Czy przy ciężkiej pracy można całkowicie wyjść z nerwicy lękowej i natręctw?

Anonimowo

w zeszłym roku
Teresa Łącka

Dzień dobry, obecnie zaburzenia lękowe są skutecznie leczone, na tle innych zaburzeń psychicznych wykazują nawet bardzo wysokie współczynniki całkowitego wyleczenia. Metodą podstawową jest psychoterapia, niekiedy wspomagana farmakoterapią.
w zeszłym roku
Danuta Pakosz

Dzień dobry. "Ciężka praca", jak to zostało określone oznacza motywację (własną a nie tylko otoczenia) do wprowadzania zmian, determinację i systematyczność oraz wytrwałość w psychoterapii. Warto też skorzystać z psychoterapii grupowej, która przyspiesza zmiany odnośnie funkcjonowania w relacjach . Przy nerwicy natręctw, szczególnie w pierwszym etapie pomocne jest włączenie farmakoterapii. To wszystko czynniki maksymalizujące skuteczność i prowadzące do wyleczenia. Objawy wynikają z nieuświadomionych konfliktów wewnętrznych, których rozpoznanie i rozwiązanie przyczynia się do ich usunięcia. Pozdrawiam, Danuta Pakosz