Witaj!
Bardzo dobrze, że nie chcesz przedstawić siostrzenicy sytuacji w taki sposób, że to jej rodzice utrudniają Waszą relację! W rozmowie z siostrzenicą możesz powiedzieć, np.: „Twoi rodzice chcą teraz spędzać więcej czasu z Tobą i budować Waszą relację. To bardzo ważne i rozumiem ich intencje.” Zapewnij ją, że zawsze będziesz dla niej dostępna: „Zawsze możesz na mnie liczyć i jestem tu dla ciebie, nawet jeśli teraz musimy trochę ograniczyć nasze spotkania.” Zmotywuj ją też do otwartej komunikacji z rodzicami, np.: „Może warto porozmawiać z mamą i tatą o tym, co czujesz. To może pomóc w zrozumieniu się nawzajem.”
Spróbuj wyjaśnić siostrze, że nagłe całkowite zerwanie Twoich kontaktów z siostrzenicą może przynieść dla niej negatywne skutki. Siostrzenica może poczuć się nagle odrzucona i opuszczona przez osobę (Ciebie), z którą miała bliską relację. Nagłe zerwanie kontaktu może zaburzyć jej poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do innych dorosłych. Może ona poczuć, że rodzice próbują kontrolować jej życie jeszcze bardziej, co może wywołać większy opór (z pewnością widzi, co dzieje się w Waszej rodzinie i że pojawił się między Tobą a jej rodzicami konflikt). Może też się zdarzyć, że siostrzenica obwini siebie za tę sytuację i pojawi się u niej przekonanie, że musiała zrobić coś złego, skoro ciocia już nie chce się z nią spotykać.
Jako kompromis możesz zaproponować swojej siostrze wspólne spędzanie czasu – spotkania, w których uczestniczysz razem z siostrzenicą i jej rodzicami. Jeśli jednak całkowite zerwanie kontaktów jest nieuniknione, spróbuj pozostać w kontakcie telefonicznym. Upewnij się, że siostrzenica wie, że zawsze może na Ciebie liczyć, nawet jeśli kontakt jest ograniczony. Nie możesz zrobić nic więcej, bo tak jak piszesz, to rodzice decydują i to oni muszą się z tym zmierzyć sami, jeśli nie chcą skorzystać z Twojego wsparcia i widzą w Tobie wroga.
Pozdrawiam serdecznie,
psycholog Anna Gwoździewicz