Żona wybuchowo reaguje na zachowania dziecka i na mnie, gdy mówię, że jest w porządku.
TJ

Katarzyna Kania-Bzdyl
Dzień dobry,
nie sądzę, aby powyższe zachowanie żony wynikało z jej “upośledzenia myślowego” czy “niedojrzałości”. Pana opis sytuacji generuje wiele pytań jak np. to z jakiego powodu żona wcześniej chodziła do psychologa?
Czy brał Pan pod uwagę to, że być może żona jest przemęczona? W chwilach właśnie takiego wyczerpania człowiek jest bardziej podatny na rozdrażnienie czy gorsze radzenie sobie ze złością. Często swoje zmęczenie przenosimy na innych w postaci narzekania, krzyków, zdenerwowania, obwiniania za różne rzeczy.
Co do Państwa sytuacji małżeńskiej:
narodziny dziecka to czas, kiedy mąż i żona wchodzą w nowe role społeczne. Pojawia się wiele trudności a nawet kryzysów małżeńskich, które są spowodowane głównie obciążeniami w postaci wyczerpującej opieki nad maleństwem. Warunki te “sprzyjają” do pojawienia się depresji u jednego z rodziców lub obniżenia poczucia własnej wartości. Pojawiają się także trudności w pogodzeniu wszystkich obowiązków. Małżeństwa na rzecz dziecka i ogólnego zmęczenia rezygnują ze współżycia oraz ze wspólnych (tylko we dwoje) wyjść z domu. Sumując to wszystko dążymy do obniżenia jakości naszego związku. Kiedy ostatnio byli Państwo na randce tylko we dwoje? Czy jakość małżeństwa jest dla Państwa satysfakcjonująca?
Proszę zastanowić się nad wspólną terapią - terapią dedykowaną dla par.
Pozdrawiam :)

Aleksandra Kaźmierowska
Dzień dobry,
sytuacja, którą Pan opisuje dotyka takich kwestii jak wspólne zasady w wychowaniu dziecka, regulacji własnych emocji oraz relacji między Panem a żoną. Warto w takiej sytuacji porozmawiać z żoną w czasie, w którym nie jesteście Państwo w zaognionym konflikcie. Powiedzieć jak widzi Pan tą sytuację ze swojej perspektywy oraz zaproponować wypracowanie wspólnych zasad i sposobów reagowania na zachowanie dziecka. Ważna jest spójność tak aby zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa. Jeśli brakuje wspólnych zasad oraz granic dziecko może czuć się zdezorientowane.
W sytuacji częstych i niekontrolowanych wybuchów złości warto przyjrzeć się temu jakie jest jej źródło i przyczyna, niemniej zdaje się, że jest już to po stronie Pana żony. Wsparciem w przyjrzeniu się temu co dzieje się w relacji między Panem a Pana żoną oraz ustaleniu wspólnych zasad co do których jesteście Państwo zgodni może być terapia dla par. Terapia może pomóc rozwinąć się Państwu jako rodzicom i jako parze oraz wypracować oparte na dojrzałości i partnerstwie zasady komunikacji w związku.
Pozdrawiam,
Aleksandra Kaźmierowska

Nadal nie znasz odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie?
Umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów!
Dobierz psychologa