Co zrobić przy chronicznym zmęczeniu?

Dzień dobry, co zrobić przy chronicznym zmęczeniu? Od około roku mam nasilenie zaburzeń lękowych, konkretniej OCD i od tego też roku ciągle towarzyszy mi ogromne zmęczenie. Nieważne czy jestem w domu, czy poza nim jestem tak samo zmęczona, często też jest mi duszno. Uczęszczam na psychoterapię, na której udało mi się zredukować praktycznie do zera ataki paniki, lecz zmęczenie jak przy nich nadal zostało. Występują też u mnie stany odrealnienia, momentami właśnie do derealizacji dołącza zmęczenie i wtedy jeszcze bardziej czuję się jak w śnie na jawie. Ostatnio się to lekko pogarsza, a niedługo kończy mi się wolne i będę musiała wrócić do codzienności, boję się, że nie dam rady i jak tylko wyjdę z domu, to zemdleję, przecież tyle razy, gdy chodziłam gdzieś w tym miesiącu, nic mi się nie działo, a ja i tak się bardzo boję. Robiłam badania krwi, wszystko wyszło w normie. Nie wiem, czy znowu udać się do psychiatry, bo za pierwszym razem poczułam, że moje objawy nie są aż tak ważne, jak opinia innych ludzi, o tym, co ja odczuwam, czy zrobić coś innego, przepracować to na terapii? Albo czy są jakieś ćwiczenia, cokolwiek co mogłoby to zmniejszyć? Odczuwam ogromny dyskomfort już tyle miesięcy, nie chcę znowu wstawać z myślą, że to wszystko nie prawdziwe i znowu być tak zmęczona.

Anonimowo

3 tygodnie temu
Joanna Łucka

Dzień dobry,

wyobrażam sobie, jak obciążające są dla Pani opisane wyżej objawy. Przykro mi, że doświadcza ich Pani z taką intensywnością. Jak najbardziej, warto udać się do psychiatry. Absolutnie, Pani objawy są ważne i poważne: odrealnienie, ciągłe zmęczenie, lęk wolnopłynący, dodatkowo objawy OCD. Z Pani wiadomości wynika, że żyje Pani w dużym napięciu, a nie musi tak być. Zasługuje Pani na pomoc i powrót do życia bez dyskomfortu. Proszę skorzystać z tej możliwości i nie zwlekając umówić się na wizytę.
Jeśli uczęszcza Pani na psychoterapię, to polecam poprosić terapeutę o diagnozę opisową, którą będzie mogła Pani zabrać ze sobą do lekarza psychiatry. Da to specjaliście szerszy kontekst Pani funkcjonowania.

Zdecydowanie warto skorzystać także z ćwiczeń, o które Pani pyta. Wysoką skutecznością wykazują się treningi relaksacyjne np. Schulza, załączam link do przykładowego: https://www.youtube.com/watch?v=kYRwzFVoxxQ
Może Pani spróbować także treningu Jacobsona: https://www.youtube.com/watch?v=A-7DUd2hLAY

Szczególnie polecam Pani też relaksacje wykorzystujące metodę wizualizacji stworzone przez psychologa Mateusza Banaszkiewicza. W przypadku dużego zmęczenia taka forma regeneracji układu nerwowego może okazać się metodą przynoszącą szczególną ulgę: https://mateuszbanaszkiewicz.com/produkt/pakiet-trzech-relaksacji/

Życzę Pani wszystkiego dobrego!
Pozdrawiam serdecznie
Joanna Łucka
psycholożka

w zeszłym tygodniu