Left ArrowWstecz

Lęki dotyczące przyszłych zdarzeń, paraliżują i utrudniają normalne funkcjonowanie.

Witam, mam 28 lat, od pewnego okresu (nie jestem w stanie sprecyzować jak długo, co najmniej kilka lat) mam problem z różnego rodzaju lękami. Cechą wspólną ww. lęków jest prognozowanie wystąpienia negatywnego zdarzenia, np. często mam myśli, że komuś z moim bliskich stanie coś złego, wyrzucą mnie z pracy (chociaż pracuję w tej firmie ponad 2 lata) lub doświadczę innej negatywnej sytuacji. Ogólnie zdaję sobie sprawę, że każdy człowiek ma jakieś lęki, jednak w moim przypadku powodują one paraliż i utrudniają normalne funkcjonowanie. Z uwagi na wyżej opisane doświadczenia, nie prowadzę przykładowo samochodu, ponieważ obawiam się, że będę mieć wypadek lub jakieś inne nieprzyjemne zdarzenie. Leczyłem się już u kilku psychologów, psychoterapeutów, jednak nie przyniosło to skutku. Powyższe objawy nie występują cały czasy, ani cykliczne, są bardziej spontaniczne w zależności od sytuacji. PS. Napisanie rzeczowego opisu zajęło mi bardzo dużo czasu, dlatego, że mam problem z wyrażaniem swoich emocji, doznań i zrozumieniem siebie.
User Forum

Michał

3 miesiące temu
Anna Ulatowska

Anna Ulatowska

Dzień dobry.

Podzielenie się tym doświadczeniem z pewnością było wymagające dla Pana, dziękuję, że Pan to zrobił. Przewlekłe stany lękowe jakie Pan opisuje znacznie wpływają na funkcjonowanie w życiu codziennym na każdej płaszczyźnie - czy to zawodowej czy osobistej. Opisuje Pan, że podejmował Pan psychoterapię - to aspekt który jest bardzo pomocny przy stanach lękowych, ale może warto byłoby spróbować psychoterapii w innej modalności niż dotychczas, a może to sama osoba terapeuty nie była dla Pana odpowiednia. Czasami znalezienie osoby z jaką nawiąże się dobrą relację terapeutyczną wymaga prób i poszukiwań. Zachęcam Pana do prób znalezienia terepeuty dla siebie. Przy nawracających lękach warto również skonsultować się z psychiatrą, który ma możliwość oceny zaawansowania powstałej trudności - być może niezbędna będzie farmakoterapia tak by w połączeniu z psychoterapią dać pożądany dla Pana efekt. 

Długotrwałe zmagania z lękiem bez wątpienia Pana wyczerpują. Zdarza się, że trzeba czasami długotrwałego procesu i szukania technik które będą najbardziej pomocne dla danej osoby - wydaje się, ze w Pana osobie tak właśnie jest. 

Pozdrawiam

Anna Ulatowska

3 miesiące temu
Aleksandra Sławińska-Martowicz

Aleksandra Sławińska-Martowicz

Dzień dobry Panie Michale,
To ważne, że poszukuje Pan pomocy i podjął Pan próbę napisania na portalu. Leczenie lęków jest często procesem długotrwałym. Czasem wymaga nawet połączenia psychoterapii wraz z farmakoterapią - wszystko aby mógł Pan wrócić do momentu, w którym nie będą one rządziły Pan życiem. Po Pana opisie, wyobrażam sobie, że doświadczanie opisanych lęków jest męczące i chciałby Pan uzyskać pomoc. Niestety nie ma „złotej rady”, którą można byłoby udzielić w ramach krótkiej odpowiedzi na portalu.

Ze swojej strony gorąco Pana zachęcam do poszukania wsparcia psychoterapeutycznego - może po prostu do tej pory nie trafił Pan na odpowiednią osobę. Żeby terapia zadziałała i żeby dobrze się Pan czuł w trakcie spotkań, najlepiej zwrócić uwagę zarówno na nurt terapeutyczny (są różne rodzaje - poniżej wklejam link do artykułu, w którym można zapoznać się z różnymi nurtami) ale i osoba, z którą miałby Pan rozmawiać - proszę sprawdzić kompetencje terapeuty, zapoznać się z jej opisem a także umówić na pierwsze spotkanie. Wyobrażam sobie, że może być ciężko się przekonać do kolejnego poszukiwania po paru nieudanych próbach, wierzę jednak, że chęć zawalczenia o siebie skłoni Pana do odnalezienia odpowiedniej osoby.

Jeśli lęki są bardzo silne, psychoterapeuta zapewne zachęci Pana również do wizyty u psychiatry. Proszę jednak pamiętać, że z badań wynika, że długoterminowo najskuteczniejsze jest połączenie farmakoterapii z psychoterapią :)

Tutaj się Pan może zapoznać z nurtami psychoterapii: https://twojpsycholog.pl/blog/nurty-w-psychoterapii

Mocno trzymam za Pana kciuki i głęboko wierzę, że znajdzie Pan siłę w sobie, by znaleźć odpowiednie wsparcie.

3 miesiące temu
Dominik Kupczyk

Dominik Kupczyk

Rozumiem, że zmaga się Pan z intensywnymi lękami, które wpływają na codzienne funkcjonowanie, a dotychczasowe terapie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Prognozowanie negatywnych zdarzeń, takich jak obawa o bezpieczeństwo bliskich, utrata pracy, czy też wypadki, może wywoływać poczucie paraliżu i izolacji. Tego typu lęki często są związane z głębszym poczuciem braku kontroli nad życiem lub strachem przed niepewnością.

Warto zastanowić się nad podejściem, które bardziej koncentruje się na nauce akceptacji tych lęków i zmianie sposobu reagowania na nie, zamiast próbować je całkowicie wyeliminować. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) może okazać się pomocna w radzeniu sobie z paraliżującymi myślami. To podejście uczy, jak obserwować swoje myśli bez angażowania się w nie, co może pomóc zmniejszyć ich wpływ na codzienne życie.

3 miesiące temu

Nadal nie znasz odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie?

Umów się na wizytę do jednego z naszych Specjalistów!

Dobierz psychologaArrowRight

Zobacz podobne

Jak pomóc 15-latkowi z przygnębieniem i stresem spowodowanym presją rówieśników i oczekiwaniami

Mam pewien problem z moim synem, który ma 15 lat. 

Widzę, że często jest przygnębiony i zestresowany. 

Kiedy z nim rozmawiam, wychodzi na to, że czuje się pod dużą presją ze strony rówieśników i boi się, że nie spełni oczekiwań innych. Z jednej strony chce być akceptowany

Jak rozpoznać narcystyczną osobowość vs unikający styl więzi - różnice i podobieństwa

Dzień dobry. 

Jak rozpoznać czy ktoś ma narcystyczną osobowość, czy może jest to ktoś o unikającym stylu więzi? 

Jakie są znaczące różnice i podobieństwa między unikającym stylem więzi a osobowością narcystyczną? 

Pozdrawiam

Jak radzić sobie z atakami paniki?

Byłam ostatnio w takiej sytuacji, że niespodziewanie dostałam ataku paniki, i to w naprawdę nieoczekiwanym momencie. 

Było to w sklepie, stojąc przy półce, nagle poczułam przerażający lęk, serce zaczęło łomotać, a ręce mi zadrżały. 

Miałam wrażenie, że wszystko wokół jest

Jak radzić sobie z nasilonym lękiem społecznym po pandemii?

W ostatnim czasie doszłam do wniosku, że pandemia mocno zwiększyła mój lęk społeczny. Każde wyjście z domu, nawet do sklepu, albo na spacer, stresuje mnie niesamowicie. 

Czasem myślę o najgorszym scenariuszu, jakbym przy każdym kontakcie z inną osobą spodziewała się katastrofy. <

Jak radzić sobie z borderline: strategie na impulsywność i ekstremalne emocje

Od dłuższego czasu mierzę się z codziennymi wyzwaniami, które przez moje borderline osobowościowe stają się naprawdę skomplikowane. Czuję się jak na emocjonalnej huśtawce – od euforii po totalną rozpacz w kilka sekund. 

Każda rozmowa potrafi być jak chodzenie po polu minowym, a moje r

Jak radzić sobie z lękiem i kryzysem wieku średniego?

Często łapię się na tym, że moje życie nie rozwija się tak, jak sobie kiedyś wyobrażałam. Coraz częściej myślę o tym, co do tej pory osiągnęłam i czy to wystarcza, wydaje mi się, że nie. 

Te myśli mnie przytłaczają. Zaczęłam unikać sytuacji, które kiedyś były dla mnie zwyczajne, bo bo

Jak wspierać dziecko z lękami?

Mamy problem, z którym widzę, że boryka się mój syn.

Chyba coraz bardziej unika sytuacji, które kiedyś go nie stresowały. Każde wyjście do szkoły czy spotkanie z rówieśnikami to dla niego spory spadek nastroju i nie do końca wiem, co mogę zrobić, żeby go wesprzeć. 

Próbuję być

Czy dobrym pomysłem jest uczęszczać na dwie terapie jednocześnie? NFZ i prywatnie

Dzień dobry,

Mam zaburzenie lękowe, chodzę od 1,5 roku na psychoterapię Gestalt. Jest to pełnopłatna terapia. 

Dodatkowo od kilku miesięcy stosuje farmakoterapię. 

Moje zaburzenie jest bardzo silne i połączone z objawami somatycznymi. Zauważyłem, że terapia raz w ty

Jak pokonać lęk przed rozpoczęciem terapii lekami na OCD?

Dzień dobry, 

co zrobić przy ogromnym lęku przed braniem leków? 

Lekarz psychiatra wypisał mi leki przeciw OCD i lękowi towarzyszącemu temu stanowi (sertralina, a dokładniej Asentra), ale ja bardzo boję się je wziąć, a niestety muszę zacząć od jutra. Nie wyjaśnił mi nawet

Jak podnieść samoocenę po traumie z dzieciństwa związanej z gnębieniem?
Jak poradzić sobie z myślami, że nie można podnieść swojej samooceny (która jest na poziomie dna i 3 metrów mułu), skoro w dzieciństwie było się gnębionym?
Czy farmakoterapia może wyleczyć psychosomatykę przy zaburzeniach lękowych i depersonalizacji?

Dzień dobry, czy psychosomatykę przy zaburzeniach lękowych i zespole depersonalizacji-derealizacji (przewlekłe uczucie gorączki, biegunka, wymioty, duszności, bóle mięśni, bóle gardła i ogólnie chroniczne zmęczenie) można wyleczyć całkowicie farmakoterapią? 
Są na to jakieś dowody, potw

Jak radzić sobie ze stresem i lękiem przed rozmowami z innymi ludźmi?

Dzień dobry,

jak radzić sobie ze stresem i lękiem przed kontaktem z ludźmi? Jestem osobą zamkniętą w sobie i nie potrafię swobodnie rozmawiać z ludźmi. Bardzo się stresuje, gdy mam z kimś porozmawiać paraliżuje mnie lęk. Często jest tak, że mam taką blokadę, że nie wiem co powiedzieć. Czuj

Jak radzić sobie z presją i blokadą słowną podczas prezentacji u pani dziekan?

Dzień dobry, na zajęciach z jednego przedmiotu u pani dziekan, czuję presję, że muszę jej przedstawić swoją pracę i wszystko co mam. Wtedy czuję blokadę słowną, zaczynam milczeć i czuję pracę swojego serca. 

Jak sobie z tym poradzić?

Podobną sytuację miałam w trzecim semestrze

Jak poradzić sobie z lękiem przed wyjściami męża i dbać o relację?

Witam, 

mój problem od zawsze i źródło wiecznych sprzeczek z mężem. Pochodzę z rodziny, gdzie ojciec nie miał kolegów, nie wychodził na przysłowiowe piwo. Mama też nie, nie pracowała. 

Wyszłam za mąż ponad 10 lat temu. Mąż domator. 

Czasami były jakieś wyjścia

Problemy z agresją, lękami i derealizacją u 16-latki: Jak sobie pomóc?

(bardzo przepraszam, że tak się rozpisałam. Może nie będzie chciało się komuś tego czytać, ale potrzebuję pomocy ) 

Witam,

mam za 3 miesiące 17 lat i mam problemy z agresją, jakieś działania impulsywne, pustkę derealizacja itp i straszne lęki. Chciałabym napisać o tych lękach,

Jak radzić sobie z zaburzeniami lękowymi i stresem w szkole? Problemy z terapią i wsparciem nauczycieli

Dzień dobry, 

zwracam się w sumie z paroma drobnymi problemami. 

Od ponad roku próbuje leczyć zaburzenia lękowe i jakoś to idzie. Niestety, ale chodzę jeszcze do szkoły, w której jestem przez to oceniana przez nauczycieli przez ich wizję na temat tego wszystkiego. Przez os

Dlaczego czuję lęk?
Dlaczego mam lęki?
Lęk, impulsywność i agresja – jak rozpoznać przyczynę?

Witam,

chcę wiedzieć, co mówią te objawy czy to jakieś zaburzenie? Borderline? Depresja? 

Nie, że chcę diagnozy, po prostu z ciekawości chcę opinii doświadczonych psychologów itp. 

Jak z państwa strony to wygląda? 

Objawy z tekstu: 

1. Psychi

Jak radzić sobie z nadmiernymi myślami i lękiem w związku?

Witam, 

od jakiegoś czasu zmagam się z bardzo intensywnymi, nadmiernymi myślami dotyczącymi mnie, moich uczuć, mojej partnerki oraz moich uczuć w relacji.

Potrafię przez 2 dni zastanawiać się nad swoimi uczuciami i już sobie wkręcić, że się wypalają, a nagle o poranku dnia trze

Nagły lęk i drżenie ciała przed snem - możliwe ataki paniki, jak sobie radzić do wizyty u psychiatry?

Od ok. 3 miesięcy zmagam się z takim problemem. 

Gdy położę się spać po ok. 2-3 minutach nagle zaczynam odczuwać taki silny lęk, zaczyna drżeć moim ciałem, serce szybko bije, czuje niepokój. Czuję jakbym była w innym świecie, nie wiem co się ze mną dzieje. Czy to mogą być ataki paniki