Paniczny lęk o zdrowie i podejrzenia najgorszych chorób. Pomocy!

Witam.Jak sobie poradzić z ciągłym strachem o własne zdrowie? Nie ma dnia, abym nie myślała, a raczej była przekonana o chorobie. Szukam objawów w internecie i wszystko pasuje, potem się mocno stresuje, jestem przekonana, że mam jakąś chorobę,czytam dalej i tak codziennie.Panicznie boję się badań z obawy, że coś wykryją.I naprawdę ciagle coś mnie boli,do tego doszedł duży spadek wagi, a przed nim dolegliwości żołądkowe,bóle,klucie,skurcze,nudnosci,uczucie pełności I zgaga.Pani w aptece poleciła mi Debutir, biorę drugie opakowanie- minęła zgaga, ale pozostałe objawy nie, a doszedł spadek wagi.Wyczytałam o objawach i wskazało na nowotwór, teraz obsesyjnie po kilkanaście razy dziennie się ważę, jak jest mniej niż wczoraj to mam napad lęku i znowu szukam po internecie, a jak waga jest na poziomie z dnia poprzedniego, wmawiam sobie, że przez stres chudne.vAle potem myślę, że to chyba niemożliwe, aby tak przez nerwy z dnia na dzień waga spadała i na nowo mam pewność o okropnej chorobie, stresuje się coraz bardziej.W tym miesiącu myślałam, że nam czerniaka, ale dermatolog powiedział, że nie, potem myślałam, że mam raka migdałka, teraz myślę, że nam nowotwór żołądka lub jelit, bo schudłam i nam objawy.I tak to ciągle wygląda.Nie wiem co mi jest czy naprawdę to jakaś choroba, czy obsesja.Ale obsesja nie powoduje chudnięcia, a choroba już tak. Proszę powiedzieć co nam ze sobą zrobić, bo mam duży kryzys, nie stać mnie na terapię, a badań się boję.Ostatnia morfologia pół roku temu i była ok.Teraz mam tak ogromny strach, a chciałam iść na USG brzucha sprawdzić przyczynę chudnięcia i dolegliwości ,tylko to też kosztuje i ten strach mnie aż paraliżuje. Może dziwnie to brzmi, ale jestem już wyczerpana.

ARJ

2 miesiące temu
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry,

zalecam aby udać się do lekarza rodzinnego (jest to wizyta bezpłatna), który pokieruje Panią w odpowiednie ręce. Morfologia oraz podstawowe badania krwi są w Polsce również bezpłatne. USG brzucha też, trzeba tylko uzyskać skierowanie od odpowiedniego specjalisty, dlatego w pierwszej kolejności proponuję wizytę u lekarza rodzinnego.

Oprócz tego trzeba zadać sobie kilka pytań:

  • * Czy moje myślenie jest oparte na faktach?
  • * Jakie korzyści przynosi mi takie myślenie?
  • * I przede wszystkim: co da mi takie codzienne zamartwianie się?

Lęk niestety często prowadzi nasze myślenie ku najczarniejszym scenariuszom. Zgodnie z powszechnym przekonaniem 85% złych rzeczy, o które się martwimy, nigdy się nie przydarzy.

W większości przypadków sprawdzanie objawów w Internecie prowadzi do mylnych wniosków. W pewien sposób wpadła Pani w błędne koło myślenia, które stało się bardzo uciążliwe. Proszę podejść do tego zadaniowo, czyli oddaję swoje zdrowie w ręce fachowców - lekarzy, sprawdzam swój organizm za pomocą badań, a dopiero później na podstawie FAKTÓW mam rzetelne informacje.

Pozdrawiam :)

2 miesiące temu
Justyna Karkus

Dzień dobry,

opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o tym, że doświadcza Pani stanów lękowych. Lęk może napędzać powstawanie kolejnych objawów, które u Pani występują co z koleji nasila myśl lękowe i znajduje się Pani w takim “zamkniętym kole”. W obecnej sytuacji warto udać się na konsultacje do psychoterapeuty lub lekarza psychiatry.

Pozdrawiam serdecznie,

Justyna Karkus - psycholog, psychoterapeuta

2 miesiące temu
Aleksandra Kaźmierowska

Dzień dobry,

czytam, że to czego Pani doświadcza powoduje u Pani cierpienie,  w związku z tym może się Pani czuć wyczerpana. Objawy, które Pani opisuje mogą wskazywać na zaburzenia lękowe. Zaburzenia lękowe są trudnościami psychicznymi, które wymagają leczenia. Warto w tej sytuacji zgłosić się na konsultację  do specjalisty - lekarza psychiatry lub psychologa. Zaburzenia lękowe są jak najbardziej uleczalne, jeżeli zostaną objęte odpowiednim leczeniem: psychoterapią lub leczeniem farmakologicznym.

Rozumiem, że wizyty prywatne u specjalisty mogą stanowić duży koszt, na który nie każdy może sobie pozwolić. Niemniej warto poszukać specjalisty i wsparcia, które jest oferowane na NFZ.

Pozdrawiam,

Aleksandra Kaźmierowska

2 miesiące temu