Left ArrowWstecz

Nie wiem, który typ terapii wybrać - zmagam się z lękiem od kilku lat...

Witam wszystkich... zmagam się z lękiem już od kilku lat i dopiero teraz postanowiłam coś z tym zrobić. Ten lęk dosłownie przejmuje kontrolę nad moim życiem – unikam spotkań, znajomych, boję się robić rzeczy, które kiedyś były dla mnie normalne 😞 Znajomi mówią, że powinnam iść na terapię, ale nie wiem, którą wybrać... Słyszałam o różnych metodach, np. terapii poznawczo-behawioralnej, ale też innych podejściach. Macie jakieś doświadczenia? Która terapia najlepiej pomaga na takie objawy, jak unikanie ludzi i ciągłe zmartwienia? Boję się, że wybiorę źle i to mi wcale nie pomoże 😣
User Forum

Magda

w zeszłym miesiącu
Jakub Redo

Jakub Redo

Dzień dobry!

Pani Magdo, istnieje wiele skutecznych metod leczenia lęku, a wybór konkretnej zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Terapia poznawczo-behawioralna jest rzeczywiście jednym z najczęściej rekomendowanych podejść. Skupia się ona na identyfikacji negatywnych myśli oraz zachowań, które podtrzymują lęk. Oprócz tego w trakcie terapii uczy się Pani kwestionować te myśli i zastępować bardziej realistycznymi. CBT obejmuje również techniki relaksacyjne i stopniowe oswajanie z sytuacjami lękotwórczymi.

Z mojego doświadczenia zalecam Pani również terapię akceptacji i zaangażowania (ACT). W jej trakcie uczy się Pani kilku elementów elastyczności psychologicznej, takich jak ważność, akceptacja, dystansowanie się od myśli i podejmowanie działań zgodnych z wartościami. Podobnie jak w przypadku CBT, skuteczność ACT w leczeniu lęku jest potwierdzona badaniami naukowymi. Warto zastanowić się, które z tych podejść bardziej do Pani przemawia.

Wszystkiego dobrego!
Jakub Redo

w zeszłym miesiącu
Emilia Sokołowska-Malec

Emilia Sokołowska-Malec

Dzień dobry,

Rozumiem, że nadszedł taki moment w Pani życiu, w którym dotychczasowe sposoby radzenia sobie z problemem okazały się niewystarczające i w związku z tym rozważa Pani podjęcie leczenia - być może do tej pory czuła Pani, że nie jest to aż tak bardzo potrzebne. 

Można powiedzieć, że objaw stanowi wierzchołek góry lodowej a przyczyna znajduje się głębiej i ma bardziej złożony charakter niż sam symptom.  Proces psychoterapii poprzedza tzw etap konsultacyjny - zwykle są to od 2-3 spotkań, w czasie których psychoterapeuta zbiera dokładny wywiad od pacjenta i dopiero na jego podstawie, w podsumowaniu, przedstawia wstępne rozumienie problemu pacjenta (tzw. diagnozę psychoterapeutyczną) oraz rekomenduje lub nie podjęcie psychoterapii. 

Zgodnie z moją wiedzą i doświadczeniem szczególnie pomocna może okazać się psychoterapia o charakterze wglądowym - np. psychodynamiczna. Zakłada ona, że pozbycie się symptomu jest "skutkiem ubocznym" psychoterapii, której głównym założeniem jest dotarcie i usunięcie przyczyny zgłaszanych problemów - daje to szanse na trwałe pozbycie się problemu oraz na to, że problem nie powróci za jakiś czas pod postacią innego symptomu. 

Pozdrawiam Panią i życzę powodzenia.

Emilia Sokołowska-Malec

 

w zeszłym miesiącu
Iwona Kamieńska

Iwona Kamieńska

Pani Magdo. To, że postanowiła Pani coś z  tym zrobić już samo w sobie świadczy o tym, że jest Pani na dobrej drodze do przejęcia kontroli :) Jest cały katalog skutecznych sposobów na radzenie sobie z lękiem utrudniającym funkcjonowanie. Sprawdzone, skuteczne metody stosowane są w różnych podejściach. Warto spróbować w którym podejściu i z jakim terapeutą czujemy się bezpiecznie i dobrze. To trochę tak jak z wyborem trenera, lekarza, stylisty... Czasem trzeba spróbować pracy z kilkoma specjalistami i finalnie zdecydować się na tego, z którym pracuje nam się najlepiej.  Badania naukowe wskazują na bardzo wysoką skuteczność terapii poznawczo-behawioralnej w przypadku zaburzeń lękowych. Podejście to jednak nie wszystko - bardzo ważna jest także relacja pomiędzy terapeutą a pacjentem, a to, jaka ona będzie, to już zależy głównie od Człowieka, do którego Pani trafi i oczywiście od Pani. 

w zeszłym miesiącu
Mariia Sirizinska

Mariia Sirizinska

Witam, 

Unikanie ludzi i ciągle zmartwienia mogą być objawami różnych procesów. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się objawów jest precyzyjna diagnostyka i usuwanie przyczyny.  Analiza transakcyjna ma w sobie instrumenty i metodyki dla zrozumienia i uświadomienia myśli, uczuć i zachowania oraz wzmacnianiu przemyślanego i świadomego wyboru zachowania dla ulepszenia jakości życia psychicznego. 

Analizując Pani strach o złym wyborze , można zobaczyć, że Pani pomyślała o przyszłości i odczuła strach, którego zadaniem jest mobilizacja do działań dla zapewnienia poczucia bezpieczeństwa, co Pani i zrobiła napisawszy ten komentarz.  

Z poważaniem, Mariia Sirizinska

 

w zeszłym miesiącu

Nadal nie znasz odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie?

Umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów!

Dobierz psychologaArrowRight

Zobacz podobne

Jak opanować nagłe wybuchy złości i poprawić relacje w życiu prywatnym i zawodowym?
Cześć, jestem Facetem mam 38L, właśnie uczęszczam drugi raz na intensywną indywidualną psychoterapię(CBT + Schematy) uważam że mam świetnego terapeutę. Obecnie chodzę drugi miesiąc. Wcześniej, ponad 4 lata temu uczęszczałem na psychoterapię CBT przez 1,5 r. za krótko. Odtworzyłem schematy kilkakrotn
Jak radzić sobie z OCD: Wyzwania leczenia SSRI i psychoterapii
Dzień dobry, od około 2 tygodni przyjmuję leki z grupy SSRI na OCD, choruję na nie od wielu lat ale dopiero przez ostatnie około 2 lata przyjęło największe nasilenie. Uczęszczam też na psychoterapię. Problem jest taki, że nie wierzę w to, że mogę całkowicie wyzdrowieć. Po tym jak zaczęłam przyjmować
Jak poradzić sobie z kryzysem egzystencjalnym i odnaleźć sens życia?

Mam takie dni, że często czuję się, jakby moje życie straciło sens, a wątpliwości dotyczące moich celów nie dają mi spokoju. Ten cały kryzys egzystencjalny sprawia, że rzeczy, które kiedyś robiłem z automatu, teraz wydają się bez sensu. 

Często myślę: 'po co ja to w ogóle robię?' i br

Jak wspierać dziecko z lękiem przed szkołą?

Coraz częściej zauważam, że moja córka naprawdę boi się chodzić do szkoły, co mnie martwi. Każdego ranka ten lęk wydaje się rosnąć, a próby uspokojenia pomagają tylko na krótko. 

Rozmawiałam z dzieckiem o jej uczuciach i obawach, ale często się wycofuje albo mówi, że nie wie dokładnie

Fobia społeczna, ataki paniki i lęk przed lekami - jak sobie poradzić?

Dzień dobry, mam prawie 25 lat, mam fobię społeczną od dziecka, doświadczam epizodów depresyjnych, mam część symptomów agorafobii, od półtora roku zaczęłam doświadczać ataków paniki i stają się one częstsze, częściej się samookaleczam, do tego prawdopodobnie mam zaburzenie osobowości borderline (

Problem z wyrażaniem uczuć i komunikacją w związku - jak sobie poradzić?

Dzień dobry. Mam problem z rozmową z bliskimi na poważne tematy. Nie umiem prosić o pomoc, wyrażać swoje uczucia, często nie potrafię powiedzieć, dlaczego zrobiłem coś tak, a nie inaczej, zamazuje w pamięci argumenty i przykłady dotyczące tego, co mnie nurtuje, co mi przeszkadza, a boję się porus

Lęk przed otwartymi przestrzeniami - jak sobie pomóc?

Hej, mam pewien problem. 

Od jakiegoś czasu zmagam się z takim lękiem przed przestrzeniami otwartymi, że każda próba wyjścia z domu to dla mnie ogromny stres. Gdy tylko pomyślę, że muszę wyjść na zakupy albo spotkać się z przyjaciółmi w parku, ogarnia mnie panika. Czuję, jakby mój świ

Lęk przed starością - jak sobie radzić?

Zaczynam coraz częściej odczuwać wielki lęk związany z myśleniem o starości, który mnie paraliżuje. 

Gdy tylko pojawia się temat przemijania, czuję się bezsilny i zaniepokojony. Ten bezpośredni strach przed starzeniem się zaczyna naprawdę wpływać na moje codzienne życie. 

Samotność i brak wsparcia w opiece nad chorym członkiem rodziny, problemy finansowe i brak motywacji do życia
Nie wiem co robić jestem samotna mieszkam z chorym członkiem rodziny który potrzebuje wsparcia,ja również potrzebuje ale nie mam z kim nawet pogadać wyżalić się ,problemy finansowe sprawiły że sama potrzebuje pomocy ale nie wiem do kogo się zwrócić o pomoc,od jakiegoś czasu źle się czuję nie wychodz
Jak pomóc 15-latkowi z przygnębieniem i stresem spowodowanym presją rówieśników i oczekiwaniami

Mam pewien problem z moim synem, który ma 15 lat. 

Widzę, że często jest przygnębiony i zestresowany. 

Kiedy z nim rozmawiam, wychodzi na to, że czuje się pod dużą presją ze strony rówieśników i boi się, że nie spełni oczekiwań innych. Z jednej strony chce być akceptowany

Jak rozpoznać narcystyczną osobowość vs unikający styl więzi - różnice i podobieństwa

Dzień dobry. 

Jak rozpoznać czy ktoś ma narcystyczną osobowość, czy może jest to ktoś o unikającym stylu więzi? 

Jakie są znaczące różnice i podobieństwa między unikającym stylem więzi a osobowością narcystyczną? 

Pozdrawiam

Jak radzić sobie z atakami paniki?

Byłam ostatnio w takiej sytuacji, że niespodziewanie dostałam ataku paniki, i to w naprawdę nieoczekiwanym momencie. 

Było to w sklepie, stojąc przy półce, nagle poczułam przerażający lęk, serce zaczęło łomotać, a ręce mi zadrżały. 

Miałam wrażenie, że wszystko wokół jest

Jak radzić sobie z nasilonym lękiem społecznym po pandemii?

W ostatnim czasie doszłam do wniosku, że pandemia mocno zwiększyła mój lęk społeczny. Każde wyjście z domu, nawet do sklepu, albo na spacer, stresuje mnie niesamowicie. 

Czasem myślę o najgorszym scenariuszu, jakbym przy każdym kontakcie z inną osobą spodziewała się katastrofy. <

Jak radzić sobie z borderline: strategie na impulsywność i ekstremalne emocje

Od dłuższego czasu mierzę się z codziennymi wyzwaniami, które przez moje borderline osobowościowe stają się naprawdę skomplikowane. Czuję się jak na emocjonalnej huśtawce – od euforii po totalną rozpacz w kilka sekund. 

Każda rozmowa potrafi być jak chodzenie po polu minowym, a moje r

Jak radzić sobie z lękiem i kryzysem wieku średniego?

Często łapię się na tym, że moje życie nie rozwija się tak, jak sobie kiedyś wyobrażałam. Coraz częściej myślę o tym, co do tej pory osiągnęłam i czy to wystarcza, wydaje mi się, że nie. 

Te myśli mnie przytłaczają. Zaczęłam unikać sytuacji, które kiedyś były dla mnie zwyczajne, bo bo

Jak wspierać dziecko z lękami?

Mamy problem, z którym widzę, że boryka się mój syn.

Chyba coraz bardziej unika sytuacji, które kiedyś go nie stresowały. Każde wyjście do szkoły czy spotkanie z rówieśnikami to dla niego spory spadek nastroju i nie do końca wiem, co mogę zrobić, żeby go wesprzeć. 

Próbuję być

Czy dobrym pomysłem jest uczęszczać na dwie terapie jednocześnie? NFZ i prywatnie

Dzień dobry,

Mam zaburzenie lękowe, chodzę od 1,5 roku na psychoterapię Gestalt. Jest to pełnopłatna terapia. 

Dodatkowo od kilku miesięcy stosuje farmakoterapię. 

Moje zaburzenie jest bardzo silne i połączone z objawami somatycznymi. Zauważyłem, że terapia raz w ty

Jak pokonać lęk przed rozpoczęciem terapii lekami na OCD?

Dzień dobry, 

co zrobić przy ogromnym lęku przed braniem leków? 

Lekarz psychiatra wypisał mi leki przeciw OCD i lękowi towarzyszącemu temu stanowi (sertralina, a dokładniej Asentra), ale ja bardzo boję się je wziąć, a niestety muszę zacząć od jutra. Nie wyjaśnił mi nawet

Jak podnieść samoocenę po traumie z dzieciństwa związanej z gnębieniem?
Jak poradzić sobie z myślami, że nie można podnieść swojej samooceny (która jest na poziomie dna i 3 metrów mułu), skoro w dzieciństwie było się gnębionym?
Czy farmakoterapia może wyleczyć psychosomatykę przy zaburzeniach lękowych i depersonalizacji?

Dzień dobry, czy psychosomatykę przy zaburzeniach lękowych i zespole depersonalizacji-derealizacji (przewlekłe uczucie gorączki, biegunka, wymioty, duszności, bóle mięśni, bóle gardła i ogólnie chroniczne zmęczenie) można wyleczyć całkowicie farmakoterapią? 
Są na to jakieś dowody, potw