Sprawdzone techniki na radzenie sobie z derealizacją i dusznościami - zaburzenia lękowe.

Dzień dobry, czy są jakieś sprawdzone ćwiczenia, książki, filmik na YouTube itp., które pomagają radzić sobie z derealizacją i dusznościami na tle lękowym? Chodzę na terapię i mam parę ćwiczeń, ale mam wrażenie, że mi to przestaje pomagać a wstyd mi pytać o kolejne, bo przecież to powinno już pewnie dawno temu przejść. Byłam u psychiatry, nie dał mi żadnych leków, a często jak gdzieś wychodzę to mam wrażenie, że to wszystko wymyślam i zaraz się uduszę. Głębokie oddechy przestały praktycznie mi pomagać.

Anonimowo

2 tygodnie temu
Dominik Kupczyk

Lękowe duszności i derealizacja muszą być dla Pani bardzo uciążliwe, zwłaszcza kiedy dotychczasowe metody przestają działać. Ważne jest, aby nie czuła się Pani z tym osamotniona, ponieważ zmiana skuteczności technik radzenia sobie z lękiem jest normalna. Warto w takich chwilach wprowadzać nowe ćwiczenia lub podejścia, które mogą odświeżyć Pani rutynę. Jednym z przykładów są ćwiczenia uziemiające, które pomagają skupić się na chwili obecnej. Można spróbować techniki 5-4-3-2-1, gdzie skupia się Pani na pięciu rzeczach, które można zobaczyć, czterech, które można dotknąć, trzech, które można usłyszeć, dwóch, które można poczuć węchem, i jednej, którą można spróbować. Kolejną skuteczną metodą może być stosowanie technik wizualizacyjnych, które pomagają Pani mentalnie przenieść się w miejsce, które kojarzy się z bezpieczeństwem. Jeżeli chodzi o materiały, to można znaleźć wiele filmików na YouTube o radzeniu sobie z derealizacją i lękiem, np. kanały poświęcone technikom oddechowym, uziemieniu i terapii poznawczo-behawioralnej. Proszę pamiętać, że nie powinna się Pani wstydzić prosić swojego terapeuty o nowe ćwiczenia – to naturalne, że w trakcie terapii potrzeba różnych narzędzi.

2 tygodnie temu
Edyta Kwiatkowska

Terapia jest po to, aby pomagać, a wtedy gdy pytania pozostają w nas bez zadawania ich, cel ten jest utrudniony w realizacji. Gwarantuję, że terapeuta nie uzna ponownego pytania za głupie (w terapii nie ma miejsca na krytykę czy ocenianie kogoś) tylko zainteresuje się tym, czemu metody nie działały i co można zmienić bo ta osoba szerzej zna sytuację i problem. Powodzenia.

Służę pomocą, Edyta Kwiatkowska

2 tygodnie temu
Beata Matys Wasilewska

Dzień dobry

Warto by podzieliła się Pani swoimi odczuciami terapeucie, który wraz z Panią pomoże znaleźć metody pomocne dla Pani. Czasem oczekiwanie, że objawy powinny "już przejść" wyzwala dodatkowe niepokoje i blokady utrudniając znalezienie właściwego rozwiązania. Terapia to proces w którym tempo pracy terapeutycznej zależne jest od wielu czynników takich jak samoświadomość, gotowość do zmiany, otwartość wobec samego siebie itd.

Z technik pracy z lękiem warto wprowadzić techniki pracy z ciałem tj. Aleksandra Lowena, czy uwalniania traum techniką TRE. Pomagają w lepszym zrozumieniu własnych emocji i zapanowaniem nad objawami pojawiającymi się w ciele.

Jeśli objawy ograniczają swobodne funkcjonowanie na co dzień warto jeszcze raz skonsultować się z psychiatrą.

Z poważaniem

Beata Matys Wasilewska

2 tygodnie temu
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry,

jest to sprawa bardzo indywidualna, tzn., że trzeba dopasować do siebie odpowiednie rozwiązania. To, co pomaga innej osobie, niekoniecznie będzie również dobre dla Pani. Proszę spróbować szeroko pojętej relaksacji, np:

- trening autogenny Schultza

- trening Jacobsena

- joga z instruktorem

- basen

- codzienne spacery w spokojne miejsca

- pisanie w notesie wszystko to, co wywołuje we mnie lęk, zadawanie sobie pytań czego się boję - czyli prowadzenie ze sobą monologu.

Istnieje też technika ugruntowania – to sposób na zakotwiczenie się w rzeczywistości, który może być pomocny przy derealizacji:

5-4-3-2-1: Opisz 5 rzeczy, które widzisz, 4 rzeczy, które słyszysz, 3 rzeczy, które czujesz, 2 rzeczy, które możesz powąchać, i 1 rzecz, którą możesz spróbować.

Dotyk: Używaj przedmiotów o różnej teksturze, np. zimnego kubka, koca, aby skoncentrować się na zmysłach i wrócić do rzeczywistości.

Trzymam kciuki za Panią!

Katarzyna Kania-Bzdyl

w zeszłym tygodniu