Wiele nieudanych terapii. Mylne diagnozy. Już się gubię.

Jestem po wielu nieudanych terapiach. Uprzedzając pytanie: trwały one długo i tak, za każdym razem mówiłam o braku rezultatów. Dostałam wiele sprzecznych diagnoz i konceptualizacji mojego problemu. Jedni specjaliści uważają, że cierpię na poważne choroby, inni - że mam tzw. syndrom ofiary i tak naprawdę nie jestem chora, tylko wmawiam sobie chorobę i sztucznie podtrzymuję objawy, aby manipulować moim otoczeniem i zyskiwać od bliskich opiekę. Nie wiem, czy choroby psychiczne mogą w ogóle trwać tak długo. Cierpienie towarzyszy mi w mniejszym lub większym stopniu od okresu dojrzewania, czyli w sumie kilkanaście lat. Już całkowicie się pogubiłam, nie wiem, co myśleć o sprzeczności opinii, które słyszę

Anonimowo

w zeszłym tygodniu
Patryk Falerowski

Dzień dobry,

To, co Pani opisuje, jest niezwykle trudnym doświadczeniem. Wieloletnie cierpienie, nieudane terapie oraz sprzeczne diagnozy mogą prowadzić do głębokiego zagubienia i poczucia frustracji. To naturalne, że po tylu różnych opiniach i braku konkretnych rezultatów może Pani czuć się wyczerpana i zdezorientowana.

Choroby i zaburzenia psychiczne rzeczywiście mogą mieć bardzo różnorodny przebieg – ich intensywność może zmieniać się w czasie lub mieć okresy remisji i nawrotów. Różnorodność diagnoz, które Pani otrzymała, może być wynikiem tego, że objawy psychiczne są często bardzo złożone, a znalezienie jednoznacznej odpowiedzi bywa trudne. Chcę jednak podkreślić, że niezależnie od rozpoznania, Pani cierpienie jest rzeczywiste i zasługuje na pełną uwagę oraz zrozumienie.

Chciałbym, aby pamiętała Pani, że Pani doświadczenia są ważne i zasługuje Pani na wsparcie, które pomoże poczuć się zrozumianą. Zachęcam do rozważenia Terapii Akceptacji i Zaangażowaniu (ACT), która koncentruje się na budowaniu bardziej satysfakcjonującego życia oraz akceptacji trudnych myśli, emocji i doświadczeń. W ACT chodzi nie tylko o leczenie objawów, ale przede wszystkim o rozwinięcie wewnętrznej siły, by żyć w zgodzie z własnymi wartościami, nawet w obliczu trudności.

Podrawiam,

Patryk Falerowski

3 dni temu