Czy farmakoterapia może wyleczyć psychosomatykę przy zaburzeniach lękowych i depersonalizacji?
Dzień dobry, czy psychosomatykę przy zaburzeniach lękowych i zespole depersonalizacji-derealizacji (przewlekłe uczucie gorączki, biegunka, wymioty, duszności, bóle mięśni, bóle gardła i ogólnie chroniczne zmęczenie) można wyleczyć całkowicie farmakoterapią?
Są na to jakieś dowody, potwierdzenie, że to na prawdę pomaga?
Z psychoterapii ostatnio nie korzystam, w tej sprawie pomagała tylko chwilowo, a te objawy trwają półtora roku i utrudniają codzienne życie.
Z góry dziękuję za odpowiedź. :)
Anonimowo

Joanna Łucka
Dzień dobry,
najskuteczniejszym sposobem leczenia w przypadku zaburzeń lękowych jest połączenie psychoterapii z farmakoterapii.
Zależnie od przyczyn występowania objawów, ich genezy, różne także mogą być rezultaty leczenia w przypadku zarówno samej psychoterapii lub samej farmakoterapii. Dlatego zalecane i stosowane jest połączenie obu metod.
Z doświadczenia wielu klinicystów wynika, że leczenie objawów zaburzeń lękowych, czy też często współwystępującego zespołu depersonalizacji-derealizacji, w postaci samej farmakoterapii daje skutki doraźne - to znaczy, że objawy wyciszają się lub też ustępują jedynie na czas przyjmowania leków oraz krótkiego czasu po zakończeniu farmakoterapii, czego następstwem jest nawrót objawów po zakończonym leczeniu.
Dlatego zachęcam Panią do ponownego rozważania skorzystania z psychoterapii, która może pomóc w znalezieniu oraz zaopiekowaniu się genezy Pani trudności. W ten sposób pracuje się np. w nurcie psychodynamicznym.
W przypadku zaburzeń lękowych wysoką skuteczność leczenia mają przede wszystkim nurt poznawczo-behawioralny (CBT), gdzie często pracuje się nad bieżącą eliminacją objawów, ale także wspomniany nurt psychodynamiczny, który mniej skupia się na konkretnych technikach eliminacji objawu w teraźniejszości, a bardziej na eksploracji przyczyn i sprawdzenia ich przełożenia na dzisiejszą rzeczywistość pacjenta - oczywiście opis ten jest mocno uproszczony, mam nadzieję, że dzięki temu bardziej czytelny.
Z pewnością przy wielu trudnościach somatycznych, wynikających z diagnozy psychiatrycznej zaburzeń lękowych, ważne, aby była Pani pod stałą opieką lekarza psychiatry.
Być może to właśnie ten specjalista będzie w stanie pomóc Pani dobrać odpowiednią psychoterapię w określonym nurcie. Współpraca lekarza psychiatry i psychoterapeuty byłaby także bardzo cennym połączeniem.
Jeśli Pani lekarz nie byłby w stanie polecić Pani odpowiedniej osoby, proszę pamiętać o możliwości skorzystania z wyszukania specjalisty poprzez formularz doboru na tym portalu.
Życzę Pani wszystkiego dobrego!
Pozdrawiam serdecznie
Joanna Łucka
psycholożka

Weronika Węgier
Dzień dobry,
Objawy, o których Pani pisze, mogą mieć różne przyczyny, dlatego w pierwszej kolejności warto przeprowadzić dokładną diagnostykę, aby wykluczyć schorzenia, takie jak np. choroby autoimmunologiczne czy neurologiczne. Dopiero po wykluczeniu takich przyczyn możemy mówić o psychologicznych lub psychosomatycznych podłożach problemu.
W przypadku np. zaburzeń lękowych wiele badań potwierdza skuteczność farmakoterapii w redukcji objawów, jednak leczenie wyłącznie lekami często nie przynosi trwałych efektów i nie jest zalecane. Najlepsze rezultaty osiąga się poprzez połączenie farmakoterapii z psychoterapią.
Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest szczególnie skuteczna w leczeniu zaburzeń lękowych i związanych z nimi objawów psychosomatycznych. Warto również rozważyć terapię stricte psychotraumatologiczną, jeśli w historii obecne są wydarzenia traumatyczne.
Psychoterapia pomaga nie tylko łagodzić objawy, ale także pracować nad przyczynami problemu, co jest kluczowe dla utrwalenia poprawy.
Jeśli psychoterapia w przeszłości pomagała tylko chwilowo, być może warto zastanowić się nad zmianą podejścia terapeutycznego lub terapeuty. Być może również proces został zbyt wcześnie zakończony - leczenie takich zaburzeń może być długotrwałe. W procesie terapeutycznym normalne są również momenty regresu i pogorszenia.
Ważne jest, by leczenie było dostosowane do Pani potrzeb i przyczyn problemów.
Pozdrawiam serdecznie,
Weronika

Dorota Żurek
Dzień dobry,
Zaburzenia lękowe najczęściej wynikają z traumatycznych doświadczeń, nadmiernego stresu, nierozwiązanych problemów i negatywnych wzorców myślenia. Leki pomagają wyciszyć układ nerwowy, jednak nie wyleczą przyczyny zaburzeń lękowych. Dlatego tak ważna jest psychoterapia, by dotrzeć do źródła lęku i nauczyć się radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Lęk jest naturalną reakcją organizmu na stres lub zagrożenie, ale w przypadku zaburzeń lękowych staje się on dominującym, przewlekłym i uciążliwym elementem życia, wpływającym na codzienne funkcjonowanie.
Zachęcam do podjęcia pracy nad sobą, ponieważ zaburzenia lękowe można wyleczyć. Warto zadbać o siebie, by zyskać wewnętrzny spokój oraz radość życia bez lęku.
Pozdrawiam,
Dorota Żurek psycholog

Martyna Jarosz
Rozumiem, że przeżywa Pani trudne doświadczenia związaną z objawami psychosomatycznymi. Niestety, całkowite wyleczenie psychosomatyki farmakoterapią jest trudne. Farmakoterapia może pomóc w łagodzeniu objawów, ale nie zawsze prowadzi do pełnego wyzdrowienia. W przypadku zaburzeń lękowych i zespołu depersonalizacji-derealizacji, psychoterapia w połączeniu z farmakoterapią przynosi najkorzystniejsze efekty.
Psychoterapia pomaga nie tylko łagodzić objawy, ale także pracować nad przyczynami problemu, co jest kluczowe dla utrwalenia poprawy.
Martyna Jarosz
psycholog

Nadal nie znasz odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie?
Umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów!
Dobierz psychologa