Nie wiem, który typ terapii wybrać - zmagam się z lękiem od kilku lat...
Magda
Jakub Redo
Dzień dobry!
Pani Magdo, istnieje wiele skutecznych metod leczenia lęku, a wybór konkretnej zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Terapia poznawczo-behawioralna jest rzeczywiście jednym z najczęściej rekomendowanych podejść. Skupia się ona na identyfikacji negatywnych myśli oraz zachowań, które podtrzymują lęk. Oprócz tego w trakcie terapii uczy się Pani kwestionować te myśli i zastępować bardziej realistycznymi. CBT obejmuje również techniki relaksacyjne i stopniowe oswajanie z sytuacjami lękotwórczymi.
Z mojego doświadczenia zalecam Pani również terapię akceptacji i zaangażowania (ACT). W jej trakcie uczy się Pani kilku elementów elastyczności psychologicznej, takich jak ważność, akceptacja, dystansowanie się od myśli i podejmowanie działań zgodnych z wartościami. Podobnie jak w przypadku CBT, skuteczność ACT w leczeniu lęku jest potwierdzona badaniami naukowymi. Warto zastanowić się, które z tych podejść bardziej do Pani przemawia.
Wszystkiego dobrego!
Jakub Redo
Emilia Sokołowska-Malec
Dzień dobry,
Rozumiem, że nadszedł taki moment w Pani życiu, w którym dotychczasowe sposoby radzenia sobie z problemem okazały się niewystarczające i w związku z tym rozważa Pani podjęcie leczenia - być może do tej pory czuła Pani, że nie jest to aż tak bardzo potrzebne.
Można powiedzieć, że objaw stanowi wierzchołek góry lodowej a przyczyna znajduje się głębiej i ma bardziej złożony charakter niż sam symptom. Proces psychoterapii poprzedza tzw etap konsultacyjny - zwykle są to od 2-3 spotkań, w czasie których psychoterapeuta zbiera dokładny wywiad od pacjenta i dopiero na jego podstawie, w podsumowaniu, przedstawia wstępne rozumienie problemu pacjenta (tzw. diagnozę psychoterapeutyczną) oraz rekomenduje lub nie podjęcie psychoterapii.
Zgodnie z moją wiedzą i doświadczeniem szczególnie pomocna może okazać się psychoterapia o charakterze wglądowym - np. psychodynamiczna. Zakłada ona, że pozbycie się symptomu jest "skutkiem ubocznym" psychoterapii, której głównym założeniem jest dotarcie i usunięcie przyczyny zgłaszanych problemów - daje to szanse na trwałe pozbycie się problemu oraz na to, że problem nie powróci za jakiś czas pod postacią innego symptomu.
Pozdrawiam Panią i życzę powodzenia.
Emilia Sokołowska-Malec
Iwona Kamieńska
Pani Magdo. To, że postanowiła Pani coś z tym zrobić już samo w sobie świadczy o tym, że jest Pani na dobrej drodze do przejęcia kontroli :) Jest cały katalog skutecznych sposobów na radzenie sobie z lękiem utrudniającym funkcjonowanie. Sprawdzone, skuteczne metody stosowane są w różnych podejściach. Warto spróbować w którym podejściu i z jakim terapeutą czujemy się bezpiecznie i dobrze. To trochę tak jak z wyborem trenera, lekarza, stylisty... Czasem trzeba spróbować pracy z kilkoma specjalistami i finalnie zdecydować się na tego, z którym pracuje nam się najlepiej. Badania naukowe wskazują na bardzo wysoką skuteczność terapii poznawczo-behawioralnej w przypadku zaburzeń lękowych. Podejście to jednak nie wszystko - bardzo ważna jest także relacja pomiędzy terapeutą a pacjentem, a to, jaka ona będzie, to już zależy głównie od Człowieka, do którego Pani trafi i oczywiście od Pani.
Mariia Sirizinska
Witam,
Unikanie ludzi i ciągle zmartwienia mogą być objawami różnych procesów. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się objawów jest precyzyjna diagnostyka i usuwanie przyczyny. Analiza transakcyjna ma w sobie instrumenty i metodyki dla zrozumienia i uświadomienia myśli, uczuć i zachowania oraz wzmacnianiu przemyślanego i świadomego wyboru zachowania dla ulepszenia jakości życia psychicznego.
Analizując Pani strach o złym wyborze , można zobaczyć, że Pani pomyślała o przyszłości i odczuła strach, którego zadaniem jest mobilizacja do działań dla zapewnienia poczucia bezpieczeństwa, co Pani i zrobiła napisawszy ten komentarz.
Z poważaniem, Mariia Sirizinska
Nadal nie znasz odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie?
Umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów!
Dobierz psychologaZobacz podobne
Mam takie dni, że często czuję się, jakby moje życie straciło sens, a wątpliwości dotyczące moich celów nie dają mi spokoju. Ten cały kryzys egzystencjalny sprawia, że rzeczy, które kiedyś robiłem z automatu, teraz wydają się bez sensu.
Często myślę: 'po co ja to w ogóle robię?' i br
Coraz częściej zauważam, że moja córka naprawdę boi się chodzić do szkoły, co mnie martwi. Każdego ranka ten lęk wydaje się rosnąć, a próby uspokojenia pomagają tylko na krótko.
Rozmawiałam z dzieckiem o jej uczuciach i obawach, ale często się wycofuje albo mówi, że nie wie dokładnie
Dzień dobry, mam prawie 25 lat, mam fobię społeczną od dziecka, doświadczam epizodów depresyjnych, mam część symptomów agorafobii, od półtora roku zaczęłam doświadczać ataków paniki i stają się one częstsze, częściej się samookaleczam, do tego prawdopodobnie mam zaburzenie osobowości borderline (
Dzień dobry. Mam problem z rozmową z bliskimi na poważne tematy. Nie umiem prosić o pomoc, wyrażać swoje uczucia, często nie potrafię powiedzieć, dlaczego zrobiłem coś tak, a nie inaczej, zamazuje w pamięci argumenty i przykłady dotyczące tego, co mnie nurtuje, co mi przeszkadza, a boję się porus
Hej, mam pewien problem.
Od jakiegoś czasu zmagam się z takim lękiem przed przestrzeniami otwartymi, że każda próba wyjścia z domu to dla mnie ogromny stres. Gdy tylko pomyślę, że muszę wyjść na zakupy albo spotkać się z przyjaciółmi w parku, ogarnia mnie panika. Czuję, jakby mój świ
Zaczynam coraz częściej odczuwać wielki lęk związany z myśleniem o starości, który mnie paraliżuje.
Gdy tylko pojawia się temat przemijania, czuję się bezsilny i zaniepokojony. Ten bezpośredni strach przed starzeniem się zaczyna naprawdę wpływać na moje codzienne życie.
Mam pewien problem z moim synem, który ma 15 lat.
Widzę, że często jest przygnębiony i zestresowany.
Kiedy z nim rozmawiam, wychodzi na to, że czuje się pod dużą presją ze strony rówieśników i boi się, że nie spełni oczekiwań innych. Z jednej strony chce być akceptowany
Dzień dobry.
Jak rozpoznać czy ktoś ma narcystyczną osobowość, czy może jest to ktoś o unikającym stylu więzi?
Jakie są znaczące różnice i podobieństwa między unikającym stylem więzi a osobowością narcystyczną?
Pozdrawiam
Byłam ostatnio w takiej sytuacji, że niespodziewanie dostałam ataku paniki, i to w naprawdę nieoczekiwanym momencie.
Było to w sklepie, stojąc przy półce, nagle poczułam przerażający lęk, serce zaczęło łomotać, a ręce mi zadrżały.
Miałam wrażenie, że wszystko wokół jest
W ostatnim czasie doszłam do wniosku, że pandemia mocno zwiększyła mój lęk społeczny. Każde wyjście z domu, nawet do sklepu, albo na spacer, stresuje mnie niesamowicie.
Czasem myślę o najgorszym scenariuszu, jakbym przy każdym kontakcie z inną osobą spodziewała się katastrofy. <
Od dłuższego czasu mierzę się z codziennymi wyzwaniami, które przez moje borderline osobowościowe stają się naprawdę skomplikowane. Czuję się jak na emocjonalnej huśtawce – od euforii po totalną rozpacz w kilka sekund.
Każda rozmowa potrafi być jak chodzenie po polu minowym, a moje r
Często łapię się na tym, że moje życie nie rozwija się tak, jak sobie kiedyś wyobrażałam. Coraz częściej myślę o tym, co do tej pory osiągnęłam i czy to wystarcza, wydaje mi się, że nie.
Te myśli mnie przytłaczają. Zaczęłam unikać sytuacji, które kiedyś były dla mnie zwyczajne, bo bo
Mamy problem, z którym widzę, że boryka się mój syn.
Chyba coraz bardziej unika sytuacji, które kiedyś go nie stresowały. Każde wyjście do szkoły czy spotkanie z rówieśnikami to dla niego spory spadek nastroju i nie do końca wiem, co mogę zrobić, żeby go wesprzeć.
Próbuję być
Dzień dobry,
Mam zaburzenie lękowe, chodzę od 1,5 roku na psychoterapię Gestalt. Jest to pełnopłatna terapia.
Dodatkowo od kilku miesięcy stosuje farmakoterapię.
Moje zaburzenie jest bardzo silne i połączone z objawami somatycznymi. Zauważyłem, że terapia raz w ty
Dzień dobry,
co zrobić przy ogromnym lęku przed braniem leków?
Lekarz psychiatra wypisał mi leki przeciw OCD i lękowi towarzyszącemu temu stanowi (sertralina, a dokładniej Asentra), ale ja bardzo boję się je wziąć, a niestety muszę zacząć od jutra. Nie wyjaśnił mi nawet
Dzień dobry, czy psychosomatykę przy zaburzeniach lękowych i zespole depersonalizacji-derealizacji (przewlekłe uczucie gorączki, biegunka, wymioty, duszności, bóle mięśni, bóle gardła i ogólnie chroniczne zmęczenie) można wyleczyć całkowicie farmakoterapią?
Są na to jakieś dowody, potw