Lęki dotyczące przyszłych zdarzeń, paraliżują i utrudniają normalne funkcjonowanie.

Witam, mam 28 lat, od pewnego okresu (nie jestem w stanie sprecyzować jak długo, co najmniej kilka lat) mam problem z różnego rodzaju lękami. Cechą wspólną ww. lęków jest prognozowanie wystąpienia negatywnego zdarzenia, np. często mam myśli, że komuś z moim bliskich stanie coś złego, wyrzucą mnie z pracy (chociaż pracuję w tej firmie ponad 2 lata) lub doświadczę innej negatywnej sytuacji. Ogólnie zdaję sobie sprawę, że każdy człowiek ma jakieś lęki, jednak w moim przypadku powodują one paraliż i utrudniają normalne funkcjonowanie. Z uwagi na wyżej opisane doświadczenia, nie prowadzę przykładowo samochodu, ponieważ obawiam się, że będę mieć wypadek lub jakieś inne nieprzyjemne zdarzenie. Leczyłem się już u kilku psychologów, psychoterapeutów, jednak nie przyniosło to skutku. Powyższe objawy nie występują cały czasy, ani cykliczne, są bardziej spontaniczne w zależności od sytuacji. PS. Napisanie rzeczowego opisu zajęło mi bardzo dużo czasu, dlatego, że mam problem z wyrażaniem swoich emocji, doznań i zrozumieniem siebie.

Michał

3 tygodnie temu
Izabela Jakubowska

Dzień dobry. Może warto udać się do psychoterapeuty, aby poprzyglądać się uczuciom oraz zobaczyć źródło Pana lęków i zweryfikować rzeczywistość, jak ją Pan postrzega? Zastanawiające jest, że korzystał Pan z wielu specjalistów i nic to nie pomogło. Ciekawe jest jak Pan to rozumie? pozdrawiam serdecznie

3 tygodnie temu
Anna Ulatowska

Dzień dobry.

Podzielenie się tym doświadczeniem z pewnością było wymagające dla Pana, dziękuję, że Pan to zrobił. Przewlekłe stany lękowe jakie Pan opisuje znacznie wpływają na funkcjonowanie w życiu codziennym na każdej płaszczyźnie - czy to zawodowej czy osobistej. Opisuje Pan, że podejmował Pan psychoterapię - to aspekt który jest bardzo pomocny przy stanach lękowych, ale może warto byłoby spróbować psychoterapii w innej modalności niż dotychczas, a może to sama osoba terapeuty nie była dla Pana odpowiednia. Czasami znalezienie osoby z jaką nawiąże się dobrą relację terapeutyczną wymaga prób i poszukiwań. Zachęcam Pana do prób znalezienia terepeuty dla siebie. Przy nawracających lękach warto również skonsultować się z psychiatrą, który ma możliwość oceny zaawansowania powstałej trudności - być może niezbędna będzie farmakoterapia tak by w połączeniu z psychoterapią dać pożądany dla Pana efekt.

Długotrwałe zmagania z lękiem bez wątpienia Pana wyczerpują. Zdarza się, że trzeba czasami długotrwałego procesu i szukania technik które będą najbardziej pomocne dla danej osoby - wydaje się, ze w Pana osobie tak właśnie jest.

Pozdrawiam

Anna Ulatowska

3 tygodnie temu
Aleksandra Sławińska-Martowicz

Dzień dobry Panie Michale,
To ważne, że poszukuje Pan pomocy i podjął Pan próbę napisania na portalu. Leczenie lęków jest często procesem długotrwałym. Czasem wymaga nawet połączenia psychoterapii wraz z farmakoterapią - wszystko aby mógł Pan wrócić do momentu, w którym nie będą one rządziły Pan życiem. Po Pana opisie, wyobrażam sobie, że doświadczanie opisanych lęków jest męczące i chciałby Pan uzyskać pomoc. Niestety nie ma „złotej rady”, którą można byłoby udzielić w ramach krótkiej odpowiedzi na portalu.

Ze swojej strony gorąco Pana zachęcam do poszukania wsparcia psychoterapeutycznego - może po prostu do tej pory nie trafił Pan na odpowiednią osobę. Żeby terapia zadziałała i żeby dobrze się Pan czuł w trakcie spotkań, najlepiej zwrócić uwagę zarówno na nurt terapeutyczny (są różne rodzaje - poniżej wklejam link do artykułu, w którym można zapoznać się z różnymi nurtami) ale i osoba, z którą miałby Pan rozmawiać - proszę sprawdzić kompetencje terapeuty, zapoznać się z jej opisem a także umówić na pierwsze spotkanie. Wyobrażam sobie, że może być ciężko się przekonać do kolejnego poszukiwania po paru nieudanych próbach, wierzę jednak, że chęć zawalczenia o siebie skłoni Pana do odnalezienia odpowiedniej osoby.

Jeśli lęki są bardzo silne, psychoterapeuta zapewne zachęci Pana również do wizyty u psychiatry. Proszę jednak pamiętać, że z badań wynika, że długoterminowo najskuteczniejsze jest połączenie farmakoterapii z psychoterapią :)

Tutaj się Pan może zapoznać z nurtami psychoterapii: https://twojpsycholog.pl/blog/nurty-w-psychoterapii

Mocno trzymam za Pana kciuki i głęboko wierzę, że znajdzie Pan siłę w sobie, by znaleźć odpowiednie wsparcie.

3 tygodnie temu
Dominik Kupczyk

Rozumiem, że zmaga się Pan z intensywnymi lękami, które wpływają na codzienne funkcjonowanie, a dotychczasowe terapie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Prognozowanie negatywnych zdarzeń, takich jak obawa o bezpieczeństwo bliskich, utrata pracy, czy też wypadki, może wywoływać poczucie paraliżu i izolacji. Tego typu lęki często są związane z głębszym poczuciem braku kontroli nad życiem lub strachem przed niepewnością.

Warto zastanowić się nad podejściem, które bardziej koncentruje się na nauce akceptacji tych lęków i zmianie sposobu reagowania na nie, zamiast próbować je całkowicie wyeliminować. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) może okazać się pomocna w radzeniu sobie z paraliżującymi myślami. To podejście uczy, jak obserwować swoje myśli bez angażowania się w nie, co może pomóc zmniejszyć ich wpływ na codzienne życie.

3 tygodnie temu