Dysocjacja - czy potrzebna farmakoterapia?

Dzień dobry, czy jeżeli derealizacja i depersonalizacja utrzymują się w pewnym nasileniu praktycznie cały czas, momentami niezależnie od ataków paniki to potrzebna jest oprócz psychoterapii farmakoterapia?

Anonimowo

2 miesiące temu
Julia Łuszczewska

W takiej sytuacji warto udać się do psychiatry.
Psychiatra przeprowadzi niezbędny wywiad i na jego podstawie podejmie odpowiednią decyzję odnośnie włączenia farmakoterapii.

Farmakoterapia może też być bardzo pomocna, a czasem nawet kluczowa w spomaganiu leczenia ataków paniki.

Powodzenia!

2 miesiące temu
Sylwia Sawicka

Dzień dobry,

myślę że jeżeli te stany utrzymują się praktycznie cały czas to warto rozważyć wizytę u lekarza psychiatry i być może włączenie dodatkowo farmakoterapii.

Sylwia Sawicka- psycholożka, psychoterapeutka

2 miesiące temu
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry,

nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

W przypadku, gdy jest Pan/i w procesie psychoterapii proszę zapytać o to swojego terapeutę.

Warto też umówić się na konsultację do psychiatry w celu poszerzenia diagnostyki.

Pozdrawiam :)

2 miesiące temu
Magdalena Białas

Dzień dobry,

Tutaj warto zapoznać się z całą historią choroby i mechanizmami, które wpływają na derealizację i depersonalizację, a także technikami już zastosowanymi.

Proszę przemyśleć kontakt z specjalistą.

Pozdrawiam

Magdalena Białas

2 miesiące temu
Justyna Karkus

Dzień dobry,

zarówno derealizacja, jak i depersonalizacją mogą być objawami różnych trudności psychicznych, np. zaburzeń lękowych, depresji, czy nawet PTSD.  Jeżeli opisane objawy utrzymują się od dłuższego czasu oraz przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty oraz lekarza psychiatry, który zadecyduje czy konieczna jest farmakoterapia.

Pozdrawiam serdecznie,

Justyna Karkus - psycholog, psychoterapeuta

2 miesiące temu
Aleksandra Działo

Dzień dobry,

jeśli objawy te są silne i sprawiają dyskomfort, to myślę, że warto skonsultować się z psychiatrą. Taki specjalista najlepiej będzie wiedział czy opisywany problem wymaga farmakoterapii i jeśli tak, to jaka będzie odpowiednia. Jeśli jakieś zjawisko psychiczne sprawia cierpienie lub ból, warto sięgnąć po dostępną pomoc.

Pozdrawiam, Aleksandra Działo

2 miesiące temu