Kocham moją mamę i jednocześnie nienawidzę. Nie wiem dlaczego mam potrzebę dokuczania jej.

Dzień dobry mam problem ze sobą i nie wiem jak sobie z nim poradzić.

Chodzi o moją mamę. Kocha mnie, przytula, gotuje obiady i nie hamuje moich ambicji i wspiera mnie we wszystkim, jednak mam do niej odrazę i agresję. Nie chcę jej krzywdzić, ale wybucham do niej agresją cały czas, nawet jak nic do mnie nie mówi. Odkąd skończyłam 18 lat dochodzą również przekleństwa, ale tylko z mojej strony. Mama jest smutna i widzę, że pęka jej serce, bo bardzo jej dokuczam, ale nie potrafię przestać. Kocham ją i nienawidzę. Wskoczyłabym za nią w ogień, ale i ją do niego wepchnęła. Na myśl, że mogę jej wbić szpilkę i doprowadzić do złego stanu odczuwam satysfakcję i zadowolenie, a gdy skończę umartwiam się jak mi jej żal i nie chcę, aby była smutna. Wiem, że jak odejdzie, to ja razem z nią.

Dzieciństwo miałam bardzo dobre, bo mama sama mnie wychowywała. Może chodzi o ojca, bo bardzo jej dokuczał, jak miałam może z 2 latka, potem odeszłyśmy. Może podświadomie chcę przejąć jego rolę.

O co chodzi i co jest ze mną nie tak? Chciałabym, aby mama miała kochającą córkę, a nie potwora. Bardzo proszę o pomoc.

Cate

w zeszłym tygodniu
Ewa Sokołowska

Myślę, że to raczej nie  przejmowanie roli ojca, nawet podświadome, bo poniżej 2 roku życia nic nie pamiętamy świadomie. Może tu być kwestia stawiania granic. Wybuchy złości mogą regulować dystans między wami zamiast innych form stawiania granic. Możliwe jest też drugie wytłumaczenie, że coś jest takiego w zachowaniu mamy, że wiele osób reaguje na nią złością. Przyjrzyj się jak wyglądają jej relacje z innymi ludźmi. W każdym z tych przypadków zachęcam cię do pracy nad sobą, żeby reagować na nią inaczej. Myślę, że poprawa waszych relacji jest możliwa.

w zeszłym tygodniu
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry Cate,

warto zastanowić się nad tym, skąd bierze się u Ciebie ta agresja i niechęć do matki? Widać u Ciebie dość ambiwalentne podejście do niej, co oznacza, że potrafisz jednego dnia mocno ją kochać i żałować swojego zachowania, jednocześnie mocno jej nienawidzić i mieć chęć, aby jej "dopiec".

Fajnie, gdybyś nabrała w sobie odwagi do tego, aby o tym wszystkim jej opowiedzieć. Poczułybyście ulgę.

Trzymam kciuki za Was!

Katarzyna Kania-Bzdyl

w zeszłym tygodniu