Lęk przed sytuacjami społecznymi, trudności z pamięcią - co to jest, gdzie szukać pomocy?

Witam, Nie radzę sobie z problemami życia codziennego, bo odczuwam strach przed każdą sytuacją, której mam stawić czoła. Boje się o cokolwiek zapytać, czy wyrazić swoje zdanie lub powiedzieć prawde, bo nie chce sie narażać. Strach przed czyjąś ocena i to że nie chce zawieść innych powoduje, że jedno mówię i się umawiam na coś, a drugie robię. Wielu rzeczy i faktów nie pamiętam, ale nie chce tego pokazać i udaję, że pamiętam, bo się boję, że ktoś pomyśli, że nie poświęcam wystarczająco uwagi sytuacji, która jest ważna. Widzę, że mam problem w głowie, bo kłamię, ale nie potrafię tego zmienić i zobaczyć, że żle robię dla innych. Czy to jest jakieś zaburzenie psychiczne i da sie je wyleczyć lub zaleczyć, gdzie szukać pomocy lub wsparcia?

E A

w zeszłym tygodniu
TwójPsycholog

Dzień dobry,

cieszę się, że zgłosiłeś_aś się na forum, to już forma szukania wsparcia :) To najpierw: z tym, z czym przychodzisz najlepiej porozmawiać z psychologiem lub/i psychoterapeutą. Na stronie możesz znaleźć nawet bezpłatne wizyty. Tak, myślę, że jak najbardziej uda Ci się z tym poradzić :)

Kolejno: niestety nie możemy stawiać diagnozy bazując jedynie na krótkim opisie. Możesz jednak zacząć zastanawiać się (np. przed konsultacją psychologiczną):

- od kiedy tak się czujesz?

- czy przypominasz sobie w przeszłości czy dzieciństwie jakieś wydarzenie z udziałem osób, które mogło się na Tobie odbić?

- czy widzisz podobny lęk u opiekunów/rodziców?

Bardzo fajnie, że wiesz, co się kryje za Twoim lękiem - poczucie i przekonanie, że kogoś zawiedziesz, że źle postąpisz  moralnie itp. - to już dużo samoświadomości!

Trzymam kciuki

w zeszłym tygodniu
Iwona Ostrowska

Dzień dobry,

Z Twojego opisu wynika, że mierzysz się z odczuwaniem lęku w różnych sytuacjach, trudno jest Ci postawić granice i zadbać o swoje potrzeby.  Jest to na pewno trudne i nieprzyjemne. Strach budzi cudza ocena, którą prawdopodobnie przyjmujesz jako ważniejszą od własnej samooceny. Takie obszary trudności mogą być przedmiotem Twojej pracy z psychoterapeutą, które pomoże Ci zbudować zaufanie do siebie, radzić sobie z sytuacjami, w których pojawia się lęk, słuchać siebie i odpowiadać na swoje potrzeby. Możesz także zerknąć do literatury dotyczącej radzenia sobie z lękiem oraz dotyczącej samooceny, np. "Nigdy dość dobra" Karyl McBride, „W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem” Smith Spencer, Steven C. Hayes.

 Pozdrawiam serdecznie

Iwona Ostrowska

w zeszłym tygodniu
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry,

sugeruję, aby popracować nad poczuciem własnej wartości, ponieważ to ono ma kluczową rolę w wielu aspektach naszego życia. W takich trudnościach najlepiej podjąć terapię, na której otrzyma Pani wzmocnienia i wskazówki, aby osiągnąć m.in. zdrową pewność siebie i wiarę we własne możliwości.

Tutaj na platformie są możliwe bezpłatne konsultacje psychologiczne.

Pozostawiam Pani pewien cytat do refleksji:

"„Gdy mamy niską samoocenę, często manipuluje nami lęk. Lęk przed rzeczywistością, do której czujemy się nieprzystosowani, (…) żyjemy raczej po to by unikać bólu niż doświadczać radości.” —  Nathaniel Branden

Trzymam kciuki za Panią!

Katarzyna Kania-Bzdyl

w zeszłym tygodniu