Brak umiejętności podjęcia decyzji - czy taka osoba wie w ogóle co robi?

Czy osoba chora na brak umiejętności podjęcia decyzji, wie co robi?

Tomek

przedwczoraj
Edyta Kwiatkowska

Panie Tomku,

brak jakiejkolwiek umiejętności (synonimem są kompetencje) nie jest chorobą, a deficytem w danym obszarze. Umiejętność jest czymś, nad czym można popracować i sprawić, aby być skuteczniejszym w danej dziedzinie.  Odpowiadając na Pana pytanie: jeśli ktoś ma deficyt w zakresie, np.  zdolności komunikacyjnych, zarządzania czasem, adaptacji społecznej czy innych umiejętności to podjęta decyzja odpowiada poziomowi danej kompetencji, czyli jeśli poziom umiejętności jest niski, to decyzja, która została podjęta, bazuje na tym poziomie.

Służę pomocą, Edyta Kwiatkowska

przedwczoraj
Anastazja Zawiślak

Dzień dobry Panie Tomku,

Osoba, która ma trudności z podejmowaniem decyzji, często doświadcza wewnętrznego konfliktu i niepewności, które mogą wpływać na jej zdolność do dokonywania wyboru. To niekoniecznie oznacza, że jest "chora" w sensie klinicznym ale faktycznie może to być cecha osobowości lub skutek lęków, niskiej samooceny czy innych czynników psychologicznych. Osoba z trudnościami w podejmowaniu decyzji wie, co robi, ale może czuć się uwięziona w swoim lęku i niepewności, co może blokować jej możliwości podejmowania decyzji.

Świadomość problemu to pierwszy krok do znalezienia sposobów na lepsze radzenie sobie z takimi sytuacjami.

Pozdrawiam,

Anastazja Zawislak

przedwczoraj