Dzień dobry, wydaje się, że w Pana sytuacji bardzo pomocna może okazać się psychoterapia, ale również warto postawić na szczerą rozmowę z drugą osobą. To idealna okazja do podzielenia się swoimi obawami, oczekiwaniami, ale przede wszystkim możliwość poznania drugiej osoby i sposób na budowanie głębokiej, opartej na zaufaniu więzi.
Pozdrawiam
Dzień dobry Panie Dominiku,
z tego, co Pan opisuje, wynika, że zmaga się Pan z wysokim poziomem lęku, który znajduje swoje ujście w sytuacjach relacyjnych. Przede wszystkim, warto by było nauczyć się zauważać myśli i je podważać. Proszę pamiętać, że myśli nie są faktami - jeśli pomyśli Pan "jestem mrówką", to wcale nie oznacza, że jest to prawda. Tak samo może być z myślami, które pojawiają się w kontekście Pańskiej partnerki. Aby lepiej zauważać swoje myśli, polecam wszelkiego rodzaju ćwiczenia uważnościowe, które pomogą Panu być "tu i teraz" (bez wybiegania w przyszłość i tworzenia czarnych scenariuszy). Jeśli jest Pan w psychoterapii, to polecam oprócz samych spotkań, zapisywać swoje myśli i podczas sesji omawiać je z terapeutą. Zalecałabym również zapoznanie się z literaturą dotyczącą lęku i relacji. Polecam m.in. "Bliskość i lęk. Jak budować lepsze relacje" autorstwa Marcina Matycha oraz "Lęk przed opuszczeniem" Michelle Skeen.
Pozdrawiam
Katarzyna Kordasińska
Dzień dobry,
Twoje pytanie o to, jak pracować nad zaufaniem i radzić sobie z myślami o ewentualnej zdradzie, jest bardzo ważne i zrozumiałe. Praca nad zaufaniem do drugiej osoby bywa trudna, szczególnie gdy towarzyszą jej obawy czy lęki. Istotne jest, aby zrozumieć, że te myśli mogą mieć różne źródła – czasami wynikają z naszych wewnętrznych doświadczeń, a niekoniecznie z rzeczywistego zachowania partnera.
W takich sytuacjach niezwykle pomocna może być terapia poznawczo-behawioralna (CBT), która pomaga zidentyfikować, zrozumieć i zmieniać wzorce myślenia, które mogą wywoływać niepokój. Dzięki CBT można nauczyć się rozpoznawać niekorzystne schematy myślenia i radzić sobie z nimi w konstruktywny sposób. Zachęcam Cię, abyś rozważył pracę nad tym obszarem właśnie w ramach terapii.
Oprócz spotkań terapeutycznych, istotne jest także przyglądanie się swoim myślom i emocjom na co dzień, co pozwoli Ci lepiej zrozumieć, jak reagujesz na różne sytuacje. Ważne, abyś nie zostawał z tym sam, ponieważ profesjonalne wsparcie może przynieść ulgę i pomóc w budowaniu silniejszych, zdrowszych relacji.
Dzień dobry Panie Dominiku
Pyta Pan o to w jaki sposób zwiększyć zaufanie do drugiej osoby i nie podążać za myślami, które "podpowiadają", że partnerka oszukuje lub zdradza Pana. Jako, że nie znam dokładnie Pana historii, to ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na tak postawione pytanie. Przede wszystkim warto jednak zastanowić się kiedy po raz pierwszy poczuł Pan, że coś może być nie tak i pojawiła się taka myśl, że Pana partnerka mogła nadużyć Pana zaufania? Czy wiązało się to z jakąś konkretną, realną sytuacją? Jeśli tak, to co wtedy Państwo wspólnie zrobiliście? Czy temat ten został jakoś zaopiekowany, czy mieliście szansę wspólnie to sobie wyjaśnić?
Pozdrawiam i życzę wytrwałości w dążeniu do umacniania wzajemnej relacji!
Paweł Cisowski
Można próbować radzić sobie samemu z wieloma myślami i lękami, ale gdy one są zbyt intensywne, uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie warto byłoby rozważyć rozpoczęcie terapii i przyjrzenia się tym myślom, emocjom i zachowaniom. Poza terapią warto szczerze porozmawiać z drugą osobą o tym jak się czujemy, jakie są myśli, skąd one się biorą, dlaczego nie możesz zaufać: czy to wcześniejsze doświadczenia, obraz siebie czy lęki? Warto skupić się na faktach a nie na naszej opinii czy przekonaniach. Można sobie zadać pytanie czy to co myślę to jest fakt, co za tym przemawia? Czy to co myślę to jest raczej moje przekonanie, opinia, wrażenie? co to o mnie/o drugiej osobie mówi?
Służę pomocą,
Edyta Kwiatkowska
Dobry wieczór Panie Dominiku,
Zaufanie buduje się stopniowo przez otwartą komunikację i obserwację działań partnerki, które potwierdzają jej uczciwość. Warto skupić się na faktach, a nie na domysłach. Gdy pojawiają się myśli o oszustwie, można zastosować techniki takie jak racjonalne myślenie – proszę zastanowić się, czy ma Pan konkretne dowody czy tylko obawy i leki. Praktyka uważności może pomóc w zauważaniu tych myśli bez podążania za nimi. Poza tym ważne jest rozwijanie pewności siebie i pracy nad poczuciem własnej wartości, co może zmniejszyć obawy o zdradę. Rozmowy z partnerką o swoich uczuciach bez oskarżeń mogą również budować zaufanie.
Życzę wszystkiego dobrego,
Anastazja Zawiślak