Mdłości, utrata apetytu i spadek wagi - czy przyczyny mogą być nerwowe i czy warto odwiedzić psychiatrę?
Dzień dobry, od ponad miesiąca mam ciągle mdłości, utratę apetytu i spadek wagi. Zrobiłem badania w kierunku chorób przewodu pokarmowego i tam raczej jest wszystko dobrze. Chciałbym zapytać, czy te objawy mogą być na tle nerwowym i czy wskazana byłaby wizyta u psychiatry w takim wypadku?
Piotr

Grzegorz Firek
Dobry wieczór Panie Piotrze.
Przykro mi, że odczuwa Pan takie dolegliwości już od dłuższego czasu.
Objawy, które Pan opisał, mogą być wynikiem przewlekłego stresu, choć trudno to jednoznacznie określić w tym momencie. Moim zdaniem potrzeba więcej informacji.
Czy w ostatnim czasie stało się coś takiego w Pana życiu/pracy, co sprawiło, że wymienione przez Pana objawy się pojawiły?
Czy zamartwia się Pan czymś bardziej?
Czy w miejscu, w którym Pan mieszka/pracuje, czuje się Pan bezpiecznie?
To kilka pytań, które może Pan sobie zadać.
Pyta Pan czy Pana objawy kwalifikują się do wizyty u psychiatry. Być może. Może Pan też wziąć pod uwagę wizytę u psychoterapeuty, psychologa, który zrobi podczas spotkania dokładny wywiad sytuacji, w jakiej się Pan znajduje.
Pozdrawiam serdecznie,
Grzegorz Firek
Psychoterapeuta

Daria Kalinka-Gorczyca
Dzień dobry,
opisane objawy mogą mieć różne podłoże, w tym podłoże na tle psychicznym. Zachęcam do udania się do lekarza psychiatry oraz rozpoczęcia terapii, dzięki której można poznać przyczynę owych objawów, jeżeli nie wynikają one z fizjologii.

Jakub Redo
Dzień dobry!
Panie Piotrze, opisywane przez Pana objawy jak najbardziej mogą mieć podłoże psychiczne. Wskazana byłaby wizyta u psychiatry i konsultacja psychologiczna.
Pozdrawiam i wszystkiego dobrego,
Jakub Redo

Natalia Bonisławska
Dzień dobry,
Takie objawy jak mdłości czy utrata apetytu mogą wynikać z chorób na tle nerwowym, aby to zweryfikować, potrzebne byłoby więcej informacji na temat Pana funkcjonowania w innych sferach życia, tego jak często miewa Pan te mdłości, albo czy zaczęły się od jakiegoś konkretnego momentu. O wszystko to może dopytać Pana lekarz psychiatra, dodatkowo w związku ze swoją wiedzą medyczną może będzie mógł podpowiedzieć Panu jakieś dodatkowe badania, by potwierdzić tę hipotezę, myślę więc, że to bardzo dobry pomysł, by skonsultować się z lekarzem psychiatrą.
Pozdrawiam serdecznie
Natalia Bonisławska
Psycholog, Interwentka kryzysowa

Dorota Żurek
Na pewno warto przebadać się dokładnie, ponieważ takie objawy mogą towarzyszyć wielu chorobom, nie tylko ze strony układu pokarmowego. Jeśli wykluczy się przyczyny fizyczne, to faktycznie silny stres może powodować mdłości i brak apetytu. Oprócz wizyty u psychiatry polecam także konsultację psychologiczną, by mógł Pan porozmawiać o swojej obecnej sytuacji życiowej, zbadać, co wywołuje tak silny stres, a przede wszystkim omówić z psychologiem różne strategie radzenia sobie ze stresem. Dzięki temu szybciej wróci Pan do równowagi, a objawy psychosomatyczne przestaną być tak uciążliwe.
Pozdrawiam,
Dorota Żurek- psycholog

Beata Matys Wasilewska
Dzień dobry
Jeśli wykonane przez pana badania nie wyjaśniają przyczyn fizycznych dla objawów, które pan odczuwa, to podłożem może być stres i czynniki psychologiczne. Warto, by skonsultował się pan z psychologiem/ psychoterapeutą, który pomoże panu rozpoznać i połączyć wydarzenia, które mogły przyczynić się do pojawienia objawów. Specjalista będzie także mógł ocenić czy wskazane byłoby także podjęcie leczenia farmakologicznego, czy psychoterapia powinna zaradzić tym problemom.
Pozdrawiam
Beata Matys Wasilewska
psycholog

Jarosław Orzechowski
Dzień dobry,
te objawy mogą być związane z różnymi chorobami, nie tylko przewodu pokarmowego. Pytanie, czy ma Pan też inne dolegliwości, w szczególności natury psychicznej. Pytam, bo z jakiegoś powodu przyszedł Panu do głowy psychiatra, a nie kardiolog, a nawet nie neurolog.
Zanim sięgnie Pan po pomoc psychiatry, powinno się wykluczyć inne przyczyny somatyczne, choćby dlatego, że dobry psychiatria i tak to Panu zaleci. Zatem dobrze pójść do dobrego internisty i wykonać zalecone badania. Ale jeśli ma Pan dolegliwości psychiczne to oczywiście na ma na co czekać i warto zasięgnąć pomocy psychiatry albo psychologa.
Pozdrawiam!

Katarzyna Kania-Bzdyl
Drogi Piotrze,
zdecydowanie w pierwszej kolejności sugeruję podjęcie konsultacji medycznej tj. umówienie się do lekarza rodzinnego lub od razu do gastroenterologa w celu wykluczenia wszelkich trudności zdrowotnych. Być może ten specjalista skieruje Cię na dodatkowe badania (poza tymi, które wykonałeś) lub też zasugeruje lekarza o innej specjalizacji.
Reasumując, najpierw warto wykluczyć aspekty o podłożu fizycznym, a później lub równocześnie pomyśleć o diagnozie pod kątem psychicznym.
Pozdrawiam,
Katarzyna Kania-Bzdyl

Martyna Jarosz
Dzień dobry!
Po opisie objawów zalecam skonsultowanie się z lekarzem specjalistą od chorób wewnętrznych. Warto sprawdzić wszystkie opcje. Jeśli badania w kierunku chorób somatycznych wykażą, że wszystko jest w porządku, warto zastanowić się, czy te objawy mogą mieć podłoże psychiczne.
Stres, lęk i inne czynniki emocjonalne mogą wpływać na funkcjonowanie przewodu pokarmowego i powodować objawy takie jak mdłości, utrata apetytu czy spadek wagi.
W takim przypadku, wizyta u psychiatry i/lub psychologa może być pomocna w zrozumieniu i radzeniu sobie z tymi objawami.
Pozdrawiam,
Martyna Jarosz

Maja Karcz
Dzień dobry,
żeby stwierdzić czy jakieś objawy występują na tle nerwowym, należy wykluczyć ich somatyczne przyczyny.
Myślę, że warto z wynikami Pana badań iść do psychiatry, który będzie mógł stwierdzić, czy dalsza diagnostyka jest potrzebna, czy faktycznie Pana objawy mają przyczynę psychosomatyczną. Psychiatra, po postawieniu diagnozy będzie mógł pokierować Pana dalej, żeby mógł Pan otrzymać odpowiednio dobraną dla Pana pomoc.
Pozdrawiam serdecznie
Maja Karcz

Emilia Jędryka
Panie Piotrze,
Tak, objawy, które Pan opisuje, mogą mieć podłoże nerwowe, zwłaszcza jeśli badania nie wykazały problemów fizycznych. Przewlekły stres, lęk czy napięcie często wpływają na układ trawienny. Jeśli dolegliwości utrzymują się i wpływają na codzienne funkcjonowanie, warto rozważyć wizytę u psychiatry lub psychologa. Psychiatra oceni, czy potrzebne jest leczenie, a psycholog pomoże znaleźć źródło problemu i sposoby radzenia sobie. Może Pan też spróbować obserwować, czy objawy nasilają się w stresujących sytuacjach.
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia!
Emilia Jędryka

Nadal nie znasz odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie?
Umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów!
Dobierz psychologa