Strach u 4-letniego dziecka, że "komuś coś zrobiło"

Witam. Mam pytanie dlaczego u dziecka 4 letniego pojawia sie strach ze komus cos zrobil zlego? Ze kogos uderzyl albo skrzywdzil, odwraca sie i patrzy czy Pani ktora go minęło na pewno poszla dalej itp. Co jest tego powodem, ze sie boi czy jej na pewno nic nie zrobiło

Anonimowo

w zeszłym miesiącu
Joanna Łucka

Dzień dobry,

w opisanej przez Panią sytuacji zdecydowanie polecam konsultację z psychologiem dziecięcym (rozwojowym). Doświadczanie strachu u dzieci w tym wieku jest elementem rozwojowym. Natomiast opisany przez Panią konkretny aspekt bania się wymaga konsultacji specjalistycznej, na którą zalecam się udać w możliwie najszybszym terminie.

Wskazuję tu na pilność konsultacji, gdyż takie obawy u 4-latka mogą świadczyć o doświadczaniu przez niego jakiegoś rodzaju krzywd ze strony dorosłych (to hipoteza - dlatego tak ważna jest konsultacja ze szczegółowym wywiadem). Wówczas może pojawić się u dziecka tzw. projekcja - czyli nie opowiada ono o doznanych przez siebie krzywdach, lecz  wyobraża sobie i/lub opowiada o krzywdach, które ono mogłoby lub wyrządziło innym.

Ważnym jest też zebranie informacji od opiekunów dziecka - jeśli syn uczęszcza do placówki przedszkolnej lub zostaje z nianią lub innym członkiem rodziny, ważne jest, aby wypytać o szczegóły jego funkcjonowania w ciągu dnia. Jak jada, jak sypia, w co się bawi, o czym opowiada, jak wyglądają u niego reakcje emocjonalne, jak się koncentruje- a także to co ważne, czy w ostatnim czasie zauważane są jakieś zmiany we wspomnianych obszarach.

Jeśli dziecko uczęszcza do placówki, to na miejscu powinna być dostępna osoba w postaci psychologa lub pedagoga specjalnego. Wówczas taką konsultację można odbyć na miejscu. Jeśli jednak syn nie uczęszcza do przedszkola lub nie ma Pan/Pani zaufania do specjalisty w placówce, proszę poszukać psychologa dziecięcego w najbliższej okolicy prywatnie (np. poprzez ten portal, ewentualnie online) lub na NFZ tu:
 https://pacjent.gov.pl/artykul/psychoterapia

Życzę Państwu wszystkiego dobrego!
Pozdrawiam serdecznie
Joanna Łucka
psycholożka

w zeszłym miesiącu