Mąż ukrył przede mną pożyczkę. Czy on mnie kocha, czy jest ze mną tylko dla seksu?

Czy jeśli mąż utaił, iż wziął zaliczkę i ile, jest kłamstwem? Po czym mówił, że nie będzie już kłamał, że wszystko będzie mówił?

Może inaczej - 14 października wziął zaliczki 100 zł na zakupy itp.

Na drugi dzień poszedł ze mną w gości do swoich rodziców. Byłam w WC. Pół dnia rozmawialiśmy, iż pójdziemy do lekarza by go zbadał, bo ma swe męskie problemy. Stwierdziliśmy, iż dostanie leki. Poszliśmy do apteki, pokazał swą receptę lek 48zl, mąż do mnie tekst cyt,, dobrze, że pożyczyłem od mamy,,. Zapytałam się go kiedy? Odpowiedział cyt,, jak byłaś w WC,,.

Coś mi nie pasowało, napisałam teściowej smsa z zapytaniem czy pożyczała mu 100 zl, ona zaprzeczyła. Trzymałam tego smsa na odpowiednią chwilę, by udowodnić mężowi swe małe kłamstewko. Myślałam, że powie sam, lecz on nic sobie z tego nie zrobił. Jakby nic się jego zdaniem nie stało wróciliśmy do domu, po drodze ładne selfie, robiliśmy żarty, wszystko pięknie. W domu wspólna kąpiel, udany sex, mega. Nadal nic nie mówił. Stwierdziłam, poczekam i wygarnę mu następnego dnia. Na drugi dzień tuż przed wyjściem jego do pracy milczę i czekam co powie. On uśmieszki, kochanie, kotku itp. Piliśmy wspólnie kawę, zebrałam się i mówię do męża z nerwem "tak teraz szczerze pożyczałeś od mamy 100zl?". On szoku doznał, mówi NIE. Zapytałam czemu tak okłamałeś, wrobiłeś w to mamę? On, że to nic takiego, że chciał mi powiedzieć, ale było mu głupio, że chciał zaoszczędzić, że miał chęć mi dać te 100 zl bym sobie coś kupiła. Powiedział, że już tak nie będzie robił.

Co mam myśleć czy to kłamstwo? Czy jest uczciwy? Co do uczuć, miłości co zapewnia non stop, że boi się, że odejdę, że kocha mnie na maxa, że jaram go itp. Czy to manipulacja, kombinacje by mnie zwieść ? Czy tylko potrzeba bycia ze mną tylko dla sexu?. Nie wiem co myśleć, przestaje mu ufać. Wydaje mi się, że trzyma się u mego boku, bo boi się rozstania z mej strony. Kocham go, lecz nie wiem co myśleć.

Agata Kuleszyńska

Witam,

Z Pani opisu tego jak spędzacie czas można wywnioskować, że czerpie Pani dużo radości z tego związku. Myślę że kwestią do przepracowania jeat komunikacja. Jak na kimś nam zależy najlepiej od razu omawiać nurtujące nas kwestie, aby nie narastały w nas negatywne emocje czy myśli.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

Agata Kuleszyńska

Psycholog w trakcie certyfikacji w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach

4 dni temu
Gabriela Strzelec

Dzień dobry,

Z tego co Pani pisze rozumiem, że niepokoi Panią sytuacja w Pani związku i zachowanie Pani męża. Z tonu wypowiedzi domniemywam, że Pani poczucie bezpieczeństwa zostało naruszone ("przestaje mu ufać").  Co jest bardzo trudną i niekomfortową sytuacją i może wzmagać u Pani niepewność. Zaufanie oraz otwartość i szczerość są ważnymi elementami każdej relacji.  Zachęcałabym Panią do porozmawiania o swoich odczuciach i obawach z mężem. Zwłaszcza, że jak Pani pisze obydwoje Państwo deklarujecie wzajemną miłość co jest wielkim zasobem. Może w Państwa sytuacji byłoby również pomocne skorzystanie ze wsparcia w postaci terapii małżeńskiej - aby usprawnić wzajemną komunikację, przyjrzeć się dynamice Państwa relacji, wzajemnym potrzebom i oczekiwaniom.

Życzę wszystkiego dobrego.

4 dni temu
Joanna Łucka

Dzień dobry,

rozumiem, że opisana przez Panią sytuacja sfrustrowała Panią i doprowadziła do nadszarpnięcia zaufania do Pani męża.
W mojej ocenie nikt nie jest w stanie udzielić Pani obiektywnej, rozstrzygającej odpowiedzi, czy ma Pani myśleć, że to kłamstwo oraz czy Pani mąż jest uczciwy lub czy Panią manipuluje.

Zachęcam Panią do ponownej rozmowy z mężem i opowiedzenia o Pani odczuciach w związku z sytuacją. Szczególnie istotne byłoby podkreślenie Pani odczuć, obaw, potrzeb, nie zaś samych faktów np. w postaci SMS od teściowej. Może Pani rozpocząć rozmowę np. w ten sposób: czuję duży dyskomfort przy historii z pożyczką i nie przestaję o niej myśleć. Mam obawy, że mnie okłamałeś i źle mi z tym. Ważne są dla mnie szczere rozmowy i wspólne ustalenia odnośnie finansów. Czy możemy o tym porozmawiać?

Podczas zaproponowanej rozmowy będą mogli Państwo omówić także szerzej swoje poglądy i nastawienie do finansów, pożyczek od rodziny oraz innych istotnych tematów, by uniknąć nieporozumień w przyszłości.

Proszę także zwrócić uwagę, ile pozytywnych aspektów związku z mężem opisała Pani w wiadomości - wspólne poczucie humoru, życie seksualne i przyjemne spędzanie czasu razem. To istotne aspekty relacji, które warto w dalszym ciągu pielęgnować, wzbogacając relację o rozwiązywanie bieżących konfliktów czy niejasności.

Życzę Państwu wszystkiego dobrego!
Pozdrawiam serdecznie!
Joanna Łucka
psycholożka

5 dni temu
Kornel Miszk

To, co opisujesz, rzeczywiście może budzić wątpliwości i poczucie naruszonego zaufania. Ukrycie faktu wzięcia zaliczki oraz wprowadzenie w błąd co do pożyczenia pieniędzy od mamy można uznać za formę kłamstwa, ponieważ Twój mąż świadomie zataił przed Tobą prawdę. Nawet jeśli kwota nie była duża, a intencje mogły wydawać się niegroźne, istotą problemu jest brak szczerości i zaufania, co może wpływać na relację między wami.

Twoje pytania dotyczące tego, czy to manipulacja, kombinacje, czy może coś głębszego, są zrozumiałe, ponieważ sytuacje związane z kłamstwem często wywołują niepewność i wątpliwości co do intencji partnera. Z perspektywy emocjonalnej, kłamstwo, nawet na pozornie niewielką skalę, może zaszkodzić zaufaniu, które jest fundamentem każdego związku.

Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, czy to był odosobniony incydent, czy może część szerszego wzorca zachowań, w którym czujesz, że Twój mąż często unika prawdy lub zataja ważne informacje. Po drugie, istotne jest, jak podszedł do tego, gdy został skonfrontowany – czy był w stanie zrozumieć Twoje uczucia i obawy, oraz czy rzeczywiście pokazał gotowość do zmiany swojego zachowania. Jego reakcja na tę sytuację może świadczyć o tym, jak poważnie traktuje Twoje zaufanie.

Niektóre osoby, kiedy czują się zawstydzone lub boją się reakcji partnera, mogą wpaść w pułapkę drobnych kłamstw, aby uniknąć konfrontacji. Choć nie jest to usprawiedliwienie, może wynikać z braku umiejętności radzenia sobie z napięciem lub lękiem przed rozczarowaniem drugiej osoby. To, że mąż powiedział, iż było mu głupio i chciał Ci coś dać, może być próbą wyjaśnienia jego intencji, choć nadal nie zmienia to faktu, że doszło do kłamstwa.

Najważniejsze teraz jest otwarta i szczera rozmowa o zaufaniu w waszym związku. Wyraź swoje uczucia, w tym zranienie wynikające z tego, że został zatajony fakt dotyczący pieniędzy. Zapytaj męża, dlaczego czuł, że nie mógł być z Tobą szczery od razu, i co możecie zrobić, aby takie sytuacje nie powtarzały się w przyszłości. Ważne jest, aby zrozumiał, że nawet drobne kłamstwa mogą wpływać na Twoje poczucie bezpieczeństwa w związku.

Jeśli czujesz, że obecnie tracisz do niego zaufanie i masz wątpliwości co do jego intencji, warto zastanowić się nad tym, czy istnieją inne obszary, w których zaufanie zostało naruszone. Często kłamstwa są wynikiem problemów komunikacyjnych lub lęku przed reakcją partnera, dlatego kluczowe jest, abyście oboje otwarcie rozmawiali o tym, co czujecie i czego potrzebujecie w związku.

Warto dać sobie czas na obserwację jego działań w przyszłości i zobaczyć, czy rzeczywiście stara się być bardziej transparentny. Jeśli zaufanie jest odbudowywane, a on wykaże chęć do zmiany, może to być dobry znak na przyszłość. Jeżeli jednak podobne sytuacje będą się powtarzać, może to być sygnał, że potrzebna jest głębsza praca nad waszą relacją.

Pozdrawiam,
Kornel Miszk
Psycholog Terapeuta

przedwczoraj