Od dziecka miałem problemy z nauką bądź wykonywaniem jakiejś czynności przez dłużej

Witam serdecznie! Od dziecka miałem problemy z nauką bądź wykonywaniem jakiejś czynności przez dłużej, która była obowiązkiem, objawiająca się np. napięciem lub brakiem przyswajalności wiedzy. Przez to nie radziłem sobie zbyt dobrze w szkole (odrabianie lekcji było dla mnie niejednokrotnie mordęgą - tak samo, jak żmudne siedzenie w szkole), i to spowodowało, że nie skończyłem żadnego konkretnego kierunku ani nie zdobyłem żadnego konkretnego zawodu. Mam z tego powodu nie za wesołą sytuacje z pracą, bo nie mogę aplikować wszędzie tam, gdzie wymagane jest konkretne, kierunkowe doświadczenie i wykształcenie. Sprawia mi problem praca pod presją, gdzie jest dużo bodźców, gdzie trzeba wykonywać ileś rzeczy naraz. Z kolei, kiedy znajdę coś dla siebie, a mam kilka swoich pasji, potrafię się w nich zatracić i być w tym bardzo dobry, osiągnąć więcej niż wiele innych osób. Trochę tak jakbym nie potrafił wyjść poza swoją trajektorię. Szczególnie wiedza ścisła czy techniczna jest dla mnie bardzo problematyczna, nigdy nie umiałem też ,,wkuwać" czegokolwiek i tak samo męczę się, kiedy muszę wykonywać jakąś rzecz non stop. Od razu zaznaczę, że nie jestem osobą leniwą ani mało ambitną - po prostu nie potrafię chyba funkcjonować tak, jak większość. Odbieram więcej bodźców i szybciej czuję wyczerpanie plus to, co opisałem wyżej.

Paweł

3 miesiące temu
Małgorzata Juźwińska

Pana objawy mogą (choć nie muszą) wskazywać na neuroatypowość - być może warto rozważyć konsultację ze specjalistą zajmującym się diagnostyką i wsparciem w tym obszarze (ADHD, spektrum autyzmu, etc.).

3 miesiące temu
Izabela Czak-Kunert

Dzień dobry, warto skonsultować swoje objawy z lekarzem psychiatrą lub zespołem diagnostycznym, aby wykluczyć problematykę ADHD. Uzyskanie wsparcia i indywidualnej ścieżki leczenia może być bardzo pomocne w Pana sytuacji.

Pozdrawiam.

3 miesiące temu
Katarzyna Waszak

Dzień dobry!

Pana zasobem są na pewno pasje. Może warto rozwijać się w tym kierunku. Napisał Pan, że trudnością jest praca pod presją, może lęk utrudnia skupienie się, przyswajanie wiedzy. Wcześniej wspomniał Pan też o napięciu podczas nauki. Rozprzestrzeniający się w organizmie lęk może powodować zaburzenia funkcji poznawczych, co wpływa na jakość nauki i pracy. Z lękiem pracuje się na psychoterapii. Trzeba znaleźć jego źródło w życiu.

Zachęcam również do wizyty u neurologa/neuropsychologa, bądź jeśli widzi Pan taką potrzebę dokonanie diagnozy pod kątem ADHD.

Pozdrawiam

Katarzyna Waszak - psychoterapeuta

2 miesiące temu