Czy brak ruchu może skutkować problemami z myśleniem?

Czy prawie kompletny brak ruchu skutkuje problemami z rozumieniem, uwagą i myśleniem?

Petysana

w zeszłym miesiącu
Patryk Falerowski

Dzień dobry,

Brak ruchu może negatywnie wpływać na funkcje poznawcze, takie jak rozumienie, koncentracja i myślenie, o których Pani wspomina. Warto jednak pamiętać, że na te funkcje wpływają także inne czynniki, takie jak np. stres, jakość snu, dieta, stan emocjonalny oraz choroby psychiczne i fizyczne. Nasz mózg, podobnie jak ciało, potrzebuje odpowiedniego „ćwiczenia”, aby dobrze funkcjonować. Aktywność fizyczna, o którą Pani pyta, wspiera m.in. przepływ krwi do mózgu, co sprzyja lepszej koncentracji i sprawniejszemu myśleniu.

Jeśli zauważa Pani u siebie trudności z koncentracją lub inne problemy poznawcze, warto rozważyć wprowadzenie niewielkich zmian w codziennym trybie życia, takich jak regularna aktywność fizyczna, lepsza higiena snu czy techniki redukcji stresu. Jeśli jednak te trudności wpływają na Pani codzienne funkcjonowanie, zachęcam do wizyty kontrolnej u lekarza oraz konsultacji z psychologiem-diagnostą, który może przeprowadzić odpowiednie testy diagnostyczne.

Pozdrawiam,

Patryk Falerowski

w zeszłym miesiącu
Zuzanna Nieradzik

Oczywiście! Siedzący tryb życia może znacząca pogorszyć nasze funkcje poznawcze.

Niski poziom ruchu może wpłynąć na pamięć, uwagę, koncentrację i myślenie m.in. poprzez spowolnienie procesów powstawania nowych połączeń w naszym mózgu, które tworzą się np. gdy się czegoś uczymy, coś chcemy zapamiętać. Wraz z wiekiem ten proces ulega naturalnemu spowolnieniu, więc osoby starsze mają większą trudność z zapamiętywaniem nowych informacji, natomiast zdecydowanie lepiej pamiętają sytuacje i fakty ze swojej młodości.

Poziom aktywności wpływa także na rozwój demencji i zaburzeń psychicznych takich jak np. zaburzenia nastroju, które również oddziaływują na funkcje poznawcze. Dodatkowo regularne ćwiczenia fizyczne mogą poprawić jakość naszego snu, który jest również bardzo ważny w aspekcie pamięci, uwagi i koncentracji.

w zeszłym miesiącu