W jaki sposób powinnam powiedzieć córce, że tata zostawił nas i mieszka z inną kobietą?
Nina

Izabela Czak-Kunert
Dzień dobry,
To bardzo trudna sytuacja, ale szczerość i delikatność są tutaj kluczowe. Ważne jest, aby dostosować przekaz do wieku i zrozumienia córki. Musi być Pani również gotowa odpowiedzieć na pytania, które mogą się pojawić. Warto podkreślać, że córka jest kochana i że oboje rodzice nadal będą dla niej obecni, choć w inny sposób. Ważne jest, aby stworzyć przestrzeń, w której córka może wyrazić swoje uczucia i pytania.
Proszę pamiętać, że będzie to proces i może wymagać czasu, by córka w pełni zrozumiała sytuację. Wsparcie i zapewnianie o swojej miłości mogą okazać się kluczowe.
Pozdrawiam

Irena Kalużna-Stasik
Dzień dobry,
Być może potrzebuje Pani się udać po wsparcie do psychologa? Aby móc sobie się przygotować do tak trudnej rozmowy, która może w Pani też budzić dużo trudnych emocji. Ta sytuacja wymaga spokoju, cierpliwości i dużego zrozumienia dla córki. A pani, jeżeli nie ma teraz zasobów na to, może być bardzo trudno, gdyż dla Pani ta sytuacja jest kryzysowa. Zachęcam to rozważyć i się przygotować do tego na spokojnie. Jeszcze też jest pytanie: ile córka ma lat? Jeżeli jest w wieku dojrzewania, który jest sam w sobie bardzo wymagający i trudny, to też być może potrzebuje szczególnej troski i wsparcia w tak kryzysowej sytuacji.
Życzę dużo siły aby mogła Pani zaopiekować sobą i córką!
Irena Kalużna-Stasik - psycholog

Katarzyna Waszak
Dzień dobry!
Dla dziecka z pewnością będzie to bardzo trudna informacja. Istotne jest, żeby dziecku przekazać, że rozstanie jest na linii mąż-żona, a jako rodzice będziecie je nadal kochać. Być może w córce pojawi się poczucie winy, tak czasem bywa, proszę ją zapewniać, że to nie jej wina.
Jeśli zaobserwuje Pani niepokojące sygnały, np. wzmożony lęk u dziecka, moczenie nocne, obgryzanie paznokci, warto zapewnić mu wsparcie psychologiczne. Odejście ojca to strata, więc pojawi się proces żałoby.
Powodzenia
Katarzyna Waszak - psychoterapeuta

Justyna Czerniawska (Karkus)
Dzień dobry,
rozmowa z dzieckiem na taki temat jest trudnym zadaniem, które będzie wymagać delikatności, empatii oraz zrozumienia. Kluczową kwestią jest tutaj wiek dziecka, do którego trzeba będzie dostosować treść przekazu. Inaczej porozmawia Pani z 5latką a inaczej z 16latką. Na pewno musi Pani sama przygotować się emocjonalnie do tej rozmowy, tak aby nie obarczać dziecka swoimi doświadczeniami. Powinna Pani w sposób prosty oraz zrozumiały wytłumaczyć co się wydarzyło i jak teraz będzie wyglądać nowa rzeczywistość. Proszę postarać się unikać takich rzeczy jak oskarżenia, czy krytyki drugiego rodzica. Bardzo ważne będzie również zapewnienie dziecka o swoich wsparciu oraz miłości.
Pozdrawiam serdecznie,
Justyna Karkus - psycholog, psychoterapeuta

Katarzyna Kania-Bzdyl
Dzień dobry Pani Nino,
to zależy w jakim wieku jest córka i jakie ma kontakty z tatą.
Proszę pomyśleć o jednorazowych konsultacjach psychologicznych (tutaj na platformie są też darmowe) i razem z psychologiem przygotować się na taką rozmowę, opracować plan.
Prędzej czy później taka rozmowa musi się odbyć.
Pozdrawiam.

Nadal nie znasz odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie?
Umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów!
Dobierz psychologaZobacz podobne
Witam. Mąż znalazł nową kobietę. Oznajmił mi, że chce rozwodu.
Ja chce z nim porozmawiać, żeby uratować wszystko dla naszej córeczki oraz dla nas. A on się nie odzywa do mnie, tylko cały czas pisze z nią.