Jak sobie radzić z przewlekłym stresem?

Jakub Redo

Dzień dobry!

Stres jest naturalną reakcją organizmu na trudne sytuacje, chociaż rozumiem że w Pana/Pani sytuacji bardziej przeszkadza niż pomaga.

Warto na początku zastanowić się dlaczego w konkretnych sytuacjach się stresuję? Jakie myśli i przekonania pojawiają się w tych momentach? Odpowiedzi na te pytania są często pierwszym krokiem do zmiany.

W krótkoterminowej perspektywie pomocne mogą być techniki oddechowe, jak np. oddychanie pudełkowe. W dłuższym terminie warto rozwijać akceptację. Nie chodzi o to, aby polubić stres, ale raczej zauważyć jego obecność i (paradoksalnie) pozwolić mu być. Z czasem taka postawa może przyczynić się do obniżenia objawów.

Wszystkiego dobrego!
Jakub Redo

przedwczoraj
Sylwia Anglart

Dobry wieczór,

to pytanie jest bardzo szerokie. Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym ten stres jest spowodowany.  Co jest najmniejszym krokiem, który pozwoli wyjść ze stanu przewlekłego stresu? Warto zacząć od małych zmian w codzienności (jeżeli jest to możliwe). Sposobów na obniżenie poziomu stresu jest bardzo dużo: aktywność fizyczna, hobby, spędzanie czas z życzliwymi osobami, psychoterapia, grupa wsparcia, praca z ciałem np. joga, medytacja, minduflness i wiele wiele innych. Jeśli samem trudno jest wyjść z błędnego koła stresu warto skorzysta z pomocy specjalisty np. psychologa i zastanowić się co może być pomocne w tym konkretnym przypadku. Trzymam mocno kciuki i serdecznie pozdrawiam.

Z wyrazami szacunku,

Sylwia Anglart

przedwczoraj
Katarzyna Kania-Bzdyl

Cześć,

Radzenie sobie z przewlekłym stresem wymaga świadomego podejścia do zarządzania emocjami, ciałem i umysłem. Oto kilka skutecznych strategii:

1. Techniki relaksacyjne

Oddychanie głębokie: Głębokie, świadome oddychanie (np. technika 4-7-8: wdech przez 4 sekundy, zatrzymanie oddechu na 7 sekund, wydech przez 8 sekund) pomaga uspokoić układ nerwowy.

Medytacja: Regularna praktyka medytacji (np. mindfulness) pomaga wyciszyć umysł i zmniejszyć reakcje na stres.

Progresywna relaksacja mięśni: Polega na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych grup mięśni, co pomaga zredukować napięcie fizyczne.

2. Aktywność fizyczna

Ćwiczenia: Bieganie, spacery, pływanie czy taniec poprawiają nastrój dzięki uwalnianiu endorfin i redukują poziom kortyzolu (hormonu stresu).

3. Zdrowe nawyki żywieniowe

Zbilansowana dieta: Unikaj nadmiaru kofeiny, cukru i przetworzonych produktów, które mogą zwiększać lękliwość i wyczerpanie. Włącz więcej owoców, warzyw, pełnoziarnistych produktów i zdrowych tłuszczów (np. orzechy, awokado).

Regularne posiłki: Stabilny poziom cukru we krwi może zapobiegać gwałtownym wahaniom nastroju i energii.

4. Zarządzanie czasem i priorytetami

Planowanie: Organizacja zadań i codziennego życia pomaga zmniejszyć uczucie przytłoczenia. Zidentyfikuj priorytety i podziel większe zadania na mniejsze, bardziej osiągalne kroki.

Delegowanie: Staraj się nie brać na siebie więcej, niż możesz znieść. Delegowanie obowiązków zmniejsza presję.

5. Wsparcie społeczne

Rozmowy z bliskimi: Dzielenie się swoimi emocjami z przyjaciółmi lub rodziną pomaga lepiej zrozumieć i złagodzić napięcia.

Terapia: Jeśli stres staje się przytłaczający, wsparcie terapeuty może pomóc w radzeniu sobie z emocjami i wypracowaniu strategii zarządzania stresem.

6. Hobby i czas dla siebie

Czas na pasje: Regularne angażowanie się w aktywności, które sprawiają przyjemność (np. rysowanie, gotowanie, czytanie), odwraca uwagę od stresu i daje przestrzeń do odprężenia.

7. Sen

Regularność: Staraj się spać 7-9 godzin dziennie. Sen jest kluczowy dla regeneracji i redukcji stresu.

Rutyna przed snem: Ogranicz korzystanie z urządzeń elektronicznych przed snem, stwórz kojący rytuał wieczorny (np. kąpiel, czytanie książki) i utrzymuj regularne godziny zasypiania.

8. Unikanie stresorów

Ograniczenie ekspozycji na negatywne bodźce: Ogranicz konsumpcję informacji z mediów, zwłaszcza jeśli są one źródłem niepokoju.

9. Perspektywa i akceptacja

Zmiana myślenia: Skup się na tym, co możesz kontrolować, a zaakceptuj to, co leży poza twoją kontrolą. Warto wypracować pozytywną perspektywę, skupiając się na rozwiązaniach, a nie problemach.

Dziennik wdzięczności: Codzienne zapisywanie, za co jesteś wdzięczny, może pomóc zmniejszyć negatywne skutki stresu i poprawić nastrój.

Przewlekły stres jest wyzwaniem, ale wprowadzenie powyższych metod może pomóc w jego zmniejszeniu oraz poprawie ogólnej jakości życia.

Trzymam kciuki!

Katarzyna Kania-Bzdyl

przedwczoraj
Patryk Falerowski

Dzień dobry,

Zmaganie się z przewlekłym stresem może być naprawdę wyczerpujące, dlatego ważne jest, aby znaleźć metody, które przyniosą choć trochę ulgi. Jednym z efektywnych sposobów jest regularne praktykowanie technik relaksacyjnych. Medytacja, która pomaga skupić umysł i wyciszyć wewnętrzny dialog, może być świetnym wsparciem w codziennych zmaganiach. Dodatkowo, relaksacja Jacobsona, polegająca na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych grup mięśni, jest sprawdzoną metodą na redukcję napięcia w ciele i przywrócenie wewnętrznego spokoju.

Rozumiem, jak trudno jest funkcjonować w obliczu ciągłego stresu, zwłaszcza gdy nie ma czasu na odpoczynek. Czasem warto spróbować znaleźć chwilę dla siebie, nawet w napiętym grafiku – czy to na krótki spacer, czy moment ciszy z zamkniętymi oczami. Może to pomóc choć na chwilę oderwać się od bieżących trudności i odzyskać odrobinę wewnętrznej równowagi.

Jeśli jednak stres zaczyna zbyt mocno wpływać na Pani codzienne życie, warto skonsultować się z psychologiem, który pomoże dobrać odpowiednie metody radzenia sobie z nim.

Pozdrawiam,

Patryk Falerowski

przedwczoraj
Aleksandra Juszczyk-Kalina

Dzień dobry!

Technik radzenia sobie ze stresem jest wiele, często jednak ich działanie jest takie jak leku przeciwbólowego - znoszą ból, jednak nie radzą sobie z jego przyczyną. Jeśli czujesz, że stres jest przewlekły warto zastanowić się nad jego przyczyną i to z nią pracować. Dzięki temu można będzie efektywnie zmniejszyć stres na dłużej :).

Można to zrobić samemu lub podczas procesu psychoterapii. Chętnie pomogę w takim temacie.

Trzymam za Ciebie kciuki,

Aleksandra Juszczyk-Kalina

wczoraj
Edyta Kwiatkowska

Radzenie sobie z przewlekłym stresem to ważny krok w dbaniu o zdrowie psychiczne. Pierwszym krokiem jest zastanowienie się, co jest źródłem stresu. Czasami jest to związane z pracą, relacjami czy codziennymi obowiązkami, a innym razem może być trudniejsze do uchwycenia, np. długotrwałe napięcie emocjonalne.

Jest wiele sposobów radzenia sobie ze stresem ale nie ma jednego uniwersalnego, który działa na każdą osobę. Warto popróbować i zobaczyć co się sprawdza a co nie.

1.  Aktywność fizyczna, która sprawia przyjemność;

2. Techniki relaksacyjne, np. ćwiczenia oddechowe, medytacja czy joga,

3. Odpowiednie zarządzanie czasem, m.in. zorganizowanie dnia i ustalanie priorytetów,

4. Korzystanie z sieci wsparcia i rozmowa z bliskimi,

5.  Zadbanie o biologiczne potrzeby, jak jakościowy sen i zdrowa dieta;

6. Konsultacja psychologiczna wtedy, gdy stres jest długotrwały, intensywny i przeszkadza w funkcjonowaniu.

Służę pomocą, Edyta Kwiatkowska

17 godzin temu