Od jakiegoś czasu córka pisze z jakimś starszym chłopakiem

Mam problem z córką 15 letnia. Dowiedziałam się od mamy przyjaciółki (Ola) mojej córki, że od jakiegoś czasu córka pisze z jakimś starszym chłopakiem. Przyjaciółka martwi się i nią, ponieważ ten chłopak pisał do niej, żeby przestała zajmować czas mojej córce, bo ona nie ma wtedy czasu dla niego. Po rozmowie z córką okazało się, że chłopak ma niby 18 lat, ale ja mam obawy, że córka kłamie. Prosiłam o zakończenie znajomości, ale myślę, że córka tego nie zrobi. Nie wiem, jak z nią rozmawiać. Od czego zacząć ? Proszę o pomoc. Magda

Magda

2 tygodnie temu
Jakub Okoczuk

Dzień dobry,

być może dobrym pomysłem byłoby podzielenie się swoim doświadczeniem z okresu dorastania i sugerowanie innych rozwiązań, oraz zauważanie innych możliwości nawiązywania relacji. W okres adolescencji wpisane są różne zmiany, w tym również doświadczanie nowych sytuacji przez poszczególnych członków rodzin. Rozumiem też, że martwi się Pani, tym co może córkę spotkać w przyszłości. Być może dobrym pomysłem byłaby konsultacja z psychoterapeutą i otoczenie tej przestrzeni w Pani odpowiednią uwagą i troską.

Z poważaniem

Jakub Okoczuk

2 tygodnie temu
Kornel Miszk

Rozumiem, że martwisz się o swoją córkę i jej relację z tym starszym chłopakiem, zwłaszcza gdy pojawiają się sygnały budzące niepokój. Troska o bezpieczeństwo i dobro własnego dziecka jest naturalna i zrozumiała, dlatego ważne jest, aby podejść do tej sytuacji z empatią, zrozumieniem i otwartą komunikacją.

Proponuję rozpocząć spokojną i szczerą rozmowę z córką w sprzyjających warunkach, kiedy obie będziecie miały czas i przestrzeń na wymianę myśli bez pośpiechu i stresu. Wyraź swoje obawy w sposób nieoskarżycielski, podkreślając, że Twoim głównym celem jest jej bezpieczeństwo i dobro. Możesz powiedzieć coś w stylu: "Martwię się o Ciebie i chciałabym lepiej zrozumieć Twoją znajomość z tym chłopakiem. Czy mogłabyś mi o nim opowiedzieć więcej?".

Podczas rozmowy staraj się aktywnie słuchać i dać córce przestrzeń do wyrażenia swoich uczuć oraz opinii. Dowiedz się, jak poznała tego chłopaka, co o nim wie i jak wygląda ich relacja. Ważne jest, aby nie oceniać i nie krytykować jej uczuć, ale raczej starać się zrozumieć jej perspektywę. To pomoże zbudować zaufanie i zachęci ją do bycia szczerym z Tobą w przyszłości.

Wykorzystaj tę okazję, aby porozmawiać o bezpieczeństwie w internecie i potencjalnych zagrożeniach związanych z kontaktami z nieznajomymi osobami online. Możesz omówić, jakie informacje są bezpieczne do udostępniania, a jakie nie, oraz jakie zachowania powinny wzbudzać czujność. Ważne jest, aby córka zrozumiała, że w sieci nie zawsze ludzie są tymi, za kogo się podają, i że zawsze może liczyć na Twoje wsparcie w razie jakichkolwiek niepokojących sytuacji.

Zamiast kategorycznie zakazywać tej znajomości, rozważ wspólne ustalenie pewnych zasad i granic dotyczących jej kontaktów z tym chłopakiem. Na przykład możecie uzgodnić, że nie będzie się z nim spotykać osobiście bez Twojej wiedzy lub że jeśli dojdzie do spotkania, odbędzie się ono w miejscu publicznym i bezpiecznym. Taki kompromis pozwoli jej czuć się szanowaną i zrozumianą, jednocześnie zapewniając jej ochronę.

Pamiętaj również o monitorowaniu sytuacji w sposób dyskretny i nienachalny. Obserwuj, czy nie pojawiają się dodatkowe sygnały ostrzegawcze i bądź gotowa do interwencji, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli obawy będą się nasilać lub pojawią się konkretne powody do niepokoju, nie wahaj się skonsultować z profesjonalistami, takimi jak psycholog czy pedagog szkolny, którzy mogą udzielić dodatkowego wsparcia i porad.

Najważniejsze w tej sytuacji jest utrzymanie otwartej i pełnej zaufania relacji z córką. Pokaż jej, że jesteś dla niej wsparciem i że może na Ciebie liczyć w każdej sytuacji. Dzięki temu będzie bardziej skłonna dzielić się z Tobą swoimi przeżyciami i problemami, co pozwoli Wam wspólnie radzić sobie z ewentualnymi trudnościami.
Pozdrawiam,
Kornel Miszk
Psycholog Terapeuta

2 tygodnie temu