Dzień Dobry, Chciałabym zadać pytanie dotyczące leku Seronil

Dzień Dobry, Chciałabym zadać pytanie dotyczące leku Seronil, Obecnie przeżywam kryzys psychiczny związany z podjęciem nowej pracy, nie mam na nic siły, pojawiają się myśli głeboko depresyjne i tracenie poczucia sensu, lęki, nadużywanie alkoholu i wywoływanie wymiotów, niska samoocena, kiedyś przypisano mi Seronil, jednak bałam się go brać, obecnie czekam na wizytę na nfz a pomocy potrzebuję na już, wzięłam Seronil już 4 dzień 10mg, czy mogę kontynuować? czy lepiej nie brać? Boję się że jestem uzależniona od alkoholu, i że mam bulimię, i że sama nie dam rady z tym wszystkim. Pomocy

bentia

w zeszłym roku
Kamila Szulc

Dzień dobry,

kwestię dawki, właściwego dla Twoich potrzeb leku oraz czas leczenia może ustalić/doradzić tylko lekarz psychiatra. Z tego co wiem-  nie powinno się łączyć Seronilu z alkoholem. W oczekiwaniu na wizytę warto porozmawiać z psychologiem by uzyskać wsparcie w tym czasie- w takich momentach to bardzo ważne, by zaopiekować swoje emocje, porozmawiać o wyzwaniach, trudnościach, poszukać wspólnie rozwiązań, nawiązać bezpieczną relację- która będzie pomocna w obecnym stanie, zaopiekować swoje ciało poprzez ćwiczenia oddechowe, relaksację.

Powodzenia

w zeszłym roku
Lidia Kotarba

Dzień dobry, lek, który został Pani przepisany nie może być przyjmowany, jeśli spożywa Pani alkohol, był on także dostosowany do Pani stanu psychicznego w tamtym momencie. Proszę skonsultować to z psychiatrą, tylko lekarz może podejmować decyzje na temat leczenia farmakologicznego. Czy myśli głęboko depresyjne to myśli rezygnacyjne, samobójcze? Jeśli tak, proszę o siebie zadbać, może Pani zadzwonić do najbliższego Centrum Zdrowia Psychicznego, szpitala i dowiedzieć się jak przyspieszyć wizytę lub uzyskać natychmiastową pomoc, może Pani także zadzwonić po pogotowie. Rozumie, że bardzo Pani cierpi i nie można tego ignorować. Przydatna byłaby także konsultacja psychoterapeutyczna.

Pozdrawiam,

Lidia Kotarba

w zeszłym roku
Magdalena Bilińska-Zakrzewicz

Dzień dobry,

Absolutnie żadnych leków, w tym leków psychotropowych nie należy zażywać na własna rękę bez konsultacji z lekarzem. Mogą one pogorszyć stan psychiczny, wywołać silne skutki uboczne czy tak jak w tym przypadku wejść w reakcje z alkoholem i wyrządzić poważne straty zdrowotne. Niezbędna jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem psychiatra i z psychoterapeuta w celu podjęcia terapii. Samo przyjmowanie leków w Pani przypadku nie będzie wystarczające (choć najpewniej konieczne) i potrzeba do tego włączyć psychoterapię. Zarówno psychiatra jak i psychoterapeuta są dostępni w ramach NFZ w poradniach zdrowia psychicznego. Pozdrawiam

w zeszłym roku
Izabela Czak-Kunert

Dzień dobry,

Rozumiem, że jest Pani obecnie w trudnej sytuacji emocjonalnej i potrzebuje Pani natychmiastowej pomocy. Przeżywanie kryzysu psychicznego związanego z podjęciem nowej pracy, myśli depresyjne, lęki, nadużywanie alkoholu i wywoływanie wymiotów mogą być trudnymi doświadczeniami, które warto skonfrontować i zrozumieć. Leki przeciwdziałające depresji, takie jak Seronil (czyli fluoksetyna), mogą być stosowane w terapii farmakologicznej w przypadku zaburzeń nastroju, ale decyzja o kontynuowaniu lub zmianie dawki leku powinna zostać podjęta jedynie podczas konsultacji z lekarzem psychiatrą.

Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z psychiatrą w celu omówienia Pani obecnej sytuacji i ewentualnej zmiany dawki leku Seronil lub wprowadzenia innej terapii farmakologicznej, jeśli to konieczne. Psychiatra jest odpowiednio wykwalifikowany, aby ocenić Pani stan psychiczny, uwzględniając zarówno przeszłe jak i obecne wyzwania.

Współpraca z lekarzem psychiatrą oraz psychoterapeutą może być skutecznym podejściem do rozwiązania trudności, z którymi się Pani obecnie zmaga. Jeśli sytuacja wydaje się pilna i nie można czekać na wizytę na NFZ, proszę rozważtć skonsultowanie się z psychiatrą prywatnie lub udanie się na pogotowie psychiatryczne (np. Izbę Przyjęć przy Szpitalach), aby otrzymać pilną pomoc.

Pozdrawiam,

Izabela Czak