Młodszy syn włożył starszej siostrze rękę w majtki, gdy spała - bardzo boję się jakie ta sytuacja może mieć konsekwencje

Witam mam 14 letniego syna ,jest osobą bardzo wrażliwa .To co się stało strasznie mnie załamało .Otóż będąc w odwiedzinach u starszej siostry kiedy spala włożył jej rękę do majtek .Nie wiem co dalej zrobić muszę być wsparciem dla córki i dla syna .Boję się bardzo ,ta cała sytuacja mnie przeraziła,nie wiem co mam zrobić . Proszę o pomoc
Joanna Łucka

Dzień dobry,

przede wszystkim to bardzo istotne, że szuka Pani pomocy i wsparcia w tej sytuacji.

Istotnie sytuacja może być martwiąca, rozumiem Panią. Syn zachował się tak po raz pierwszy, w dodatku naruszył granice intymności drugiej osoby, ponadto siostry.

To bardzo istotne, jak będą Państwo rozmawiać o tej sytuacji z synem. Proszę szczególnie skupić się na nie zawstydzaniu syna. Jego zachowania nie było właściwe, natomiast ciekawość dotycząca narządów płciowych płci przeciwnej jest zupełnie naturalna i normalna w tym okresie rozwojowym. Można wysnuć hipotezę, że zachowanie wystąpiło względem siostry, gdyż była ona najbardziej dostępną przedstawicielką płci żeńskiej w jego otoczeniu. Ciekawość i impuls mogły wygrać tu z wpojonymi normami społecznymi i zachowania.

Zatem mimo absolutnie zrozumiałego niepokoju i zaskoczenia sytuacją, proszę jej nie demonizować i nie wzbudzać poczucia wstydu u syna. Najważniejszym elementem dalszego wsparcia syna będzie psychoedukacja dotycząca seksualności, to bardzo istotne, aby wiedzę na temat ciała (męskiego i żeńskiego) oraz seksualności uzyskał właśnie w domu. Pewnym jest, że syn w jakimś zakresie tę wiedzę posiądzie - pytanie, czy od Państwa, czy z internetu i od kolegów.

Dlatego mimo, że to dla wielu rodziców trudny temat, należy rozmawiać otwarcie o seksualności w domu. Kobiecej i męskiej. Bardzo pomocna może być tu książka, którą polecam: TUTAJ

Lub ewentualnie: TUTAJ

Mimo literatury najważniejsza będzie tu Państwa rozmowa z synem. Także o opisanej przez Panią sytuacji. Wskazanie, dlaczego to zachowanie było zaskakujące i wzbudziło trudne emocje (gdyż naruszyło granice ciała drugiej osoby bez jej zgody, gdyż dotyczyło członka rodziny itd.). Natomiast ważne jest tu podkreślenie, że ciekawość, która doprowadziła do zachowania jest normalna i zrozumiała. Zachowanie nie było dobre, natomiast pobudki są zrozumiałe. Dlatego, aby ułatwić synowi dostęp do informacji o seksualności (w sposób nie zseksualizowany jak np. poprzez pornografię), udostępniają mu Państwo książkę w tym temacie, ale także swój czas i otwartość na rozmowę.

Jeśli nie czują Państwo otwartości w rozmowach dotyczących seksu i seksualności, gorąco zachęcam do obejrzenia tego webinaru TUTAJ, a także samodzielnego zapoznania się z wspomnianą literaturą. Jeśli będą Państwo potrzebowali wsparcia specjalisty proszę się nie wahać. Trudności czy niepewność w kwestii seksualności dorastającego dziecka to częsty temat w naszych gabinetach. Na wizytę do psychologa można umówić się także online poprzez ten portal.

Życzę wszystkiego dobrego!
Pozdrawiam serdecznie
Joanna Łucka
psycholożka

3 tygodnie temu
Dorota Żelazo

Dzień dobry, bp.

Jakiej pomocy poszukujesz i dla kogo? to jest ważne rozróżnienie.

Opisałaś sytuację trzech osób, myślę, że dla każdego było to inne doświadczenie, każdy będzie potrzebował czegoś innego. Pytanie, czym to wydarzenie było dla córki i syna, a czym dla Ciebie?

Ponieważ Ty piszesz o swoich emocjach związanych z tym wydarzeniem, dlatego myślę, że warto zająć się Twoimi uczuciami, o których piszesz, jak załamanie, przerażenie, czy banie się. Można to robić na wiele sposobów, są organizacje, specjaliści, znajomi. Ważne, żebyś nie była z tym sama, w takich momentach ważne jest wsparcie innych ludzi, rozmawianie o tym, nie zamykanie się z tym samemu.

Pozdrawiam

Dorota Żelazo

psycholog, psychoterapeuta

3 tygodnie temu