Test zawiera 20 pytań, które służą do samooceny komunikacji w związku. Pomaga zidentyfikować trudności, takie jak brak zrozumienia czy unikanie trudnych tematów. Wypełnienie testu zajmie około 3-5 minut.
Komunikacja to nie tylko rozmowa – to sposób, w jaki wyrażamy swoje potrzeby, uczucia, intencje i granice. To też sposób, w jaki reagujemy na drugą osobę. W bliskiej relacji każdy gest, spojrzenie, milczenie czy ton głosu ma znaczenie – to wszystko składa się na komunikację. W zdrowym związku komunikacja jest narzędziem budowania bliskości, zaufania i współpracy. W trudnej relacji może stawać się źródłem nieporozumień, frustracji, zranień lub dystansu wobec siebie nawzajem.
Dobra komunikacja w związku to taka, która pozwala mówić o sobie otwarcie i bez lęku, opiera się na szacunku, daje przestrzeń na emocje – bez oceniania i przerywania. Dobra komunikacja pozwala rozwiązywać konflikty, a nie je zaostrzać. Daje obu osobom poczucie bycia słuchanym i rozumianym, wiąże się z ciekawością wobec drugiej osoby.
Zła lub nieskuteczna komunikacja w związku to taka, która prowadzi do powtarzających się kłótni, które nie prowadzą do rozwiązania trudności. Wiąże się z milczeniem, krytyką lub pogardą. Związana jest ze strachem przed mówienie o tym, co ważne, z niesłuchaniem. Polega często na domysłach, brakuje bowiem w niej przestrzeni na jasne wyrażanie potrzeb. Taki rodzaj komunikacji wywołuje uczucie samotności w związku. Trudności komunikacyjne często nie wynikają ze złej woli, ale np. z różnych stylów wyrażania emocji, doświadczeń z domu rodzinnego czy błędnych interpretacji. Czasem wystarczy jednak kilka drobnych zmian, by móc budować bezpieczny i szczęśliwy związek
Celem testu przesiewowego jest wstępne rozpoznanie potencjalnych trudności w komunikacji w relacji. Choć nie jest to narzędzie diagnostyczne, wyniki mogą dostarczyć przydatnych informacji o bieżącym stanie komunikacji, wskazując obszary, które mogą wymagać uwagi lub pogłębionej analizy. Test może pomóc zrozumieć, czy w relacji pojawiają się trudności, takie jak brak zrozumienia, unikanie rozmów na trudne tematy, czy też problematyczne wzorce komunikacyjne. W zależności od uzyskanego wyniku, osoby wypełniające mogą otrzymać wskazówki dotyczące dalszych działań.
Test oparty jest o koncepcje teoretyczne opisujące komunikację w związku: model stylów komunikacji Virginii Satir, model „Czterech jeźdźców Apokalipsy” J. i J. Gottman, teorię przywiązania J. Bowlby’ego; oraz o kryteria zaburzeń relacyjnych w klasyfikacji ICD-11.
Poniżej znajduje się 20 stwierdzeń dotyczących komunikacji w związku. Przy każdym stwierdzeniu zaznacz, na ile opis ten pasuje do Twojej relacji, w skali od 0 do 3, przy czym oznaczają one:
0 – wcale / nigdy (stwierdzenie zupełnie nie opisuje naszej komunikacji), 1 – rzadko (w niewielkim stopniu się zgadzam), 2 – często (w dużym stopniu się zgadzam), 3 – bardzo często / zawsze (stwierdzenie w pełni opisuje naszą komunikację).
Staraj się odpowiadać szczerze. Wypełnienie testu nie zajmie Ci więcej niż 3-5 minut.