich o wsparcie Pani w rozmowach z partnerem, może komuś innemu partner powie więcej niż Pani?

Wszystkiego dobrego,

Ewa Perłowska

2 tygodnie temu
Edyta Kwiatkowska

Droga Karolino,

Bardzo mi przykro, że jesteś w trudnej sytuacji. To co opisujesz może wywołać wiele emocji. Masz porównanie jaki był wcześniej Twój partner i teraz, widzisz zmianę. Wycofanie, brak energii, trudności w funkcjonowaniu mogą wskazywać, na jakieś zaburzenia psychiczne np. jak depresja czy wypalenie. Możemy przypuszać co się dzieje ale aby dokładnie dowiedzieć co się dzieje zachęcam do rozważenia kontaktu czy to na początku u internisty albo bezpośrednio u psychiatry aby dokonać diagnozy, nazwać i wiedzieć w którym kierunku pracować. Piszesz, że Twój partner odrzuca rozmowy i wsparcie- nie masz kontroli nad podjętą przez męża decyzję ale nadal masz wpływ na to, jak Ty reagujesz w tej sytuacji. Możesz dać do zrozumienia, że jesteś tu, aby go wspierać, kiedy będzie gotowy na rozmowę. Czasem osoby w kryzysie potrzebują czasu, aby zdecydować się na jakikolwiek krok. Pamiętaj też, że Twoje emocje i dobrostan są również ważne. To naturalne, że w tej sytuacji odczuwasz frustrację, zmęczenie i smutek. Dbaj o siebie i dziecko w tym trudnym okresie. Jeśli partner nie chce współpracować, to nie oznacza, że Ty musisz ponosić cały ciężar tej sytuacji sama. Szanuj jego decyzję, ale też bądź konsekwentna jeśli nie chce iść do psychologa, nie możesz go do tego zmusić,  ważne jednak jest, byś wyraziła swoje obawy i wyjaśniła, to jakie ma skutki dla Waszej relacji. Możesz także zaproponować, że Ty sama udasz się po pomoc psychologiczną, aby lepiej zrozumieć sytuację i uzyskać wsparcie, co może być pierwszym krokiem ku pozytywnej zmianie.

Najważniejsze, abyś nie zostawała z tym sama. Kryzysy w relacjach są trudne, ale istnieją sposoby na ich przejście. Szukaj wsparcia u bliskich, jeśli to nie pomoże rozważ spotkanie z terapeutą, aby uzyskać indywidualną pomoc.

Służę pomocą, Edyta Kwiatkowska

2 tygodnie temu
Bartosz Łopatka

Dzień dobry,

opisany przez Panią problem musi być bardzo trudny do wytrzymania i zapewne powodujący bardzo duże odczucie bezsilności oraz frustracji i lęku. To ważne by zarówno pokazać partnerowi chęć do wsparcia go w tym trudnym momencie, ale jednak zadbać również o swój dobrostan psychiczny oraz dziecko.

Warto podejmować rozmowy z partnerem dotyczące jego aktualnego stanu, relacji jaka toczy się między państwem oraz swoich odczuć, jeśli jednak partner odmówi, a Pani stan będzie trudny do wytrzymania warto rozważyć wizytę u specjalisty, który pomoże Pani przetrwać ten trudny czas.

Myślę, że wartym byłoby zachęcić męża do podjęcia próby zajęcia się problemem, który wyraźnie go trapi, jednak mieć również na względzie, iż może to być dla niego bardzo trudny obszar do poruszania.

z poważaniem

Bartosz Łopatka.

2 tygodnie temu
Kamila Fidziukiewicz

Dzień dobry,

Wyobrażam sobie, że niezrozumiałe zachowanie męża może budzić w Pani bezsilność w tym jak do niego dotrzeć. Opisane wycofanie, smutek, brak zaangażowania w życie rodzinne mogą wskazywać na objawy depresyjne. Niekoniecznie jest to odpowiedź na Waszą relację, a reakcja na to, że mąż przeżywa wewnętrzny kryzys.

To naturalne, że chciałaby mu Pani pomóc. Jeśli dotychczas odrzucał propozycję rozmów lub wizyt u specjalistów, może warto dać mu przestrzeń i empatyczny sygnał, że jest Pani obok i oferuje swoje wsparcie, kiedy będzie na to gotowy. Rozumiem, że to może być trudne widzieć, kiedy bliska osoba zaczyna się dystansować, kiedy w Pani jest tak wiele silnych emocji. Ważne, żeby spróbowała się Pani zatroszczyć również o siebie - skorzystanie z dostępnego wsparcia, tak aby nie została Pani sama. Może pomocne będzie udanie się do psychologa/psychoterapeuty, aby lepiej przyjrzeć się i zrozumieć obecną sytuację, a następnie podjąć odpowiednie działania.

Serdecznie pozdrawiam,

Kamila

w zeszłym tygodniu
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry Pani Karolino,

czy myślała Pani o tym, aby umówić się sama do psychologa na jednorazową konsultację i opisać szczegółowo sytuację w celu pokierowania Pani do odpowiednich działań oraz tego, żeby wiedziała Pani jak zachować się w konkretnych sytuacjach związanych z mężem? Proszę o tym pomyśleć.

pozdrawiam,

Katarzyna Kania-Bzdyl

w zeszłym tygodniu