Napięcia mięśni, które utrudniają mi skupienie się na pracy

Dzień dobry. Psycholog i jego farmakologia pomogą w takim problemie, skoro inni lekarze mówią, że nie są w stanie ? Chodzi o to, że cały czas mam napięte różne mięśnie pleców, ale problemem jest to, że przez to co 5 minut odczuwam konieczność wykonania ruchu tym mięśniem ... Czyli czuje spięcie karku to muszę chrupnąć szyją , czuję napięcie pod łopatką to muszę ruszyć ręka i tak co parę minut, przez co nie mogę usiedzieć dłużej niż 10 minut ,a mam pracę siedzącą , problemy z koncentracja itp... Obawiam się, że te napięcia spowodowane są bardziej w mojej głowie niż w mięśniach.

Kzkx

2 miesiące temu
Daniela Rivera

Dzień dobry,

z Pana wiadomości wynika, iż był Pan już na konsultacjach u różnych lekarzy. Brak efektów może wywoływać poczucie zmęczenia i zniechęcenia, ale to ważne, że mimo tego dalej szuka Pan możliwych rozwiązań.

Nawiązując do roli psychologa - nie przepisuje on farmakologii (tym zajmuje się psychiatra). Jeśli jednak był Pan już u wielu lekarzy i wykonał zlecone badania, które nie wykazały żadnych nieprawidłowości, wówczas dobrym pomysłem jest konsultacja psychologiczna. Nieraz przyczynami objawów somatycznych są trudności na tle psychicznym - np. wzmożony stres czy lęk. Specjalista po dokładnym wywiadzie przekaże Panu dalsze zalecenia - to może być np. wdrożenie technik relaksacji czy innych metod związanych z radzeniem sobie ze stresem (jeśli przyczyną okazałby się zwiększony stres). Może również zalecić Panu dalsze oddziaływania w ramach psychoterapii.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego,

Daniela Rivera

Psycholog, psychoterapeuta

2 miesiące temu
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry,

napięte partie pleców często wynikają z odkładającego się tam stresu. Zalecam wtedy stałe masaże u fizjoterapeuty lub masażysty. Stałe, czyli np. 2x w miesiącu.

Napięcie może wynikać też z siedzącego trybu pracy i tym samym mniejszej aktywności w życiu. A tutaj wskazany nawet 30-minutowy spacer codziennie, jazda na rowerze lub jakakolwiek forma spędzania czasu w ruchu.

Pozdrawiam! :)

2 miesiące temu
Justyna Karkus

Dzień dobry,

wspomniane objawy mogą mieć podłoże psychosomatyczne, oznacza to, że przyczyna ich odczuwania może być zarówno fizjologiczna, jak i psychiczna. Często na objawy psychosomatyczne wpływa długotrwałe odczuwanie stresu lub napięcia. Warto udać się do psychologa w celu dalszej diagnostyki, natomiast proszę pamiętać, że psycholog nie ma możliwości przepisania leków - tym zajmuje się lekarz (np. psychiatra).

Pozdrawiam serdecznie,

Justyna Karkus - psycholog, psychoterapeuta

2 miesiące temu
Katarzyna Waszak

Dzień dobry!

Ból pleców, napinanie mięśni może mieć podłoże psychosomatyczne. Stres ma wpływ na sztywnienie mięśni. Ciało pamięta różne traumatyczne sytuacje z życia człowieka. Z treści jednak nie wynika, czy takie miały miejsce. Zachęcam do skorzystania z psychoterapii, by poszukać źródła objawów, skoro lekarze nie znajdują przyczyny. Być może ten odruch jest sposobem odreagowania lęku.

Powodzenia

2 miesiące temu