wróć do listy
Zdjęcie mgr Paulina Szmyt-Literska

mgr Paulina Szmyt-Literska

Psycholożka, Psychoterapeutka, Interwentka kryzysowa

Kluczowe informacje

LocationIcon

Miejsce spotkań

-

AgeIcon

Wiek

30+

LanguageIcon

Język terapii

polski

ExperienceIcon

Doświadczenie zawodowe

8 lat

O mnie

Jestem psychologiem oraz psychoterapeutą. Prowadzę psychoterapię indywidualną opierającą się na podejściu psychodynamicznym, udzielam również konsultacji psychologicznych oraz wsparcia w kryzysie.



Pracuję z osobami dorosłymi, zmagającymi się z niskim poczuciem własnej wartości, z zaburzeniami nerwicowymi, zaburzeniami nastroju, problemami w relacjach z innymi oraz kryzysami emocjonalnymi, a także z osobami doświadczającymi trudności w postaci „problemów dnia codziennego” w życiu prywatnym i zawodowym.



W terapii skupiam się na empatycznym rozumieniu trudności Klienta. Nie oceniam, nie krytykuję, nie daję gotowych rozwiązań, zadaję pomocne pytania i analizuję. Z ogromnym entuzjazmem poznaję historię oraz sposób patrzenia na świat każdej osoby. Pomagam w rozumieniu mechanizmów, które zakłócają pomyślne funkcjonowanie i prowadzą do dyskomfortu psychicznego.



Moją rolą, jest poprowadzenie do odkrycia podstaw, z których wynikają problemy Klienta oraz wsparcie w ich rozumieniu i trwałej przemianie, dzięki której Klient z czasem sam będzie potrafił znaleźć dla siebie najlepsze rozwiązanie.



Prowadzona w czasie sesji terapeutycznych rozmowa ma również na celu stworzenie możliwości do zaobserwowania charakterystycznego dla danej osoby wzoru myślenia, który w sytuacjach poza gabinetem terapeutycznym może być właśnie źródłem dyskomfortu.



Doświadczenie zawodowe zdobywałam w pracy z osobami o zróżnicowanej diagnozie w miejscach takich jak: Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku na oddziale dziennym, całodobowym, a także w Poradni Zdrowia Psychicznego. W Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie - w Klinice Nerwic, Zaburzeń Osobowości i Odżywiania oraz w Klinice Psychiatrii Sądowej, a także w Areszcie Śledczym na stanowisku Psychologa Penitencjarnego.



Nigdy nie miałam wątpliwości co do wyboru swojej ścieżki życiowej, cieszę się, że zawód, który wybrałam jest jednocześnie moją największą pasją, dzięki czemu z ogromną przyjemnością i motywacją mogę stale kontynuować swój rozwój i podnosić kwalifikacje, a co za tym idzie - nieść pomoc na najwyższym poziomie.



Wolny czas poświęcam najbliższym. Całe serce oddaję zwierzaczkom, które również posiadam. Poza tym uprawiam sport, czytam książki – oczywiście psychologiczne, bo takie lubię najbardziej. Żyję świadomie i staram się czerpać satysfakcję z każdego dnia i doceniać małe rzeczy. Wierzę, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a po zmroku zawsze wychodzi słońce:)



W relacji z Pacjentem najważniejsza jest dla mnie otwartość oraz autentyczność, które pozwalają stworzyć bezpieczną przestrzeń sprzyjającą postępom w terapii.



Pracuję pod stałą superwizją.



Serdecznie zapraszam do kontaktu.

czytaj więcej

Specjalizacja

  • Psychoanalityczny
  • Psychodynamiczny
Rodzaje terapii
  • Indywidualna

Obszary pomocy

Zaburzenia lękowe

Obszar zaburzeń psychicznych, których wspólnym mianownikiem jest stan lęku, niepokoju, które to doprowadzają do silnego cierpienia psychicznego. Zaburzenia lękowe nierzadko wykluczają z życia społecznego i codziennego funkcjonowania (np. wyjście z domu czy spotkanie człowieka jest niemożliwe lub utrudnione).

Obszary

Zaburzenia nastroju i osobowości

Obszar zaburzeń psychicznych i osobowości, które powodują cierpienie i utrudniają codziennie funkcjonowanie. Wpływają na zaburzone postrzeganie rzeczywistości i siebie, pobudzenie lub osłabienie emocjonalne, zmienioną aktywność dnia codziennego. Najczęściej występuje obniżenie lub pobudzenie nastroju, mania, psychoza, urojenia. Zaburzenia osobowości to wzorzec zachowania, nad którym można pracować i dostosowywać do służącego funkcjonowania.

Obszary

Zaburzenia neurorozwojowe

Obszar obejmujący zarówno całościowe zaburzenia rozwojowe, jak też zaburzenia neurorozwojowe, skupienia uwagi i koncentracji. Rozpoczynają się one w dzieciństwie i polegają głównie na trudnościach w komunikacji, kontaktach społecznych, wykonywanych zadaniach, czy związane są z nietypowymi zachowaniami. Nie jest to choroba, którą się leczy, a styl zachowania, który wspiera się odpowiednimi oddziaływaniami.

Obszary

Pokaż więcej

Moje doświadczenie

Edukacja
  • Instytut Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal
  • Uniwersytet SWPS - Diagnoza Psychologiczna w Praktyce Klinicznej (studia podyplomowe)
  • Uniwersytet SWPS - Psychologia kliniczna i zdrowia (Mgr)
Staże i praktyki
  • Instytut Psychiatrii i Neurologii - Klinika Psychiatrii Sądowej (2020)
  • Instytut Psychiatrii i Neurologii - Klinika Nerwic, Zaburzeń Osobowości i Odżywiania (2019)
  • Areszt Śledczy Warszawa - Służewiec - dział penitencjarny (2019)
  • GoWork.pl - Dział rekrutacji i szkoleń (2017)
  • Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku (2017)
Certyfikaty i szkolenia
  • Interwencja kryzysowa - założenia i metody udzielania pomocy psychologicznej po nagłej traumie
  • Seminarium (roczne): „Nie pomyślane, nie wypowiedziane” – Instytut Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal.
  • Profilowanie kryminalne nieznanych sprawców przestępstw - edycja dla zaawansowanych I stopnia

Umów wizytę

Wybierz termin i miejsce wizyty

Miejsce wizyty*
Typ wizyty*
Data wizyty
Dziś20.07
Jutro21.07
wt22.07
śr23.07