Jak odbudować związek, w którym sporo rzeczy ukrywałam z lęku?

Jak odbudować związek, który się sypie z mojej winy i jak się wziąć w garść? Okłamałam partnerkę i jej sporo rzeczy nie mówiłam, bo się bałam, że zakończy relacje. Były to sprawy związane z rodziną i przekraczaniem granic. Żyje w ciągłym stresie mówiąc wszystko partnerce i niektóre rzeczy bardzo ją dotykają i jest wyczerpana psychicznie przeze mnie. Ja ze stresu albo jem zbyt dużo albo nie jem nic i wymiotuje. Jak odbudować i pokazać partnerce, że mi zależy na niej i że jej nie olewam?

Anonimowo

2 miesiące temu
Katarzyna Kania-Bzdyl

Dzień dobry,

sugeruję, aby w tym wypadku pomyśleć o terapii par. Na takich spotkaniach można wypracować m.in. poprawną komunikację między partnerami, odbudować zaufanie i stworzyć silniejszy związek.

Proszę o tym pomyśleć.

Pozdrawiam :)

2 miesiące temu
Michał Baczewski

cześć,

Ważna jest świadomość i uznanie błędu - czytając to co piszesz mam przeczucie że to już zrobiłaś - a to już dużo! Wspierająca ale też trudna - moze być rozmowa z partnerką podczas której możesz podzielić sie autentycznie i szczerze nie tylko problemami - ale także uczuciami i potrzebami. Może to nie być łatwe - ale można też się do niej przygotować .

Jeśli chodzi o budowanie zaufania - to zazwyczaj proce, składa się z wielu elementów: dotrzymywanie słowa, wspieranie partnerki, przewidywalność w działaniu, szczerość itd… Warto o tym pamiętać i choć czasem nie jest to łatwe uzbroić się w cierpliwość.

Warto pracować na sobą - aby lepiej siebie poznać i zrozumieć swoje potrzeby, emocje, zachowania - próbować poprawić komunikację.

Zachęcam do spędzania czasu razem, budowania wspólnych pozytywnych wspomień a przede wszystkim skupianiu się na tym co WZMACNIA WASZĄ WIĘŹ

Jeśli obie będziecie chciały, można też rozważyć wspólną terapię - lub jeśli będziesz chciała popracowć indywidualnie - możesz rozważyć spotkanie z psychologiem lub psycholożką, terapeutą lub terapeutką.

Trzymam kciuki

Michał Baczewski

2 miesiące temu
Małgorzata Gaś

Dzień dobry.

Szczera rozmowa z partnerką i znalezienia wspólnego rozwiązania. Skorzystania ze wsparcia i profesjonalnej pomocy, jeżeli nie na terapii wspólnej par. To dla Pani jest obowiązkowe, ze względu na postępujące objawy.

Pozdrawiam Psycholog Małgorzata Gaś

2 miesiące temu
Daniela Rivera

Dzień dobry,

na pewno warto popracować nad komunikacją w związku. Jedną z metod, która może okazać się pomocna jest tzw. model FUKO, w którym poszczególne litery oznaczają kolejne elementy komunikacji:

F jak fakty - opisanie sytuacji na podstawie własnych obserwacji, bez ocen i osądów.

U jak uczucia - wyrażenie swoich uczuć w związku z daną sytuacją.

K jak konsekwencje - skutki zaistniałej sytuacji.

O jak oczekiwania - czego oczekuję w przyszłości.

Jeśli próby poprawy komunikacji nie będą przynosić oczekiwanych efektów, wówczas warto rozważyć terapię par, aby wspólnie popracować nad trudnościami w relacji.

Pozdrawiam serdecznie,

Daniela Rivera

psycholog, psychoterapeuta

2 miesiące temu
Izabela Czak-Kunert

Dzień dobry, w opisanej przez Panią sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się szczera rozmowa z partnerką w celu znalezienia wspólnego rozwiązania. W tym celu warto również rozważyć skorzystanie ze wsparcia i profesjonalnej pomocy, jak np. psychoterapia par.

Pozdrawiam

2 miesiące temu