wróć do listy
Zdjęcie dr hab. Tomasz Mroczek

dr hab. Tomasz Mroczek

Psychoterapeuta w trakcie szkolenia, Psychodramatysta

Kluczowe informacje

LocationIcon

Miejsce spotkań

online, stacjonarnie

AgeIcon

Wiek

50+

LgbtIcon

Przyjazny LGBT+

Tak

LanguageIcon

Język terapii

angielski, polski

ExperienceIcon

Doświadczenie zawodowe

-

Praca pod stałą superwizją

Tak

O mnie

Posiadam uprawnienia psychoterapeuty oraz rekomendacje Polskiego Towarzystwa Psychologii Procesu (PTPP) do prowadzenia terapii i pracy z grupami pod stałą superwizją nauczyciela psychologii zorientowanej na proces. Program szkoleniowy PTPP spełnia ujednolicone wymogi Polskiej Rady Psychoterapii (PRP). Ukończyłem również całościowe szkolenie z zakresu terapii schematu (Instytut Terapii Schematu) rekomendowane przez ISST (International Society of Schema Therapy). Pracę swoją poddaję superwizji (IAPOP, ISST).
   Dr hab., prof. Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Pracuję zgodnie z wymogami kodeksu etycznego psychoterapeuty przy Polskim Towarzystwie Psychologii Procesu. W swojej pracy posługuję się metodami psychoterapii zorientowanej na proces (POP) integrując je metodami wywodzącymi się z III fali CBT, zwłaszcza terapią schematu, ale także terapią akceptacji i zaangażowania (ACT), terapią opartą na współczuciu (CFT) oraz terapią opartą na analizie funkcjonalnej (FAP).

Odbyłem również warsztaty,  szkolenia i praktykę z innych technik terapeutycznych oraz pracy z ciałem w tym: terapia psychodynamiczna, psychodrama wg Moreno, terapia Gestalt, integracja oddechem, technika 8 x O wg Eichelbergera. 

Swoje umiejętności terapeutyczne doskonaliłem podczas stażu klinicznego na Oddziale Dziennym Zaburzeń Nerwicowych w Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie. 

Nie obca jest mi również tematyka antydyskryminacyjna oraz praca z grupami marginalizowanymi. Praktykuję również tai chi, chi gong oraz jogę tybetańską i technikę uważności.
  Psychologia zorientowana na proces (POP) jest nowoczesną koncepcją psychoterapeutyczną opracowaną przez dr. Arnolda Mindella w latach 70-tych XX wieku. Jest metodą eklektyczną, której główne inspiracje stanowią psychologia analityczna Carla G. Junga, nowoczesna fizyka, myśl taoistyczna. Należy do modalności humanistyczno-doświadczeniowej w psychoterapii. Łączy ona psychologię głębi i teorię nieświadomości zbiorowej z ideami racjonalistycznymi i relatywistycznymi oraz kulturowym widzeniem psyche i świata*, jednocześnie opracowała własne skuteczne narzędzia terapeutyczne w pracy z symptomami fizycznymi w ciele, problemami relacyjnymi i globalnymi czy też odmiennymi i ekstremalnymi stanami świadomości. Wytycza kierunki rozwoju psychoterapii w XXI w.*

Dość popularna metoda terapeutyczna PB-CBT** (metody CBT III fali) o udowodnionej naukowo skuteczności klinicznej zaczerpnęła z metod psychologii zorientowanej na proces wiele narzędzi skutecznej pracy terapeutycznej z klientami jak np: praca w oparciu o bezwarunkową akceptację, podążanie za chwilowym procesem klienta, techniki wizualizacyjne, pracy w kanale relacji, czy też w kanale ruchowym. Wszystkie te metody są od lat 80-tych XX wieku powszechnie stosowane w psychologii zorientowanej na proces. Techniki POP są również przedmiotem badań klinicznych (Szwajcaria, Wielka Brytania), a ich wysoka skuteczność zadecydowała, że praca terapeutów POP jest refundowana ze źródeł publicznych w takich wysoce rozwiniętych krajach jak: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada czy Szwajcaria.

Terapia schematu jest nowoczesną integracyjną terapią należącą do III fali metod CBT odnoszącą się zarówno do terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), psychodynamicznej, terapii Gestalt, psychodramy, metod skoncentrowanych na emocjach czy też opartych na procesach. Jest oparta na solidnych podstawach naukowych (EBP). Znajduje szczególne zastosowanie w terapii zaburzeń osobowości z wiązki B (bordeline, narcystyczna), wiązki C (unikająca, zależna i obsesyjno-kompulsywna), problemów w relacjach (również w terapii par), zaburzeniach odżywiania oraz chronicznej depresji***


*Prof. Zenon Waldemar Dudek w: Bogna Szymkiewicz (ed.). Psychologia Procesu. Teoria i praktyka. Wydawnictwo Eneteia. Wyd. I. Warszawa. 2013.

**S.G. Hoffman, S.C. Hayes. The future of intervention science. Clin. Psychol. Sci. 2019, 7(1), 37-50.

***J.E. Young, J.S. Klosko. Program zmiany sposobu życia. Wyd. Zielone Drzewo, Instytut Psychologii Zdrowia PTP. Warszawa. 2012.

 

Prowadzę sesje terapeutyczne dla:
a) osób borykających się z zaburzeniami lękowymi, lękowo-depresyjnymi, depresją i innymi zaburzeniami afektywnymi
b) osób zmagających się z uporczywymi symptomami o podłożu psychosomatycznym
c) osób i par doświadczających problemów w relacjach
d) z zaburzeniami osobowości, odżywiania
e) doświadczających różnego rodzaju kryzysów w życiu
f) pragnących rozwijać swój uśpiony potencjał oraz uczyć się nowych wzorców funkcjonowania psychospołecznego
 

 Prowadzę również sesje terapeutyczne w jęz. angielskim oraz on-line (skype, zoom)

Zapraszam także na moją stronę internetową. www.psychoterapiapop.pl 

czytaj więcej

Specjalizacja

  • Humanistyczny
  • Integratywny
  • Terapia schematu
Rodzaje terapii
  • Dla par
  • Grupowa
  • Indywidualna

Obszary pomocy

Zaburzenia lękowe

Obszar zaburzeń psychicznych, których wspólnym mianownikiem jest stan lęku, niepokoju, które to doprowadzają do silnego cierpienia psychicznego. Zaburzenia lękowe nierzadko wykluczają z życia społecznego i codziennego funkcjonowania (np. wyjście z domu czy spotkanie człowieka jest niemożliwe lub utrudnione).

Obszary

Zaburzenia nastroju i osobowości

Obszar zaburzeń psychicznych i osobowości, które powodują cierpienie i utrudniają codziennie funkcjonowanie. Wpływają na zaburzone postrzeganie rzeczywistości i siebie, pobudzenie lub osłabienie emocjonalne, zmienioną aktywność dnia codziennego. Najczęściej występuje obniżenie lub pobudzenie nastroju, mania, psychoza, urojenia. Zaburzenia osobowości to wzorzec zachowania, nad którym można pracować i dostosowywać do służącego funkcjonowania.

Obszary

Odżywianie się

Obszar skupiony na zaburzeniach odżywiania się, jak również na diecie i zdrowym, służącym podejściu do żywienia. Obejmuje zarówno choroby, które wymagają interwencji specjalisty zdrowia psychicznego, jak też wsparcie i psychoedukację w temacie odżywiania się.

Obszary

Pokaż więcej

Moje doświadczenie

Edukacja
  • Uniwersytet Medyczny w Lublinie
  • Fundacja Studium Psychologii Procesu przy Polskim Towarzystwie Psychologii Procesu (PTPP) (II faza)
  • Instytut Terapii Schematu rekomendowany przez ISST
Staże i praktyki
  • Oddział Dzienny Zaburzeń Nerwicowych, Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie
Certyfikaty i szkolenia
  • Ukończona I faza programu licencyjnego Polskiego Towarzystwa Psychologii Procesu
  • Instytut Terapii Schematu rekomendowany przez ISST

Umów wizytę

Wybierz termin i miejsce wizyty

Miejsce wizyty*
Typ wizyty*
Data wizyty
Dziś7.07
Jutro8.07
śr9.07
cz10.07