Czy WWO można oficjalnie zdiagnozować u psychologa?

Dzień dobry! Podejrzewam, że mogę być osobą wysoko wrażliwą. Jak mogę się upewnić co do tej cechy? Czy WWO można oficjalnie zdiagnozować w gabinecie psychologa? Pozdrawiam W.
Jakub Redo

Dzień dobry!

Wysoka wrażliwość to cecha temperamentu, która jest naturalną, wrodzoną i dziedziczną cechą osobowości. Nie jest to zaburzenie psychiczne, dlatego nie ma jej diagnozy w klasyfikacjach diagnostycznych.

W rozpoznaniu podstawowych wymiarów temperamentu (w tym wysokiej/niskiej wrażliwości) wykorzystywany jest kwestionariusz FCZ-KT(R). Oprócz wrażliwości sensorycznej, diagnozuje on też inne cechy - Żwawość, Perseweratywność, Wytrzymałość, Reaktywność emocjonalna, Aktywność i Rytmiczność.

Jeżeli jest Pan/i zainteresowana tą tematyką, pomocna może być książka Wysoko wrażliwi autorstwa Aron Elaine N.

Wszystkiego dobrego!
Jakub Redo

wczoraj
Patryk Falerowski

Dzień dobry,

Rozumiem, że zastanawia się Pan/Pani nad swoją wrażliwością i tym, jak wpływa ona na codzienne życie. Wysoka wrażliwość to pojęcie, które wiele osób wykorzystuje, aby opisać swoją silną reakcję na bodźce – takie jak hałas, stres czy emocje innych – oraz potrzebę odpoczynku po intensywnych przeżyciach. Chociaż nie jest to oficjalna diagnoza w klasyfikacjach medycznych, może pomóc w lepszym zrozumieniu siebie i swoich emocji.

Nie każdemu jednak ta etykieta musi odpowiadać. Może Pan/Pani szukać innych sposobów, aby wyjaśnić swoje doświadczenia, i to też jest zupełnie w porządku. Najważniejsze jest, aby zastanowić się, jak te reakcje wpływają na Pana/Pani życie i samopoczucie. Jeśli zauważa Pan/Pani, że wrażliwość utrudnia codzienne funkcjonowanie, rozmowa z psychologiem może być dobrym krokiem. Specjalista pomoże spojrzeć na te emocje z szerszej perspektywy i znajdzie praktyczne sposoby, by lepiej sobie z nimi radzić.

Proszę pamiętać, że bez względu na to, jakie pojęcie najlepiej oddaje Pana/Pani doświadczenia, najważniejsze jest, aby stworzyć dla siebie przestrzeń na refleksję i znalezienie wsparcia, które pomoże w codziennym życiu.

Pozdrawiam,

Patryk Falerowski

wczoraj
Katarzyna Aleksandrzak

Dzień dobry!

Wysoka wrażliwość, określana również jako cecha osoby wysoko wrażliwej (WWO), jest pojęciem opisanym przez psycholog Elaine Aron. Oznacza ona tendencję do intensywnego przeżywania bodźców, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, oraz głębokiego przetwarzania emocji i doświadczeń. Osoby wysoko wrażliwe mogą odczuwać większą wrażliwość na dźwięki, zapachy, zmiany w otoczeniu, a także głębiej przeżywać sytuacje społeczne i emocjonalne.

Jeśli zastanawia się Pani, czy jest osobą wysoko wrażliwą, pierwszym krokiem może być przyjrzenie się typowym cechom, które wyróżniają WWO. Są to m.in. intensywne przeżywanie emocji, skłonność do szybkiego zmęczenia się w intensywnych środowiskach, potrzeba wycofania się, by „naładować baterie”, a także zauważanie subtelnych detali, których inni często nie dostrzegają. Można również skorzystać z dostępnych testów samooceny, opracowanych przez Elaine Aron, które pozwalają zidentyfikować cechy charakterystyczne dla osób wysoko wrażliwych. Takie testy mogą dać ogólny obraz tego, na ile Pani wrażliwość wpisuje się w ten wzorzec.

Co do diagnozy w gabinecie psychologa, wysoka wrażliwość nie jest formalnie uznawana za jednostkę kliniczną, jak na przykład zaburzenia psychiczne opisane w podręcznikach diagnostycznych (DSM-5 czy ICD-11). Oznacza to, że nie można jej „zdiagnozować” w klasycznym sensie. Jednak psycholog może pomóc Pani lepiej zrozumieć swoją wrażliwość, przeanalizować codzienne doświadczenia i potwierdzić, czy wykazuje Pani cechy typowe dla WWO. Praca z psychologiem może również pomóc w nauce zarządzania swoją wrażliwością, aby stała się ona zasobem, a nie źródłem trudności.

Jeśli rozpoznaje Pani u siebie cechy wysokiej wrażliwości i odczuwa z tego powodu dyskomfort, warto porozmawiać o tym z terapeutą, który pomoże zrozumieć, jak można lepiej radzić sobie z intensywnymi emocjami i nadmierną stymulacją. Warto pamiętać, że wysoka wrażliwość nie jest wadą ani problemem, ale cechą, która niesie ze sobą zarówno wyzwania, jak i wyjątkowe atuty, takie jak empatia, zdolność do głębokich refleksji i bogate życie wewnętrzne. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego na drodze do lepszego zrozumienia siebie!

Łączę pozdrowienia.

Katarzyna Aleksandrzak
Psycholog, Psychoterapeuta

wczoraj
Irena Kalużna-Stasik

Dzień dobry!

Wysoka wrażliwość  to jest wrodzona cecha temperamentu, która dotyczy około 15-20% populacji. Nie jest to jednostka chorobowa, więc nie ma "oficjalnej" diagnozy, jaką można by było  postawić w gabinecie.  Zachęcam zwrócić się do psychologa, aby lepiej zrozumieć swoje emocje i reakcje na bodźce zewnętrzne. Proces rozpoznania WWO często opiera się na głębszej rozmowie, z psychologiem który pomoże Ci zidentyfikować wzorce zachowań i odpowiedzi na stresory. Są także pomocne narzędzia, takie jak kwestionariusze, dzięki którym będziesz mogła zrozumieć, czy Twoje reakcje pasują do profilu osoby wysoko wrażliwej.

Cechy, które mogą wskazywać na wysoką wrażliwość, to: -silne reagowanie na bodźce sensoryczne (światło, hałas, zapachy), - głębokie przeżywanie emocji i intensywne reagowanie na stres, -potrzeba wyciszenia po intensywnych doświadczeniach, - wysoka empatia i zdolność do „odczuwania” emocji innych osób.

Warto porozmawiać ze specjalistą, jeśli masz wątpliwości, aby lepiej zrozumieć siebie i nauczyć się skutecznych strategii radzenia sobie w codziennym życiu.

Polecam też pozycję dotyczącą tej tematyki: "Wrażliwość – dar czy przekleństwo?" – Ilse Sand
Książka ta skupia się na wysokiej wrażliwości w kontekście relacji międzyludzkich. Ilse Sand, duńska psychoterapeutka, dzieli się swoim doświadczeniem i daje wiele cennych wskazówek dotyczących tego, jak wrażliwi ludzie mogą odnaleźć się w świecie.

Dobrego dnia.

Irena Kalużna-Stasik - psycholog, interwentka kryzysowa

wczoraj