W jaki sposób powinnam powiedzieć córce, że tata zostawił nas i mieszka z inną kobietą?

Dzień dobry. W jaki sposób powinnam powiedzieć córce, że tata zostawił nas i mieszka z inną kobietą?

Nina

w zeszłym miesiącu
Izabela Czak-Kunert

Dzień dobry,

To bardzo trudna sytuacja, ale szczerość i delikatność są tutaj kluczowe. Ważne jest, aby dostosować przekaz do wieku i zrozumienia córki.  Musi być Pani również gotowa odpowiedzieć na pytania, które mogą się pojawić. Warto podkreślać, że córka jest kochana i że oboje rodzice nadal będą dla niej obecni, choć w inny sposób. Ważne jest, aby stworzyć przestrzeń, w której córka może wyrazić swoje uczucia i pytania.

Proszę pamiętać, że będzie to proces i może wymagać czasu, by córka w pełni zrozumiała sytuację. Wsparcie i zapewnianie o swojej miłości mogą okazać się kluczowe.

Pozdrawiam

w zeszłym miesiącu
Irena Kalużna-Stasik

Dzień dobry,

Być może potrzebuje Pani się udać po wsparcie do psychologa? Aby móc sobie się przygotować do tak trudnej rozmowy, która może w Pani też budzić dużo trudnych emocji. Ta sytuacja wymaga spokoju, cierpliwości i dużego zrozumienia dla córki. A pani, jeżeli nie ma teraz zasobów na to, może być bardzo trudno, gdyż dla Pani ta sytuacja jest kryzysowa. Zachęcam to rozważyć i się przygotować do tego na spokojnie. Jeszcze też jest pytanie: ile córka ma lat? Jeżeli jest w wieku dojrzewania, który jest sam w sobie bardzo wymagający i trudny, to też być może potrzebuje szczególnej troski i wsparcia w tak kryzysowej sytuacji.

Życzę dużo siły aby mogła Pani zaopiekować sobą i córką!

Irena Kalużna-Stasik - psycholog

w zeszłym miesiącu
Katarzyna Waszak

Dzień dobry!

Dla dziecka z pewnością będzie to bardzo trudna informacja. Istotne jest, żeby dziecku przekazać, że rozstanie jest na linii mąż-żona, a jako rodzice będziecie je nadal kochać. Być może w córce pojawi się poczucie winy, tak czasem bywa, proszę ją zapewniać, że to nie jej wina.

Jeśli zaobserwuje Pani niepokojące sygnały, np. wzmożony lęk u dziecka, moczenie nocne, obgryzanie paznokci, warto zapewnić mu wsparcie psychologiczne. Odejście ojca to strata, więc pojawi się proces żałoby.

Powodzenia

Katarzyna Waszak - psychoterapeuta

w zeszłym miesiącu
Justyna Czerniawska (Karkus)

Dzień dobry,

rozmowa z dzieckiem na taki temat jest trudnym zadaniem, które będzie wymagać delikatności, empatii oraz zrozumienia. Kluczową kwestią jest tutaj wiek dziecka, do którego trzeba będzie dostosować treść przekazu. Inaczej porozmawia Pani z 5latką a inaczej z 16latką. Na pewno musi Pani sama przygotować się emocjonalnie do tej rozmowy, tak aby nie obarczać dziecka swoimi doświadczeniami. Powinna Pani w sposób prosty oraz zrozumiały wytłumaczyć co się wydarzyło i jak teraz będzie wyglądać nowa rzeczywistość. Proszę postarać się unikać takich rzeczy jak oskarżenia, czy krytyki drugiego rodzica. Bardzo ważne będzie również zapewnienie dziecka o swoich wsparciu oraz miłości.

Pozdrawiam serdecznie,

Justyna Karkus - psycholog, psychoterapeuta

w zeszłym miesiącu
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry Pani Nino,

to zależy w jakim wieku jest córka i jakie ma kontakty z tatą.

Proszę pomyśleć o jednorazowych konsultacjach psychologicznych (tutaj na platformie są też darmowe) i razem z psychologiem przygotować się na taką rozmowę, opracować plan.

Prędzej czy później taka rozmowa musi się odbyć.

Pozdrawiam.

w zeszłym miesiącu