OCD - czy zanik pamięci jest jednym z objawów?

Dzień dobry, czy przy zaburzeniach lękowych (OCD) może występować jakiegoś rodzaju zanik pamięci? Wydarzenia sprzed rozpoczęcia tych problemów pamiętam, chociaż czasami wydają mi się zmyślone, natomiast to co robiłam np. wczoraj wydaje mi się bardzo mało wyraźne, nawet nierealne, jakby wcale się mogło nie wydarzyć, po prostu tego nie pamiętam. Jak próbuje się skupić na książce, jakimś zadaniu to paręnaście razy muszę czytać to samo, bo myślę, że to też zapomnę. Mam przy tym też stany derealizacji i depersonalizacji, jeśli to ma jakieś znaczenie. Nie mam z kim tego omówić, bo obecnie nie mam jak pójść na terapię przez brak terminów, a psychiatra nieco zignorował moje objawy. Z góry dziękuję za pomoc.

Anonimowo

3 tygodnie temu
Izabela Jakubowska

Dzień dobry. Wydaje się, ze problem jest złożony i potrzebny będzie pełny wywiad diagnostyczny celem określenia Pani dylematu. Może Pani skorzystać z wizyt na nfz w centrach zdrowia psychicznego , lub poradniach lub umówić się prywatnie do specjalistów. Czasami fundacje oferują niskopłatna psychoterapię. Zaburzenia OCD nie leczy się wyłącznie lekami (bo one wygłuszają objawy i pomagają w funkcjonowaniu), ale psychoterapią i farmakoterapią jednocześnie. pozdrawiam serdecznie

3 tygodnie temu
Anna Ulatowska

Dzień dobry.

Samo OCD nie wpływa na występowanie zaburzeń pamięci. Natomiast w konsekwencji występowania zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego mogą pojawić się deficyty poznawcze i dotyczą one głównie dysfunkcji wykonawczych. Natomiast jak na razie nie udało się  opracować jednolitej charakterystyki funkcjonowania poznawczego. Można jedynie wnioskować, że OCD angażuje sporą część zasobów umysłowych i Twoja uwaga jest skupiona na kontrolowaniu niechcianych myśli co może wpływać na rejestrowanie i przechowywanie nowych wspomnień. Stany derealizacji i depersonalizacji znacznie mogą wpłynąć na próby odtworzenia w pamięci zdarzeń - przy występowaniu stanów odrealnienia może się wydawać, że wszystko jest za mgłą, jakby zamazane co znacznie utrudnia później odtworzenie w pamięci tego co się działo.

Aby dobrać odpowiednie techniki do radzenia sobie z opisaną trudnością dobrze byłoby skonsultować się z psychoterapeutą - rozumiem, że terminy są dość odległe, lecz może warto poszukać kogoś on-line, jeśli stacjonarnie jest to mało wykonalne z terminami. Dobranie odpowiednich technik pomocowych wydaje się niezbędne w zgłaszanej przez Panią/Pana trudności.

Serdecznie pozdrawiam

Anna Ulatowska

3 tygodnie temu
Beata Matys Wasilewska

W stanach wysokiego lęku, zwłaszcza w przypadku OCD, umysł często skupia się na obsesyjnych myślach i kompulsywnych zachowaniach, co może prowadzić do rozproszenia uwagi i trudności w przetwarzaniu bieżących informacji. Kiedy jesteśmy w stanie chronicznego stresu czy lęku, nasz mózg może mieć problem z tworzeniem nowych wspomnień lub z efektywnym ich przechowywaniem. W efekcie możesz doświadczać uczucia, że coś "umknęło" lub że wydarzenia są mało wyraźne. To nie jest dosłowny zanik pamięci, ale raczej wynik zaburzeń koncentracji i przetwarzania informacji przez mózg w stanie ciągłego napięcia.

Dodatkowo derealizacja może sprawiać, że świat wokół wydaje się nierealny, jakbyś była w jakimś odrealnionym filmie, co może skutkować tym, że wydarzenia z dnia poprzedniego wydają się niewyraźne lub mało rzeczywiste.  Depersonalizacja, z kolei, jest stanem, w którym możesz czuć się oddzielona od swojego ciała lub emocji, co także może wpływać na zdolność do tworzenia wspomnień i ich przechowywania.

2 tygodnie temu