Fizjoterapia pomaga mi na depresje - czy psychiatra może wypisać skierowanie na rehabilitacje?

Fizjoterapia pomaga mi na depresję, nie wiem jednak czy psychiatra może mi wypisać skierowanie na rehabilitację? Jak to zrobić żeby było dobrze? Nachodzą mnie coraz częściej epizody negatywnego myślenia o życiu i o tym że sobie nie poradzę sama w życiu.Przytłavzają mnie te myśli co zrobić czy powiedzieć psychiatrze o tym i poprosić o jakiś lek żeby nie bić się z takimi myślami.Proszę pomóżcie

Anonimowo

3 tygodnie temu
Karolina Łagodzka-Dubikowska

Cześć,

Najlepiej będzie, jeśli szczerze porozmawiasz z psychiatrą. Zarówno o epizodach zamartwiania się jak i o swoich przemyśleniach na temat fizjoterapii - myślę, że trzeba indywidualnie rozważyć każdy przypadek, a do tego kwestia skierowania dodatkowo będzie zależna od tego czy lekarz ma umowę z NFZ.
Fizjoterapia może być dodatkowym obszarem działania, przyspieszającym powrót do zdrowia, ale jednak najczęściej depresję leczy się farmakoterapią, bądź psychoterapią albo łącząc jedno z drugim.

Podsumowując, zachęcałabym do porozmawiania szczerze ze swoim psychiatrą, a także do rozważenia psychoterapii, w szczególności w nurcie poznawczo-behawioralnym (szczególnie, że już widzisz jak ciało łączy się z emocjami i samopoczuciem, co jest ważnym obszarem pracy w tym nurcie).

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i siły.
Karolina Łagodzka-Dubikowska

3 tygodnie temu
Anita Konarska

Dzień dobry,

Proszę opowiedzieć lekarzowi psychiatrze o częstych epizodach negatywnego myślenia o życiu, o poczuciu braku sensu i bezsilności. Jeśli lekarz rozpozna depresję przepisze odpowiednie leki. Można poprosić l. psychiatrę o wpisanie zalecenia fizjoterapii w opinii, czy zaleceniach dla lekarza internisty (najlepiej udać się do niego już po wizycie u lekarza psychiatry) proszę naświetlić mu sytuację związaną ze swoim stanem zdrowia, powiedzieć jakie leki są przyjmowane i poprosić o skierowanie na rehabilitację.

Życzę dużo zdrowia

Anita Konarska

Psycholog

3 tygodnie temu
Katarzyna Waszak

Dzień dobry!

Zachęcam do rozmowy z psychiatrą. Fizjoterapia pomaga obniżać napięcie w ciele, więc pewnie przyczynia się do lepszego samopoczucia. W leczeniu depresji istotna jest farmakoterapia. W związku z negatywnym myśleniem, przytłoczeniem tymi myślami, co powoduje obniżenie nastroju, niedostrzeganiem sprawczości warto byłoby rozpocząć psychoterapię. Dobre rezultaty daje właśnie leczenie dwutorowe.

Powodzenia

Katarzyna Waszak - psychoterapeuta

3 tygodnie temu
Kornel Miszk

Zdecydowanie zachęcam, aby otwarcie porozmawiać ze swoim psychiatrą o nasilających się negatywnych myślach. Lekarz potrzebuje pełnego obrazu Pani stanu, aby móc skutecznie pomóc. Warto powiedzieć, że te myśli są coraz bardziej przytłaczające i że obawia się Pani, czy poradzi sobie sama. Psychiatra będzie mógł rozważyć wprowadzenie lub modyfikację leczenia farmakologicznego, które może pomóc w zmniejszeniu nasilenia tych myśli.  Fizjoterapia, szczególnie gdy obejmuje ćwiczenia fizyczne, może mieć korzystny wpływ na samopoczucie psychiczne, dzięki zwiększeniu poziomu endorfin. Psychiatra może wystawić skierowanie na rehabilitację, jeśli uzna, że będzie to istotne wsparcie w leczeniu depresji. Zachęcam do poruszenia tej kwestii podczas wizyty – warto zapytać, czy fizjoterapia może być dla Pani pomocna i jakie są możliwości uzyskania skierowania.

Pozdrawiam,
Kornel Miszk

3 tygodnie temu