Czy jąkanie w dorosłości można wyleczyć?

Czy jąkanie można wyleczyć? Pytanie dotyczy mojego partnera, który jąka się od dziecka. Zachęcałam go do spróbowania leczenia tego. Nawet nie chodziło o to, że mi to jakoś przeszkadzało czy się nie podobało. Ale widziałam nieraz jego zdenerwowanie z tego powodu. Jakby złość wobec samego siebie i jednocześnie takie zdołowanie i wycofanie. Był u logopedy na ćwiczeniach, ale niewiele to dało a powinien jeszcze w domu ćwiczyć, co robił bardzo rzadko. Ostatecznie z innego powodu zgłosił się do psychoterapeuty. I przy okazji omawania innych spraw był również poruszony ten temat. I według pani psycholog jego jąkanie wiąże się z brakiem wyrażania swoich potrzeb i zdania. To, że jest ugodowy i zawsze czyjeś stawia pierwsze ponad swoje. No i okej, pracujemy nad tym w związku. Partner częściej wyraża swoje opinie i szukamy kompromisów takich, żeby obie osoby były zadowolone. Wiem, że samo w sobie to nie wyleczy jąkania. Natomiast mam wrażenie, że wyrażanie swojego zdania go stresuje i szczerze mówiąc mam wrażenie, że zaczyna się jąkać jeszcze bardziej. Nawet w takich warunkach bardzo neutralnych, domowych, nawet rozmawiając o tematach mało istotnych. Czy to jest ze sobą powiązane? Czy może być tak, że to jąkanie mu zostanie do końca? Czy jest szansa na pozbycie się tego?
Hanna Markiewicz

Witam Panią,

Przyczyną jąkania mogą być zarówno czynniki o podłożu  rozwojowym, organicznym,

jak też neurotycznym czy psychologicznym a także środowiskowym.

Powodem jąkania może być niska samoocena, lęk, stres, przykre doświadczenia przeżyte

w dzieciństwie, silne emocje, psychiczne traumy i wiele innych.

Leczenie jąkania u dorosłych jest trudniejsze, gdyż zakłócenia płynności mowy

a także stres z tym związany oraz obniżona samoocena utrwalały się przez wiele lat..

Jednak jest możliwe.

Żeby pomóc Pani partnerowi trzeba poznać dokładnie  naturę problemu,

dotrzeć do jego  źródła  i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Dobre rady  tu nie wystarczą.

Dlatego zachęcam Pani partnera  do podjęcia odpowiedniej psychoterapii, która naprowadza

na  zmianę powstałych uwarunkowań w wyniku czego zostanie  wypracowane właściwe

reagowanie i zachowanie, a  co za tym idzie – płynność mówienia a także spokój,

równowaga wewnętrzna i radość życia .

W razie jakichkolwiek pytań  czy wątpliwości, służę pomocą

Pozdrawiam serdecznie,

 Hanna Markiewicz,

przedwczoraj
Natalia Serkies

W takich sytuacjach zachęcam do skorzystania z hipnoterapii. Jest to jedna z lepszych metod wykorzystywana u osób, u których występują problemy z płynnością mowy.
Odpowiadając na pytanie- tak, jąkanie można wyleczyć.
Problemy psychiczne są wtórne - są skutkiem jąkania.

Pozdrawiam

przedwczoraj
Dorota Figarska

Dzień dobry

Istnieje wiele przyczyn jąkania się. Stres może być przyczyną, ale również czynnikiem zwiększającym jąkanie.

Warto poszukać przyczyny.

Wśród potencjalnych przyczyn mogą znajdować się:

- geny

- nieprawidłowości neurologiczne

- opóźnione przetwarzanie językowe

- utrwalone zaburzenia w rozwoju mowy

- stres

- zaburzenia lękowe

- problemy z aparatem mowy

Warto poszukać przyczyny, aby móc podjąć odpowiednie leczenie. Oprócz terapeuty można między innymi udać się do logopedy/neurologopedy (to nie lekarze tylko dla dzieci), aby wykluczyć przyczyny poza lękiem i popracować nad aparatem mowy.

psycholog Dorota Figarska

przedwczoraj