Dzień dobry,
przede wszystkim to bardzo istotne, że szuka Pani pomocy i wsparcia w tej sytuacji.
Istotnie sytuacja może być martwiąca, rozumiem Panią. Syn zachował się tak po raz pierwszy, w dodatku naruszył granice intymności drugiej osoby, ponadto siostry.
To bardzo istotne, jak będą Państwo rozmawiać o tej sytuacji z synem. Proszę szczególnie skupić się na nie zawstydzaniu syna. Jego zachowania nie było właściwe, natomiast ciekawość dotycząca narządów płciowych płci przeciwnej jest zupełnie naturalna i normalna w tym okresie rozwojowym. Można wysnuć hipotezę, że zachowanie wystąpiło względem siostry, gdyż była ona najbardziej dostępną przedstawicielką płci żeńskiej w jego otoczeniu. Ciekawość i impuls mogły wygrać tu z wpojonymi normami społecznymi i zachowania.
Zatem mimo absolutnie zrozumiałego niepokoju i zaskoczenia sytuacją, proszę jej nie demonizować i nie wzbudzać poczucia wstydu u syna. Najważniejszym elementem dalszego wsparcia syna będzie psychoedukacja dotycząca seksualności, to bardzo istotne, aby wiedzę na temat ciała (męskiego i żeńskiego) oraz seksualności uzyskał właśnie w domu. Pewnym jest, że syn w jakimś zakresie tę wiedzę posiądzie - pytanie, czy od Państwa, czy z internetu i od kolegów.
Dlatego mimo, że to dla wielu rodziców trudny temat, należy rozmawiać otwarcie o seksualności w domu. Kobiecej i męskiej. Bardzo pomocna może być tu książka, którą polecam: TUTAJ
Lub ewentualnie: TUTAJ
Mimo literatury najważniejsza będzie tu Państwa rozmowa z synem. Także o opisanej przez Panią sytuacji. Wskazanie, dlaczego to zachowanie było zaskakujące i wzbudziło trudne emocje (gdyż naruszyło granice ciała drugiej osoby bez jej zgody, gdyż dotyczyło członka rodziny itd.). Natomiast ważne jest tu podkreślenie, że ciekawość, która doprowadziła do zachowania jest normalna i zrozumiała. Zachowanie nie było dobre, natomiast pobudki są zrozumiałe. Dlatego, aby ułatwić synowi dostęp do informacji o seksualności (w sposób nie zseksualizowany jak np. poprzez pornografię), udostępniają mu Państwo książkę w tym temacie, ale także swój czas i otwartość na rozmowę.
Jeśli nie czują Państwo otwartości w rozmowach dotyczących seksu i seksualności, gorąco zachęcam do obejrzenia tego webinaru TUTAJ, a także samodzielnego zapoznania się z wspomnianą literaturą. Jeśli będą Państwo potrzebowali wsparcia specjalisty proszę się nie wahać. Trudności czy niepewność w kwestii seksualności dorastającego dziecka to częsty temat w naszych gabinetach. Na wizytę do psychologa można umówić się także online poprzez ten portal.
Życzę wszystkiego dobrego!
Pozdrawiam serdecznie
Joanna Łucka
psycholożka
Dzień dobry, bp.
Jakiej pomocy poszukujesz i dla kogo? to jest ważne rozróżnienie.
Opisałaś sytuację trzech osób, myślę, że dla każdego było to inne doświadczenie, każdy będzie potrzebował czegoś innego. Pytanie, czym to wydarzenie było dla córki i syna, a czym dla Ciebie?
Ponieważ Ty piszesz o swoich emocjach związanych z tym wydarzeniem, dlatego myślę, że warto zająć się Twoimi uczuciami, o których piszesz, jak załamanie, przerażenie, czy banie się. Można to robić na wiele sposobów, są organizacje, specjaliści, znajomi. Ważne, żebyś nie była z tym sama, w takich momentach ważne jest wsparcie innych ludzi, rozmawianie o tym, nie zamykanie się z tym samemu.
Pozdrawiam
Dorota Żelazo
psycholog, psychoterapeuta