Boję się, że partner będzie kłamać u psychiatry. Czy psychiatra jest w stanie to zauważyć?

Dzień dobry, co zrobić w sytuacji, kiedy partner od jakiegoś czasu jest całkowicie bez humoru, ciągle smutny , bez chęci do niczego , nie pomaga w domowych obowiązkach , mamy dziecko nie interesuje się co ma w szkole, co się dzieje u nas. Postanowił mnie zostawić, nie chce podjąć jakiejkolwiek próby rozmowy, ani pomocy, nie chce iść do psychologa. Mówi, że nie ma powodów do radości. Że jest mu dobrze w ciszy i samotności. Nie poznaję swojego partnera. Nie wiem co robić. Proszę o jakąś radę. Udało się namówić partnera na wizytę u psychiatry, mówi, że robi to żeby mi udowodnić, że z nim wszystko dobrze. Boję się , że zacznie kłamać w gabinecie. Czy psychiatra ma jakieś sposoby , żeby wyciągnąć prawdę i dojść do jego zachowania? Pytam, ponieważ nie byłam nigdy w takiej sytuacji.

Karolina

6 dni temu
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry Pani Karolino,

super, że stara się Pani pomóc swojemu partnerowi tym samym okazując mu wsparcie. Wizyta u psychiatry to bardzo dobry pomysł. Nie mamy pewności jak przebiegnie to spotkanie, dlatego na razie proszę uzbroić się w cierpliwość. Natomiast przy tym zaznaczę, że niestety Nasi bliscy potrafią czasami dokonywać niesprzyjających im wyborów życiowych, a my nie zawsze możemy ich powstrzymywać. Gdy dajemy im dobre rady, spotykamy się z gniewem lub, w najlepszym przypadku, z zażenowaniem. Często jedynym rozwiązaniem, po wypróbowaniu wcześniej tysięcy innych pomysłów i oferowania pomocy, jest to, żeby po prostu przy nich BYĆ i w momencie, kiedy zdecydują się na sięgnięcie po pomoc, to tą pomoc im zaoferować. Ja wiem, że czuje się Pani bezsilna, ale NIE MA PANI WPŁYWU na postępowanie partnera. Sama obecność to naprawdę bardzo wiele.

Trzymam kciuki,

Katarzyna Kania-Bzdyl

przedwczoraj
Patryk Falerowski

Dzień dobry,

To, że udało się Pani namówić partnera na wizytę u psychiatry, to już ważny krok. Nawet jeśli twierdzi, że robi to, aby udowodnić, że z nim wszystko w porządku, samo to, że zgodził się na wizytę, daje nadzieję na możliwość wsparcia. Psychiatra to specjalista, który ma doświadczenie w ocenie stanu psychicznego pacjentów i potrafi rozpoznać ewentualne trudności, nawet jeśli pacjent początkowo nie chce o nich mówić otwarcie.

Ważne, aby dać partnerowi przestrzeń i pozwolić specjaliście zająć się diagnozą. Warto również pamiętać, że proces zmierzający do poprawy może zająć czas. Proszę być cierpliwa, gotowa na wsparcie, ale jednocześnie pamiętać o swoim własnym samopoczuciu oraz o dobru dziecka. Jeśli czuje Pani, że potrzebuje dodatkowego wsparcia w tej sytuacji, warto również pomyśleć o konsultacji z psychologiem dla siebie.

Pozdrawiam serdecznie,
Patryk Falerowski

przedwczoraj