Darmowy test na przemoc w związku

Test przesiewowy ocenia ryzyko przemocy w związku. Zawiera 25 pytań z odpowiedziami „tak” lub „nie”. Wynik pomoże ocenić sytuację i zastanowić się, czy warto skonsultować się ze specjalistą.

przemoc
Explanation default

Czym jest przemoc?

Przemoc to celowe wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby bez jej zgody. Celem takiego działania jest zazwyczaj uzyskanie kontroli nad ofiarą lub dostępu do istotnych zasobów. Przemoc narusza podstawowe prawa człowieka, godność osobistą, poczucie bezpieczeństwa oraz jest zagrożeniem dla zdrowia i życia drugiej osoby.

Najczęściej spotykane rodzaje to przemoc fizyczna, psychiczna, seksualna, ekonomiczna i zaniedbanie. W kontekście relacji międzyludzkich, przemoc często przybiera formę przemocy domowej, znanej również jako przemoc wewnątrzrodzinna. Jest to szczególnie niebezpieczne zjawisko, ponieważ wykorzystuje przewagę sił przeciwko bliskiej osobie, naruszając jej prawa i dobra osobiste, co prowadzi do cierpienia oraz długotrwałych szkód psychicznych i fizycznych.

Inną formą przemocy jest zaniedbanie, czyli ciągłe niezaspokajanie podstawowych potrzeb fizycznych, emocjonalnych, czy biologicznych drugiej osoby, np. brak opieki i uniemożliwianie zaspokajania podstawowych potrzeb fizjologicznych (związanych ze snem, jedzeniem, higieną). Najczęściej dotyka osoby zależne od innych: dzieci, osoby starsze i z niepełnosprawnością.

Lista zachowań, które świadczą o przemocy:

  • Przemoc Fizyczna: bicie, szarpania, popychanie, policzkowanie, ciągnięcie za włosy, krępowanie ruchów, duszenie, przypalanie, rzucanie przedmiotami w drugą osobę, zastraszanie przez pokazywanie siły fizycznej

  • Przemoc Emocjonalna: groźby (np. odejściem, odebraniem dzieci), oskarżenia, straszenie, manipulowanie poczuciem winy, wyśmiewanie, poniżanie, upokarzanie, zawstydzanie, narzucanie własnych poglądów, ciągłe krytykowanie, kontrolowanie, ograniczanie kontaktów, Izolowanie od rodziny i znajomych, stosowanie gróźb, szantażowanie

  • Przemoc Seksualna: gwałt, molestowanie, wykorzystywanie seksualne w czasie snu, nietrzeźwości, groźby związane z seksem (np. zdrada, publikacja zdjęć)

  • Przemoc Ekonomiczna: ograniczanie dostępu do pieniędzy, zabieranie zarobków partnera, zakazywanie pracy lub zmuszanie do niej, brak zgody na wspólne decyzje finansowe

  • Przemoc Cyfrowa: śledzenie partnera przez aplikacje, przeglądanie telefonu, maili, wiadomości bez zgody, publikowanie kompromitujących treści, wymuszanie dostępu do haseł

Niestety dla niektórych, np. szarpanie kogoś to coś normalnego, bo wynieśli to z domu rodzinnego. Poniżej możesz przeczytać o cyklu przemocy, który może świadczyć o uzależnieniu od oprawcy.

Cykl przemocy w rodzinie według L. Walker: 1) W fazie narastania napięcia sprawca przemocy czuje, że coraz więcej zachowań członków rodziny wzbudza jego irytację, rozdrażnienie i złość. Emocje te kumulują się i w miarę upływu czasu są coraz silniejsze. Ich przyczyną może być zbyt głośna zabawa dziecka, zła ocena przyniesiona przez dziecko ze szkoły, perspektywa pomocy w porządkach domowych, kłopoty finansowe, kłótnia w pracy, niesprzątnięte mieszkanie, późniejszy – niż zwykle – powrót dziecka ze szkoły lub parterki z pracy, niewłaściwie ustawione talerze na suszarce, zbyt gorąca herbata, „zupa za słona”, itp. Wydaje się, że atmosfera w domu staje się coraz bardziej napięta, aż wreszcie drobiazg powoduje, że sprawca „wybucha”.

2) Faza wybuchu. Zwykle sprawca traci kontrolę nad swoim zachowaniem: jest agresywny wobec bliskich, może niszczyć sprzęty domowe, czasem wpada w furię, staje się brutalny i wulgarny. Awanturą rozładowuje napięcie, sprawca uspokaja się i dostrzegając rozmiar szkód, a czasem odczuwając wstyd i wyrzuty sumienia, przeprasza, obiecuje poprawę, zapewnia, że takie zachowanie nigdy już nie będzie miało miejsca.

3) Faza miesiąca miodowego. Sprawca zapewnia o swoich uczuciach, może przynosić kwiaty, kupować drobne prezenty, pomagać w pracach domowych i w opiece nad dziećmi. Próbuje zrehabilitować się zarówno przed ofiarą przemocy jak i przed samym sobą. Jeśli osoba doznająca przemocy uruchomiła działania interwencyjno-prawne powiadamiając policję lub inne służby – prosi o ich „odwołanie”. I często ofiara przemocy tym prośbom ulega, chce wierzyć w zapewnienia, że to się nie powtórzy, ponieważ wie, że jej partner może być dobrym, kochającym mężem, ojcem. W miarę upływu czasu fazy cyklu przemocy powtarzają się coraz częściej. Faza miodowego miesiąca staje się coraz krótsza, a do „wybuchu” dochodzi coraz częściej.

Sprawdź, czy możesz doświadczać lęku przed odrzuceniem - wypełnij bezpłatny test online

Test PMWI (Tolman, R. M.; Sullivan, T. P. & Holt, L. J) to narzędzie służące do wstępnej oceny ryzyka występowania przemocy w związku. Test Kwestionariusz szacowania ryzyka doświadczenia przemocy w parze służy do oceny istnienia przemocy w związku. Na podstawie wspomnianych narzędzi oraz DSM-IV, DSM-V, ICD-10, definicji WHO, Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej - powstał test przesiewowy służący do oceny ryzyka występowania przemocy w związku, składa się z 25 pytań, na które odpowiada się „tak” lub „nie”. Wynik testu może pomóc określić, czy warto skonsultować się ze Specjalistą.

Jak działa kwestionariusz?

Test nie zastępuje diagnozy sytuacji rodziny/sytuacji relacji, nie jest on narzędziem do jednoznacznego wskazania, że w relacji są obecne zachowania przemocowe. Test ten ma charakter przesiewowy i może stanowić ważne narzędzie wspierające wykrywanie przemocy w relacji. Wczesna identyfikacja przejawów przemocy może być pierwszym krokiem ku podjęciu odpowiednich kroków w celu zadbania o zdrowie psychiczne i uzyskania profesjonalnego wsparcia lub zgłoszenia problemu do odpowiednich służb.

Jeśli potrzebujesz wsparcia, porady lub pomocy pozostawiamy dla Ciebie bezpieczne odnośniki:

https://www.niebieskalinia.pl/ https://www.niebieskalinia.pl/informacje-prawne/wzory-pism https://feminoteka.pl/uzyskaj-pomoc/prawo-wzory-pism https://kcpu.gov.pl/przemoc/charakterystyka-zjawiska-przemocy-w-rodzinie/

Telefony pomocowe: 800 120 002 - Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy w rodzinie “Niebieska Linia” 800 120 226 - Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania przemocy w Rodzinie 116 123 - Całodobowy telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym 22-668-70-00 - Poradnia Telefoniczna “Niebieska Linia” 425 98 48 - Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna 12 411 60 44 - Całodobowy telefon zaufania

Magdalena Mazur
BadgeCheckIconZweryfikowano treść testu przez:

Magdalena Mazur

1. W ostatnich 6 miesiącach wyczuwam znaczną dominację partnera/partnerki, a moje potrzeby w tym wszystkim były mniej ważne.
2. W ostatnich 6 miesiącach doświadczałem_łam obraźliwych słów ze strony swojego partnera/partnerki.
3. W ostatnich 6 miesiącach doświadczałem_am zawstydzania w obecności innych, ze strony swojego partnera/partnerki.
4. W ostatnich 6 miesiącach partner/partnerka zabierał_ła mi pieniądze bez mojej zgody.
5. W ostatnich 6 miesiącach doświadczałem_am obwiniania ze strony swojego partnera/partnerki.
6. W ostatnich 6 miesiącach musiałem_am tłumaczyć się partnerowi/partnerce ze swoich zakupów i wydatków.
7. W ostatnich 6 miesiącach doświadczałem_am poniżania ze strony swojego partnera/partnerki.
8. W ostatnich 6 miesiącach zdarzało się, że nie miałam_nie miałem własnych pieniędzy i swobodny dostępu do wspólnych środków.
9. W ostatnich 6 miesiącach partner/partnerka krzyczał na mnie.
10. W ostatnich 6 miesiącach partner/partnerka zachowywał się agresywnie w stosunku do mojej osoby.
11. W ostatnich 6 miesiącach partner_ka rzucał_rzucała we mnie przedmiotami.
12. W ostatnich 6 miesiącach partner_ka mnie kopał_a, popychał_a, uderzał_a, szarpał_a, lub wykonywał_a inne czynności naruszające moją nietykalność cielesną.
13. W ostatnich 6 miesiącach partner_ka twierdził_a, że zawsze powinnam_powinienem mieć ochotę na kontakt intymny lub seks.
14. W ostatnich 6 miesiącach obawiałem_am się odmówić partnerowi/partnerce kontaktu intymnego/seksu.
15. W ostatnich 6 miesiącach partner_ka manipulował_a mną.
16. W ostatnich 6 miesiącach czułem_am się bezbronny_a w stosunku do partnera/partnerki.
17. W ostatnich 6 miesiącach partner_ka był_ła chorobliwie zazdrosny_na.
18. W ostatnich 6 miesiącach otrzymywałem_am kary za “nieposłuszeństwo”.
19. W ostatnich 6 miesiącach partner_ka wymagał_ła podporządkowania się.
20. W ostatnich 6 miesiącach zdarzało się, że bałem_am się partnera/partnerki.
21. W ostatnich 6 miesiącach partner/partnerka mówił_ła mi, że bez niego/niej nie dam sobie rady i nie będę w stanie o siebie zadbać.
22. W ostatnich 6 miesiącach partner_ka karał_ła mnie milczeniem lub zachowywał_ła się tak, jakby mnie nie było.
23. W ostatnich 6 miesiącach partner_ka oskarżał_ła mnie o romans.
24. W ciągu ostatnich 6 miesięcy partner_ka celowo używał_ła przewagi nade mną w sposób, który powodował, że czułem_łam się bezsilny_na.
25. W ostatnich 6 miesiącach partner_ka tracił panowanie nad swoimi wybuchami agresji.