Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta. Kogo wybrać?
Anonimowo

Joanna Łucka
Dzień dobry,
tak jak Pani pisze, ma Pani różne potrzeby i wymaga Pani różnych oddziaływań, których najczęściej nie pełni jeden specjalista. Najczęściej, bo zdarza się, że psychiatrzy prowadzą również psychoterapię. Może Pani spróbować poszukać właśnie takiego specjalisty, natomiast aktywna działalność psychiatryczno-psychoterapeutyczna zdarza się relatywnie rzadko.
Wymieniła Pani trzech specjalistów - z obrębu poszukiwań wykluczyłabym psychologa, gdyż z opisu Pani dolegliwości wynika większa potrzeba stricte psychoterapii. Wizyty psychiatryczne nie odbywają się tak często jak psychoterapeutyczne. Jest wielu specjalistów psychoterapeutów, którzy współpracują z psychiatrami swoich pacjentów. Być może taka forma byłaby optymalna. Wizyty psychoterapeutyczne mają miejsce najczęściej raz w tygodniu, psychiatryczne maksymalnie raz w miesiącu, lecz najczęściej raz na kilka miesięcy w celach zmiany dawek lub monitorowania samopoczucia.
Zatem zaleciłabym w Pani przypadku rozpoczęcie psychoterapii u wykwalifikowanego psychoterapeuty i zaznaczenie zainteresowania konsultacją psychiatryczną już na pierwszej wizycie, bo być może dostanie Pani od razu polecenie udania się do psychiatry, z którym psychoterapeuta jest w kontakcie.
Życzę Pani wszystkiego dobrego!
Pozdrawiam serdecznie
Joanna Łucka
psycholożka

Anna Martyniuk-Białecka
Dzień dobry,
Nie jest to częsty przypadek, ale rzeczywiście czasem zdarza się, że psychiatra jest również psychoterapeutą. I może to by było dobre rozwiązanie na Pani rozterkę? Dodatkowo, jeśli neurolog twierdzi że ataki są na tle nerwowym tzn. natury psychologicznej to jak rozumiem nie zalecił dodatkowych leków? Czasami warto szukać też niskopłatnej terapii w Pani okolicy, projektów lub skorzystać z porady w najbliższym Centrum Zdrowia Psychicznego, gdzie pomoc jest bezpłatna. https://czp.org.pl/
Psycholog Anna Martyniuk-Białecka

Beata Matys Wasilewska
W Twojej sytuacji można zacząć od konsultacji psychiatrycznej u psychiatry, który ma także wyksztalcenie psychoterapeutyczne. Psychiatra będzie mógł ocenić na ile podjęcie leczenia farmakologicznego w Twoim przypadku jest zasadne i jednocześnie prowadzić psychoterapię.
W przypadku silnych objawów lękowych niejednokrotnie zaleca się farmakologicznie ustabilizowanie stanu emocjonalnego zanim zostanie podjęta psychoterapia. Przy wsparciu leczenia farmakologicznego łatwiej i stabilniej pracować nad stresem, lękami, niską samooceną i natręctwami.
Alternatywnie, warto sprawdzić, czy nie ma możliwości skorzystania z refundowanej psychoterapii lub konsultacji psychiatrycznej, aby obniżyć koszty. W ten sposób możesz uzyskać kompleksowe wsparcie w sposób najbardziej dostosowany do Twoich potrzeb.

Nadal nie znasz odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie?
Umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów!
Dobierz psychologa