Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta. Kogo wybrać?

Pisałam tutaj jeden post o przygotowaniu do terapii. Zastanawia mnie jedna sprawa. Nie wiem do kogo tak naprawdę się udać. Choruję na padaczkę od dziecka. Neurolog twierdzi, że to ataki mam na tle nerwowym. Też tak myślę. I teraz tak. Jest 3 specjalistów. Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta. Kogo wybrać? Ja wiem, że muszę pracować nad sobą i się zmienić. Dużo wszystkim się stresuje, przejmuje jestem bardzo wrażliwa. Mam stany lękowe wsród ludzi nawet w sklepie czuje się obserwowana itd, niska samoocena, nerwica natręctw. Terapia mogłaby pomóc, bo rozmowa, wsparcie odmieniłoby może moje myśli o sobie, spojrzenie na świat przyszłość. Jednak wiem, że psychoterapeuta znowu nie zapisze leków, które musiałabym brać na nerwicę, lęki ,może depresję i uspokojenie, które mogłyby wyeliminować chorobę (napady padaczkowe, które mam przez stres)Psychiatra zapisze tylko leki, jednak u psychiatry nie odbędę terapii. Obecnie nie byłoby mnie stać na 2 specjalistów, a rozważam tylko wizyty prywatne. Co zrobić w takiej sytuacji, którego specjalistę tutaj wybrać?

Anonimowo

2 tygodnie temu
Joanna Łucka

Dzień dobry,

tak jak Pani pisze, ma Pani różne potrzeby i wymaga Pani różnych oddziaływań, których najczęściej nie pełni jeden specjalista. Najczęściej, bo zdarza się, że psychiatrzy prowadzą również psychoterapię. Może Pani spróbować poszukać właśnie takiego specjalisty, natomiast aktywna działalność psychiatryczno-psychoterapeutyczna zdarza się relatywnie rzadko.

Wymieniła Pani trzech specjalistów - z obrębu poszukiwań wykluczyłabym psychologa, gdyż z opisu Pani dolegliwości wynika większa potrzeba stricte psychoterapii. Wizyty psychiatryczne nie odbywają się tak często jak psychoterapeutyczne. Jest wielu specjalistów psychoterapeutów, którzy współpracują z psychiatrami swoich pacjentów. Być może taka forma byłaby optymalna. Wizyty psychoterapeutyczne mają miejsce najczęściej raz w tygodniu, psychiatryczne maksymalnie raz w miesiącu, lecz najczęściej raz na kilka miesięcy w celach zmiany dawek lub monitorowania samopoczucia.

Zatem zaleciłabym w Pani przypadku rozpoczęcie psychoterapii u wykwalifikowanego psychoterapeuty i zaznaczenie zainteresowania konsultacją psychiatryczną już na pierwszej wizycie, bo być może dostanie Pani od razu polecenie udania się do psychiatry, z którym psychoterapeuta jest w kontakcie.

Życzę Pani wszystkiego dobrego!
Pozdrawiam serdecznie
Joanna Łucka
psycholożka

2 tygodnie temu
Anna Martyniuk-Białecka

Dzień dobry,

Nie jest to częsty przypadek, ale rzeczywiście czasem zdarza się, że psychiatra jest również psychoterapeutą. I może to by było dobre rozwiązanie na Pani rozterkę? Dodatkowo, jeśli neurolog twierdzi że ataki są na tle nerwowym tzn.  natury psychologicznej to jak rozumiem nie zalecił dodatkowych leków? Czasami warto szukać też niskopłatnej terapii w Pani okolicy, projektów lub skorzystać z porady w najbliższym Centrum Zdrowia Psychicznego, gdzie pomoc jest bezpłatna. https://czp.org.pl/

Psycholog Anna Martyniuk-Białecka

2 tygodnie temu
Beata Matys Wasilewska

W Twojej sytuacji można zacząć od konsultacji psychiatrycznej u psychiatry, który ma także wyksztalcenie psychoterapeutyczne. Psychiatra będzie mógł ocenić na ile podjęcie leczenia farmakologicznego w Twoim przypadku jest zasadne i jednocześnie prowadzić psychoterapię.

W przypadku silnych objawów lękowych niejednokrotnie zaleca się  farmakologicznie ustabilizowanie stanu emocjonalnego zanim zostanie podjęta psychoterapia. Przy wsparciu leczenia farmakologicznego łatwiej i stabilniej  pracować nad stresem, lękami, niską samooceną i natręctwami.

 Alternatywnie, warto sprawdzić, czy nie ma możliwości skorzystania z refundowanej  psychoterapii  lub konsultacji psychiatrycznej, aby obniżyć koszty. W ten sposób możesz uzyskać kompleksowe wsparcie w sposób najbardziej dostosowany do Twoich potrzeb.

2 tygodnie temu