Jestem zmęczony i znudzony swoim życiem - dom i praca, która nie jest związana z moim zawodem. Potrzebuję kontaktu z innymi osobami - czy mam na to szansę?

Dzień dobry, mam 26 lat. Skończyłem dobre liceum i potem poszedłem do medycznej szkoły policealnej. Aktualnie kończę licencjat. Problem polega na tym, że po dzień dzisiejszy nie mogę znaleźć pracy w zawodzie i ciągle muszę pracować fizycznie za najniższą krajową. Ogólnie uważam, że ciągle robię to, czego nie chcę, nie mogę się odnaleźć. Nie mam też zbytnio znajomych i to jest jeszcze większy problem, bo nie mam się z kim spotykać. Zawsze było mi trudno o złapanie dobrego kontaktu z kimś, a w obecnym momencie tym bardziej, ponieważ sporo osób wyprowadziło się do innych miast albo mają jakieś swoje sprawy. Moje życie to tylko dom i praca. Mam już dosyć tej ciągłej rutyny i chciałbym, żeby coś się zaczęło zmieniać, aczkolwiek nie wiem jak mam sobie pomóc. Dodam że od 5 lat mam też dziwne problemy zdrowotno-alergiczne. Nie wiem co jest tego przyczyną. Byłem u kilku specjalistów, ale żaden nie powiedział mi niczego konkretnego. Ciągle jestem zmęczony i nie mam chęci do życia, do tego problemy z układem trawiennym. Od czego mam zacząć ? Czy mam jeszcze w życiu szanse by kogoś poznać ?
Dominik Kupczyk

Możliwe, że czuje się Pan zablokowany w swoim obecnym życiu, zarówno pod względem zawodowym, jak i towarzyskim, a problemy zdrowotne dodatkowo pogłębiają ten stan. To, że odczuwa Pan rutynę, zmęczenie i brak satysfakcji, może prowadzić do poczucia, że trudno jest wprowadzić jakiekolwiek zmiany, ale warto zauważyć, że pierwszy krok – uświadomienie sobie tego problemu – już Pan zrobił, a to bardzo ważne. Warto rozważyć, czy jest możliwość poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności w kierunku, w którym chce się Pan rozwijać. Czasami dodatkowe szkolenia, kursy lub wolontariat w zawodzie, w którym chce Pan pracować, mogą otworzyć nowe drzwi. Warto również zastanowić się nad siecią kontaktów – być może w szkole, którą Pan kończy, są osoby, które mogłyby pomóc w znalezieniu pracy w branży? Jeśli chodzi o znajomości, naturalnym jest, że z wiekiem trudniej nawiązywać nowe relacje, zwłaszcza gdy wiele osób się wyprowadziło lub jest zajętych swoimi sprawami. Może warto rozważyć dołączenie do grup zainteresowań, lokalnych inicjatyw społecznych lub kursów, które pozwolą Panu poznać nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach? Nawet drobne kroki w kierunku wyjścia z rutyny mogą pomóc w budowaniu nowych relacji.

Pana problemy zdrowotne, które trwają od 5 lat, mogą być źródłem dodatkowego stresu i zmęczenia, co wpływa na ogólne samopoczucie. Skoro do tej pory nie udało się znaleźć konkretnej przyczyny, warto rozważyć konsultację z innym specjalistą lub podejście holistyczne, obejmujące dietę, styl życia i psychikę. Dbając o swoje zdrowie, regularny odpoczynek i zdrową dietę, może Pan również poprawić ogólne samopoczucie.

Jeśli chodzi o to, czy ma Pan szansę na poznanie kogoś – oczywiście, że tak! Każdy moment życia przynosi nowe możliwości, a budowanie relacji wymaga czasu i otwartości na nowe doświadczenia. Ważne jest, aby nie rezygnować i próbować małych kroków w kierunku tego, co daje Panu radość.

Jeżeli czuje Pan, że potrzebuje dodatkowego wsparcia emocjonalnego, warto rozważyć rozmowę z psychologiem, który pomoże uporządkować myśli i znaleźć skuteczne rozwiązania na przyszłość.

wczoraj
Patryk Falerowski

Dzień dobry,

Obecna sytuacja musi być dla Pana bardzo trudna i przytłaczająca. Codzienna rutyna, problemy zdrowotne i brak satysfakcji w pracy mogą potęgować poczucie bezradności i zagubienia. Warto wziąć pod uwagę, że Pana trudności zdrowotne mogą być związane z doświadczanymi emocjami i stresem, który towarzyszy Panu na co dzień. Objawy psychosomatyczne, takie jak przewlekłe zmęczenie, problemy trawienne lub skórne, czy niewyjaśnione reakcje alergiczne, często stanowią sygnał, że ciało reaguje na długotrwały stres i napięcie. Ma to związek m.in. z destrukcyjnym wpływem kortyzolu – hormonu stresu – na organizm.

W takiej sytuacji warto rozważyć wsparcie psychologiczne, aby znaleźć sposób na złagodzenie tych objawów. Terapia może pomóc Panu z doświadczanymi obecnie trudnościami, zidentyfikować najważniejsze wartości i podjąć działania, które są z nimi zgodne, co może przynieść ulgę zarówno psychiczną, jak i fizyczną.

Proszę pamiętać, że nie jest Pan sam w tych trudnościach. Ma Pan prawo czuć się zagubiony. Ma Pan również prawo do wsparcia i pomocy w tej podróży. Każdy mały krok w kierunku poprawy własnego samopoczucia może być początkiem pozytywnych zmian zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej.

Pozdrawiam,

Patryk Falerowski

wczoraj