Left ArrowWstecz

Jakie korzyści przynosi terapia zajęciowa i jaki jest jej wpływ na depresję i zaburzenia lękowe?

Jakie korzyści przynosi terapia zajęciowa i jaki jest jej wpływ na depresję, fobię społeczną i zespół lęku uogólnionego? Byłam kiedyś w szpitalu psychiatrycznym i traktowałam terapię zajęciową po macoszemu, a wręcz jej unikałam. Teraz niedługo wybieram się na oddział leczenia zaburzeń lękowych i afektywnych i chciałabym aktywnie uczestniczyc w terapii zajęciowej. Tylko nie wiem wciąż co ona tak naprawdę daje i czego się po niej spodziewać.
User Forum

Beata

7 miesięcy temu
Natalia Lenart

Natalia Lenart

Pani Beato, 

Terapia zajęciowa przynosi wymierne korzyści w wielu aspektach funkcjonowania. 

Osoby chorujące na depresję często wycofują się z różnorakich aktywności, co może wręcz pogłębiać stan depresyjny. Uczestnicząc w terapii zajęciowej, redukuje się to wycofanie, co może przyczynić się do poprawy nastroju. Innym aspektem jest samoocena, która często jest obniżona w przypadku depresji. Terapia zajęciowa wspiera w realizacji zadań, co z kolei zwiększa poczucie własnej wartości i poczucia kompetencji. Dodatkowo regularne uczestniczenie w terapii zajęciowej daje nam pewną strukturę, której posiadanie może ułatwić nasz proces zdrowienia. 

Jeśli chodzi o fobię społeczną - terapia zajęciowa ma formę terapii grupowej. Osoba z fobią społeczną wystawiona jest na interakcje z innymi osobami w bezpiecznym środowisku. Dzięki stopniowej ekspozycji na sytuacje społeczne, osoba może stopniowo zredukować lęk przed kontaktami z innymi ludźmi. Pacjenci mogą uczyć się technik radzenia sobie w różnych sytuacjach społecznych, co z kolei będzie budowało ich pewność siebie i zmniejszało obawy przed oceną innych.

W przypadku lęku uogólnionego - częścią terapii mogą być techniki relaksacyjne, które pomagają w obniżeniu poziomu lęku, takie jak medytacja, uważność czy techniki oddechowe. Terapia zajęciowa daje również pewną rutynę. Uporządkowanie dnia i wykonywanie codziennych obowiązków w określonej strukturze pomaga zmniejszyć poczucie chaosu i lęku związanego z nieprzewidywalnymi sytuacjami.

Myślę, że warto dać szansę terapii zajęciowej. Możemy spróbować w jej trakcie różnych aktywności, którymi prawdopodobnie nie zainteresowalibyśmy się w naszym domowym zaciszu, a których realizacja i ich efekty mogą nam również sprawić satysfakcję.


Pozdrawiam, 
Natalia Lenart

 

7 miesięcy temu
Malwina Mróz

Malwina Mróz

Dzień dobry, 

Do największych zalet takiego rodzaju terapii możemy zaliczyć szerokie zastosowanie - wzmocnieniu podlegają zasoby oraz skuteczne funkcjonowanie psychiczne, duchowe, zawodowe i społeczne. Dzieje się to poprzez aktywny proces terapeutyczny i wkład pacjenta, na przykład w wykonywanie danych czynności, w zależności od nurtu. Może być to ciekawe doświadczenie, które daje satysfakcję i przynosi wewnętrzną dumę. Sporo zależy od nastawienia i dopasowania konkretnego nurtu, dlatego też warto doświadczyć i wypracować własną opinię ☘️. Proszę również pamiętać o dobrej komunikacji z terapeutą oraz lekarzami. W ten sposób możliwe będzie uwzględnienie Pani potrzeb i informacji zwrotnej, która jest tak ważna. 

 

Pozdrawiam serdecznie!

7 miesięcy temu
Dorota Żurek

Dorota Żurek

Terapia zajęciowa ma wiele zalet i naprawdę warto w niej aktywnie uczestniczyć. Dzięki tej formie terapii odzyskujemy sprawność psychiczną, pobudzamy nasz mózg do działania i obniżamy napięcie psychiczne, co wpływa na poprawę samopoczucia. Można odkryć nowe umiejętności, o których wcześniej się nie wiedziało, a to znacząco podnosi poczucie sprawczości i własnej wartości. Terapia zajęciowa jest też okazją do nawiązywania relacji z innymi osobami, można się pośmiać, pożartować i zyskać nowe umiejętności społeczne. Zajęcia poprawiają stan psychiczny i fizyczny, dają wytchnienie od choroby i negatywnych myśli. Proszę spróbować, bo korzyści jest wiele. Życzę dużo zdrowia.

Pozdrawiam,

Psycholog Dorota Żurek

7 miesięcy temu

Nadal nie znasz odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie?

Umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów!

Dobierz psychologaArrowRight

Zobacz podobne

Czy psychoterapia pomaga w leczeniu zaburzeń psychosomatycznych
Czy psychoterapia pomaga w leczeniu zaburzeń psychosomatycznych, które zostały spowodowane zaburzeniami lękowymi?
Chciałabym dowiedzieć się jak zacząć terapię dla osób współuzależnionych?
Chciałabym dowiedzieć się jak zacząć terapię dla osób współuzależnionych? Do kogo się zgłosić? Mój partner niby zapisał się w poradni uzależnień, ale terminy są odległe, a ja też już nie wiem, co ze sobą zrobić. Mam już stany lękowe.
Lekooporność w depresji i zaburzeniach osobowości - jestem już zmęczona walką.
Od 3 lat leczę się psychiatrycznie, a od 2 chodzę na terapię.Od lekarza mam diagnozę zaburzeń depresyjnych i zaburzeń osobowości lecz terapeuta nie zgadza się w pełni z tą diagnozą. Brałam już 16 substancji czynnych, ale każda z nich po pewnym czasie po prostu przestaje działać i objawy wracają. Robię postępy w terapii jednakże jestem wyczerpana ciągłą walką z samą sobą. Boję się, że nie da mi się pomóc. Co może być przyczyną tak krótkiego trwania działania leków i ciągłego wracania do złego samopoczucia?
W jaki sposób odbywa się i na czym polega psychoterapia schematów, zwłaszcza w zaburzeniach osobowości?
Dzień dobry, Mam zdiagnozowane zaburzenia depresyjno-lękowe i narcystyczne zaburzenie osobowości. Aktualnie biorę leki i czekam na prywatną psychoterapię w nurcie CBT/schematów, bo taką mi polecono. Czytałam, że terapia schematów jest polecana przy zaburzeniach osobowości, ale nie rozumiem o co w niej chodzi/jak wygląda/w jaki sposób jest prowadzona. Mogę prosić o przybliżenie tematu??
Zaburzenia lękowo-depresyjne - terapia Gestalt czy poznawczo-behawioralna?
Dzień dobry Cierpię na zaburzenie lękowe i depresyjne. Poszukuję pomocy i psychoterapii dla siebie. Mój kolega polecił mi terapeutkę, która bardzo mu pomogła. Terapeutka ta ma bardzo dobre opinie w internecie i jej opis osób z którymi pracuje pasuje do mnie. Jest psychologiem i jest w trakcie szkolenia w nurcie Gestalt. Czy terapia w tym nurcie będzie pomocna w zaburzeniach lękowych i depresyjnych? Słyszałem, że najskuteczniejszą formą pomocy w zaburzeniach tych jest terapia poznawczo-behawioralna, ale myślę, że łatwiej byłoby mi podjąć współpracę z terapeutką, która wzbudza moje zaufanie i która jest polecana przez mojego znajomego, pomimo że w nurcie poznawczo behawioralnym nie pracuje. Z drugiej strony chcę skorzystać z najbardziej skutecznej formy terapii... Co zrobić w takiej sytuacji?
Zaburzenia lękowe- boję się spróbować innego terapeuty, na myśl o psychiatrze uważam, że zwariowałam.
Dzień dobry, mam zaburzenia lękowe, niedawno zrezygnowałam z terapii, bo nie było w niej efektów. Nadal czuję lęk, mam objawy somatyczne. Po ostatniej sesji na jakiej byłam terapeuta zalecił wizytę u psychiatry i coraz bardziej się próbuje do tego zmusić. Mimo że podczas terapii nie miałam żadnych pomysłów od terapeuty co robić z lękiem i czekałam aż sam zniknie to utwierdziłam się, że to z mojej winy się nie udało, że sama musiałam znaleźć sposoby. Przez dwa dni nie wychodzę z domu, bo już tak się tym przejęłam, wstydzę się wyjść do ludzi. Mam wrażenie, że wszyscy się ode mnie odsuwają przez te lęki. W sumie nie ma co się dziwić, jedyne co, to chodzę do szkoły, a poza nią nie wychodzę ze znajomymi, bo mimo wszystko się boję, wychodzę jedynie z rodzicami, bo przed nimi się nie wstydzę, że mogę spanikować. Nie wiem już co robić, mam wrażenie, że zaraz sobie zniszczę życie takim lękiem. Chciałabym normalnie żyć, ale skoro terapia, nawet nie prowadzona dobrze, ale jakakolwiek nie pomogła to nie wiem czy coś pomoże. Boję się, że jak pójdę do innego specjalisty to też nie dostanę żadnych rad co robić, a jak udam się do psychiatry to zwariuję od tego poczucia, że niemożliwe, że ze mną jest aż tak źle . I tak na razie nie mogę znaleźć nikogo, kto ewentualnie by mi odpowiadał jako terapeuta, więc może lepiej się z tym przemęczyć i minie samo? Chciałabym znowu wyjść z domu bez myślenia o sobie jak o kimś winnym lękowi, a nie umiem. Co mogę zrobić, bo wyjść muszę?
Pytania o depresję i fobię społeczną. Czy nie pozbędę się ich na psychoterapii?
Czy to prawda że przyczyny fobii społecznej (którą mam od zawsze), depresji (od 2019 r.) i nerwicy lękowej (od dzieciństwa) się nie pozbędę na psychoterapii, bo to jest zazwyczaj dzieciństwo, jakieś trudne zdarzenie czy seria zdarzeń, ale jest szansa, że ją przepracuję i zredukuję objawy? Czy przewlekła depresja to inaczej dystymia? Czy po odstawieniu leków psychiatrycznych objawy wracają?
Czy psychoterapia systemowa jest skuteczna w fobii społecznej i depresji lękowej?
Czy psychoterapia systemowa może zadziałać na fobię społeczną, depresję i nerwicę lękową? Są jakieś badania na ten temat? Co mówi na ten temat nauka, czy leczenie tych zaburzeń tym nurtem jest skuteczne? Ja będę miała psychoterapię w tej modalności i cierpię na te zaburzenia
Fizjoterapia pomaga mi na depresje - czy psychiatra może wypisać skierowanie na rehabilitacje?
Fizjoterapia pomaga mi na depresję, nie wiem jednak czy psychiatra może mi wypisać skierowanie na rehabilitację? Jak to zrobić żeby było dobrze? Nachodzą mnie coraz częściej epizody negatywnego myślenia o życiu i o tym że sobie nie poradzę sama w życiu.Przytłavzają mnie te myśli co zrobić czy powiedzieć psychiatrze o tym i poprosić o jakiś lek żeby nie bić się z takimi myślami.Proszę pomóżcie