OCD i niepewność co do własnych kompulsji i siebie.

Dwa lata temu psychiatra zdiagnozował u mnie zaburzenia obsesyjno- kompulsywne, z przewagą myśli i ruminacji natrętnych. Miesiąc temu zdecydowałem powstrzymywać się od jakichkolwiek kompulsji. Chodziło głównie o wyszukiwanie w internecie informacji o grzechach, zboczeniach itp.. Słyszałem, że to pierwszy krok do pozbycia się natręctw. Na początku unikanie szukania niepokojących rzeczy w internecie szło gładko, wczoraj jednak pojawiła się myśl, że być może te wyszukiwania to wcale nie są kompulsje. Chodzi mi o to, że czytałem w internecie, że kompulsje zawsze powodują przejściową ulgę, a u mnie takie szukanie takich informacji nigdy nie powodowało żadnej ulgi. Pomyślałem, że w takim razie może ja nadużywam tego słowa, aby uciec od bolesnej prawdy, że jestem grzesznikiem i zboczeńcem. Czy to możliwe, aby coś było kompulsją i jednocześnie nie powodowało nawet przejściowej ulgi (która rzekomo napędzą cały cykl OCD)? Czy nie szukanie niepokojących mnie informacji w internecie, to dobry pomysł?

Wiktor

w zeszłym tygodniu
TwójPsycholog

Dzień dobry, cześć Wiktorze!

Zaczepiłam się przede wszystkim zdania "aby uciec od bolesnej prawdy, że jestem grzesznikiem i zboczeńcem". Warto pamiętać, że ta właśnie myśl jest głośnym objawem zaburzenia OCD.

Informacje internetowe nie zawsze są prawidłowe czy prawdziwe. Kompulsje nie muszą za absolutnie każdym razem dawać ulgi. Można spełniać kompulsje, ale wciąż mieć poczucie niepewności, niepokoju czy ruminacje.

Na Forum jest sporo pytań i odpowiedzi o OCD - możesz je znaleźć po kategorii "zaburzenia lękowe" i poszukać po tytule.

Bardzo ważne jest w OCD by wraz z farmakoterapią uczęszczać na psychoterapię, do czego Cię zachęcam, jeśli jeszcze nie korzystasz z tej formy pomocy. Powstrzymywanie się od zachowań kompulsywnych powinno być zaopiekowane, tj. byś pod tym pracował wraz z psychoterapeutą nad natrętnymi myślami i wykonywaniem różnych działań.

Trzymam kciuki :)

w zeszłym tygodniu