Partner wciąż coś do mnie czuje, ale postanowił się rozstać. Bardzo mnie to boli.

Jak poradzić sobie z rozstaniem, kiedy to partner postanowił, że się rozstajemy, a ja wciąż go kocham i bardzo boli mnie to rozstanie.

Nie mogę się z tym pogodzić. bo wiem, że On też nadal coś do mnie czuje, sam mi to powiedział, ale weszła między nas zazdrość i zaborczość.

Jednak, mimo wszystko, nie potrafimy całkowicie z siebie zrezygnować, a zwłaszcza ja, bo bardzo mi go brakuje i naprawdę szczerze go kocham.

Angelika Majkowska

Dzień dobry, Pani Dario rozumiem, że pomimo silnego uczucia pomiędzy Wami, w Państwa związek wkradły się problemy, z którymi trudno było Wam sobie poradzić. Myślę, że najważniejsze jest abyście Państwo na spokojnie ustalili jaki kierunek chcecie obrać. Jeśli oboje nadal deklarujecie uczucia wobec siebie to może warto popracować nad związkiem poprzez terapię par? Jeśli natomiast z jakiegoś powodu, Pani Partner nie chce kontynuować związku, wówczas proszę pozwolić sobie na przebycie "żałoby" po zakończonej relacji. Żałobę odbywamy nie tylko po śmierci, strata, taka jak rozstanie, również wymaga czasu, aby przeżyć emocje towarzyszące tym wydarzeniom. Gdyby miała Pani poczucie, że potrzebuje wsparcia, może warto rozważyć konsultację z psychologiem.

Proszę zadbać o siebie.

Z wyrazami szacunku,

Angelika Majkowska, psycholog, psychoterapeuta CBT

przedwczoraj
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry Dario,

Podaję propozycję rozwiązań:

- zapiszcie się na terapię par, aby sprawdzić, czy Wasz związek może zdrowo funkcjonować

- w przypadku rozstania zapisz się na doraźne konsultacje psychologiczne w celu uzyskania wsparcia.

Pozdrawiam,

Katarzyna Kania-Bzdyl

przedwczoraj
Joanna Szczupakowska

Dzień dobry,Pani Dario. W sytuacji którą Pani opisała to jest możliwość konsultacji dla par, pod warunkiem że były partner wyrazi taką chęć. Też jeżeli pojawiła się zazdrość i zaborczość z Pani strony, to zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii, gdzie będzie mogła Pani bardziej zrozumieć, skąd takie emocje się pojawiły.

Pozdrawiam Joanna Szczupakowska

przedwczoraj
Edyta Kwiatkowska

Rozstanie może wiązać się z wieloma trudnymi uczuciami i proszę dać sobie czas na przeżycie, to ludzkie czuć się smutnym i zranionym. Rozstanie charakteryzuje się żałobą, charakterystyczną dla straty. Ma ona kilku etapów żałoby, które zazwyczaj przebiegają w podobnej kolejności, ale bywa też tak, że etapy te mogą się pokrywać, zamieniać w różnej kolejności od rozstania, a nawet cofać. Mogą też charakteryzować się różną intensywnością oraz czasem trwania. Przejście danych etapów po rozstaniu jest kwestią indywidualną, zgodnie z teorią jest 5 etapów:

1. Konsternacja

Konsternacja występuje w momencie, gdy nie spodziewaliśmy się rozstania. Pojawia się zdziwienie, szok, trudności z myśleniem czy zajęciem się codziennością. Może pojawić się pustka w myślach albo wręcz ich natłok.

2. Wyparcie i zaprzeczanie, że nastąpiło rozstanie

Faza wyparcia i zaprzeczenie to dezorientacja, brak poczucia rzeczywistości. Jest to mechanizm obronny, który pomaga w radzeniu sobie z trudnymi emocjami w swoim życiu. Mimo iż na zewnątrz wydaje się, że wszystko jest w porządku, w głębi serca jest poczucie, iż tak nie jest. Istotne w tym etapie jest to, aby popracować nad tym mechanizmem obronnym i podjąć próbę akceptacji i zrozumienia, tego jaka jest prawda, co się wydarzyło i że rozpadł się nasz związek.

3. Okres emocjonalny, czyli trudne emocje i negatywne emocje

Okres emocjonalny to etap żałoby po rozstaniu, który składa się z wielu sprzecznych emocji, zaczynając od tego kiedy w naszej głowie pojawia się faza gniewu połączona z poczuciem winy skierowanym do siebie a następnie partnera, aż do smutku, strachu, problemu z koncentracją, brakiem zainteresowania wynikającym z przytłoczeniem przez myśli i emocje.

Miejsca, przedmioty, muzyka, wspomnienia, które przypominają partnera, jeszcze bardziej potęgują cierpienie związane z rozstaniem i sprawiają, że towarzyszą nam różne pozytywne i negatywne emocje, może pojawić się także etap przygnębienia.

4. Adaptacja

Na tym etapie nabywamy umiejętności życia w rzeczywistości bez byłego partnera. Rozstanie staje się coraz mniej bolesnym doświadczeniem. Jesteśmy w stanie myśleć o rozstaniu i dalszym życiu bez ciągłego uczucia smutku i cierpienia.

5. Akceptacja

Akceptacja jest ostatnim etapem żałoby i „furtką” na przejście i wyjście z tego zjawiska. Akceptacja nie jest równoznaczna z osiągnięciem poczucia szczęścia i wejścia w nowy związek. Na tym etapie ciągle mogą występować trudne emocje, przygnębienie, złość, czy myśli związane z rozstaniem, w szczególności kiedy pojawią się jakieś wspomnienia lub elementy wywołujące je, jednak są one mniej przytłaczające niż na początku żałoby. Jest to zmierzanie w kierunku zostawienia za sobą przeszłości, spojrzenia na życie po rozstaniu z innej perspektywy, powrotu do codzienności, rozpoczęcia nowego etapu życia po rozstaniu i próby ułożenia go na nowo zgodnie z nowymi zasadami.

Warto wiedzieć w którym się jest etapie i jakie emocje mogą się pojawiać. Jeśli jednak chce Pani uważa, że jest szansa z obu stron na dalszą relację może warto rozważyć szczerą rozmowę czy terapię par.

Służę pomocą, Edyta Kwiatkowska

17 godzin temu