Jakie korzyści przynosi terapia zajęciowa i jaki jest jej wpływ na depresję i zaburzenia lękowe?

Jakie korzyści przynosi terapia zajęciowa i jaki jest jej wpływ na depresję, fobię społeczną i zespół lęku uogólnionego? Byłam kiedyś w szpitalu psychiatrycznym i traktowałam terapię zajęciową po macoszemu, a wręcz jej unikałam. Teraz niedługo wybieram się na oddział leczenia zaburzeń lękowych i afektywnych i chciałabym aktywnie uczestniczyc w terapii zajęciowej. Tylko nie wiem wciąż co ona tak naprawdę daje i czego się po niej spodziewać.
Natalia Lenart

Pani Beato,

Terapia zajęciowa przynosi wymierne korzyści w wielu aspektach funkcjonowania.

Osoby chorujące na depresję często wycofują się z różnorakich aktywności, co może wręcz pogłębiać stan depresyjny. Uczestnicząc w terapii zajęciowej, redukuje się to wycofanie, co może przyczynić się do poprawy nastroju. Innym aspektem jest samoocena, która często jest obniżona w przypadku depresji. Terapia zajęciowa wspiera w realizacji zadań, co z kolei zwiększa poczucie własnej wartości i poczucia kompetencji. Dodatkowo regularne uczestniczenie w terapii zajęciowej daje nam pewną strukturę, której posiadanie może ułatwić nasz proces zdrowienia.

Jeśli chodzi o fobię społeczną - terapia zajęciowa ma formę terapii grupowej. Osoba z fobią społeczną wystawiona jest na interakcje z innymi osobami w bezpiecznym środowisku. Dzięki stopniowej ekspozycji na sytuacje społeczne, osoba może stopniowo zredukować lęk przed kontaktami z innymi ludźmi. Pacjenci mogą uczyć się technik radzenia sobie w różnych sytuacjach społecznych, co z kolei będzie budowało ich pewność siebie i zmniejszało obawy przed oceną innych.

W przypadku lęku uogólnionego - częścią terapii mogą być techniki relaksacyjne, które pomagają w obniżeniu poziomu lęku, takie jak medytacja, uważność czy techniki oddechowe. Terapia zajęciowa daje również pewną rutynę. Uporządkowanie dnia i wykonywanie codziennych obowiązków w określonej strukturze pomaga zmniejszyć poczucie chaosu i lęku związanego z nieprzewidywalnymi sytuacjami.

Myślę, że warto dać szansę terapii zajęciowej. Możemy spróbować w jej trakcie różnych aktywności, którymi prawdopodobnie nie zainteresowalibyśmy się w naszym domowym zaciszu, a których realizacja i ich efekty mogą nam również sprawić satysfakcję.

Pozdrawiam,
Natalia Lenart

wczoraj
Malwina Mróz

Dzień dobry,

Do największych zalet takiego rodzaju terapii możemy zaliczyć szerokie zastosowanie - wzmocnieniu podlegają zasoby oraz skuteczne funkcjonowanie psychiczne, duchowe, zawodowe i społeczne. Dzieje się to poprzez aktywny proces terapeutyczny i wkład pacjenta, na przykład w wykonywanie danych czynności, w zależności od nurtu. Może być to ciekawe doświadczenie, które daje satysfakcję i przynosi wewnętrzną dumę. Sporo zależy od nastawienia i dopasowania konkretnego nurtu, dlatego też warto doświadczyć i wypracować własną opinię ☘️. Proszę również pamiętać o dobrej komunikacji z terapeutą oraz lekarzami. W ten sposób możliwe będzie uwzględnienie Pani potrzeb i informacji zwrotnej, która jest tak ważna.

Pozdrawiam serdecznie!

wczoraj
Dorota Żurek

Terapia zajęciowa ma wiele zalet i naprawdę warto w niej aktywnie uczestniczyć. Dzięki tej formie terapii odzyskujemy sprawność psychiczną, pobudzamy nasz mózg do działania i obniżamy napięcie psychiczne, co wpływa na poprawę samopoczucia. Można odkryć nowe umiejętności, o których wcześniej się nie wiedziało, a to znacząco podnosi poczucie sprawczości i własnej wartości. Terapia zajęciowa jest też okazją do nawiązywania relacji z innymi osobami, można się pośmiać, pożartować i zyskać nowe umiejętności społeczne. Zajęcia poprawiają stan psychiczny i fizyczny, dają wytchnienie od choroby i negatywnych myśli. Proszę spróbować, bo korzyści jest wiele. Życzę dużo zdrowia.

Pozdrawiam,

Psycholog Dorota Żurek

wczoraj