Rozstanie, wiem, że muszę przejść żałobę, zaakceptować realia. Ale jak lepiej sobie pomóc z bólem?

Witam. Jestem obecnie w kryzysie po rozstaniu. Związek prawie 3 lata. Niecałe 2 miesiące temu partner sie ze mną rozstał, wszystko było dobrze między nami, czułam super połączenie. Brakowało tylko jednego elementu(co zgodnie obydwoje przyznaliśmy w wymianach wiadomości po rozstaniu), że nie mieliśmy przyszłości zaplanowanej. On nie widział w przyszłości ze mną, rodziny. Dodam, że osoby dojrzałe- ja 38 lat, on 35 lat. Oczywiście pierwszy miesiąc rozpacz, walka moja, wiadomości, po których po nieco ponad miesiącu wyszło, że kogoś ma i chce spróbować.. nawet mnie zaczepił na żywo(niestety razem pracujemy), tak jakby chciał sie wytłumaczyć, że chce spróbować ułożyć przyszłość z inną. Wiadomo, dewastacja, ale w końcu przyjęłam, bo też niewiele innego mogłam. Staram sie postępować wg wszelkich rad z internetu i mądrych osób, że należy to zaakceptować, że przejść żałobę związku, bo została mi zabrana osoba, która była moja codziennością przez ostatnie lata. Mimo tego, widzę, że wygląda to fatalnie, przecież gdyby chciał być ze mną, to byśmy byli. Wprost wiem, że on nie widzi ze mną przyszłości...zaraz miną dwa miesiące od informacji o zerwaniu, od ponad tygodnia, czyli info, że on układa sobie życie, nie odzywam sie i nie mam zamiaru. Jest jednak ciężko, niby mówię sobie jak to realnie wygląda i wiem, że trzeba zaakceptować i pójść dalej. Męczą mnie jednak myśli o nim, wspomnienia, to co było, a nie ma, myśli o nim z nową osobą. Co więcej można zrobić, by przejść to lżej, pogodzić sie? Nie myśleć "a może do siebie wrócimy"? "Może im nie wyjdzie i poukładamy jeszcze nasze tematy, skoro było tak dobrze" ? Wiem, że to złe myślenie, bo nie daje mi iść dalej... i zamknąć tego.

Izabela

2 tygodnie temu
Dominik Kupczyk

Możliwe, że przechodzi Pani przez bardzo trudny okres po rozstaniu, zwłaszcza gdy czuła Pani silne połączenie z partnerem, a teraz pojawiają się myśli o tym, co było, a co mogłoby być. To naturalne, że takie rozstanie powoduje uczucie dezorientacji, smutku oraz trudności w zaakceptowaniu rzeczywistości, zwłaszcza gdy rozstanie wiązało się z brakiem wspólnej wizji przyszłości. Jednym z kluczowych kroków w procesie odzyskiwania równowagi jest pozwolenie sobie na przeżycie emocji związanych z tą stratą. Czasem pojawiające się myśli o powrocie do byłego partnera mogą być naturalną częścią procesu żałoby po związku, jednak ważne jest, aby z czasem nauczyć się akceptować to, co się wydarzyło, i skierować uwagę na siebie oraz na to, co daje Pani poczucie spokoju i spełnienia.

Zaleca się świadome ograniczenie myśli o przeszłości i skoncentrowanie się na budowaniu nowej wizji przyszłości. Może to być również dobry moment na zainwestowanie w swój rozwój osobisty, zarówno poprzez nowe hobby, jak i bardziej intensywną pracę nad sobą. Warto również skonsultować się z psychologiem, aby przepracować emocje i nauczyć się radzenia sobie z tęsknotą i nadzieją na powrót do związku, co często utrudnia zamknięcie tego etapu.

2 tygodnie temu
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry Izabelo,

zdecydowanie proponuję, abyś zasięgnęła doraźnego wsparcia u psychologa w postaci konsultacji. Tutaj na platformie jest szeroki wybór specjalistów, zarówno stacjonarnie jak i online. Proponuję takie spotkania, ponieważ prowadzący pomoże Ci przeanalizować Wasz związek i zobaczyć, co takiego działo się w nim, że zakończył się rozpadem. Następnie przejdziecie wspólnie żałobę a ponadto psycholog pomoże Pani otulić wszystkie części serca, które zostały złamane.

Ściskam serdecznie,

Katarzyna Kania-Bzdyl

w zeszłym tygodniu
Agnieszka Kaźmierska

Dzień dobry proszę pozwolić sobie na wybrzmienie emocji i zaakceptowanie ich.  Proponuję wizytę u psychoterapeuty, który wesprze Panią oraz pokaże inne drogi samoregulacji. Myślę, że to jest dobry moment pomyśleć o sobie, własnym samorozwoju, samodoskonaleniu. Pozdrawiam i ściskam mocno

4 dni temu